GündemManşet

İLBANK’ın satın aldığı Tarabya Korusu yeniden gündemde!

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonu, gözlerin Sarıyer Tarabya’daki 22 dönümlük koruya çevrilmesine neden oldu. 3 ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki İLBANK tarafından 22 milyon liraya satın alınan koru, gerek sürpriz imar değişikliği gerekse bölgenin ani bir kararla kentsel dönüşüme sokulmasıyla herkesin ilgi odağı olmuştu. Bakanlığa yönelik dev operasyon Tarabya’da toplamı 1 MİLYAR DOLARI bulan arazi rantını yeniden gündeme getirdi.

tarabyada neler oluyor  sariyergazetesi.com

Türkiye’nin konuştuğu, 3 bakanın oğlunun gözaltına alınması ve 4 bakanın yolsuzluk yapmakla suçlandığı dev operasyon, bir anda gözlerin Sarıyer Tarabya’daki 22 dönümlük koruya çevrilmesine neden oldu. Çünkü söz konusu ormanlık arazi, oğlu ve çok sayıda bürokratı gözaltına alınan  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın bünyesindeki İLBANK tarafından kısa süre önce sürpriz bir hamleyle satın alınmış, arazide ve bölgede yapılan imar operasyonu da herkesin kafasını karıştırmıştı.

 1 MİLYAR DOLARLIK RANT İDDİASI

 İşte Sarıyer’de tüm dikkatleri üzerine çeken o arazide ve aynı bölgede yapılan 1 MİLYAR dolarlık imar operasyonunun detayları;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki İller Bankası, boğazın en gözde semtlerinden Tarabya’da yaklaşık 3 ay önce ilginç bir arazi operasyonu gerçekleştirdi. Belediyelere mali destek sağlamak amacıyla kurulan İLBANK, asli görevini bırakıp Tarabya’da 22 dönümlük bir ormanlık (koru) araziyi tam 22 milyon liraya satın aldı. 1. derecede SİT alanında kalan ve inşaat izni bulunmayan koruluk alan, İLBANK’a geçtikten hemen sonra sürpriz bir kararla imara açıldı.

Çevre Bakanlığı da boş durmadı, koruluk alanın bitişindeki tüm parseller ile üzerindeki 360 binayı kentsel dönüşüm kapsamına aldı. Yücelevler olarak bilinen bölgedeki ev sahiplerinin, kentsel dönüşüm bahanesiyle Kağıthane’deki deprem bloklarına yerleştirilmesinden sonra, bölgede her biri milyon dolar değerinde yüzlerce villa yapılabilecek.

İLBANK‘ın satın aldığı koruluk alan ile kentsel dönüşüm bahanesiyle boşaltılacak arazilerin birleştirileceği ve şuan bu süreci yürüten müteahhit bir firmaya işin sonradan ihale edileceği belirtiliyor. Sürecin tamamlanmasından sonra ortaya çıkacak rantın büyüklüğünün yüzlerce milyon doları bulması bekleniyor.

sariyergazetesi.com tarabya

İLBANK, 21 BİN 559 METRE KORUYA 22 MİLYON LİRA ÖDEDİ

Her şey, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bağlı İLBANK’ın, Tarabya’da 74 pafta 1108 ada, 10 parselde bulunan 21 bin 559 metrekarelik orman – koru alanını 22 milyon lira ödeyerek satın almasıyla başladı. İLBANK, söz konusu ormanlık alanın tapusunu elinde bulunduran hak sahipleri Yelda Tureray, Şebnem Tureray, Çağla Tureray, Rüya Ultal ile Hülya Bilger’e toplam 22 milyon lira ödeyerek koruluğun yeni sahibi oldu. Söz konusu arazinin tapu işlemleri bu yılın Sevgililer Günü’ne denk gelen 14 Şubat’ında gerçekleştirildi. 1. Derece Doğal SİT alanı olduğu için yıllardır üzerinde konut yada bina yapılmasına izin verilmeyen koru alanı satış işleminin tamamlanmasından hemen sonra resmen devletin arazisi olmuş oldu.

SİT ALANI KABUL EDİLEN KORU İMARA AÇILDI

Tapuyu üzerine alarak korunun resmi sahibi olan İLBANK, 1. derecede SİT alanı olan ve tamamı ağaçlardan oluşan koruda, kısa süre sonra sürpriz bir kararla imar değişikliğine gitti. İller Bankası’nın bağlı olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan imar değişikliğiyle, arazi; 1. derecede SİT alanı olmaktan çıkarıldı, inşaata izin veren 3. derece SİT alanına çevrildi. Böylece arazide yüzde 60-65 oranında konut ve inşaat yapılmasının önü açılmış oldu.

360 BİNA BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLECEK

İLBANK’ın imar değişikliği yaptırdığı ve inşaata açtığı koruluk alanın bulunduğu bölgede bu kez de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi ve dev bir kentsel dönüşüm hamlesi başlattı. Koruluk alanın da içinde bulunduğu 1108 adanın tamamı kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Böylece aynı adada bulunan ve toplam büyüklükleri 57 dönümü bulan 4 ayrı parsel üzerindeki 360 bina da kentsel dönüşüme dahil edildi. Bölgedeki imar değişiklikleri ve kentsel dönüşüm kararından sonra iddiaya göre bu kez de yandaş bir müteahhit devreye girerek, kentsel dönüşüm sürecini takip etmeye başladı.

Edinilen bilgilere göre, söz konusu şirket, Tarabya’nın Yücelevler bölgesinde kalan tam 360 binanın hak sahiplerinin bölgeden taşınması ve Kağıthane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kentsel dönüşüm bloklarına yerleştirilmesi için çalışmalar başlattı. Büyükşehir Belediyesi’nden her birisi 40 dairelik 7 blok aldığı öğrenilen şirketin, söz konusu daireleri, kentsel dönüşüme sokulan bölgelerdeki insanlara vermeyi planladıkları belirtildi. Müteahhit firma yetkililerinin bölge halkını kentsel dönüşüme ve Kağıthane’ye taşınmaya ikna etmek için önümüzdeki günlerde Tarabya’da mahalle toplantıları düzenleyeceği öğrenildi.

Öte yandan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin de vatandaşları bilinçlendirmek ve bölge halkının Kağıthane’ye sürülmesini önlemek için karşı çalışmalar yapma kararı aldığı belirtildi. Sarıyer Belediyesi’nin, Tarabya sakinlerinin başka ilçeye göçe zorlanmasına karşı çıktığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü bu gelişmelerden rahatsız olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Ankara’dan güç alan bazı müteahhitlerin CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne gelerek “Siz bu işe karışmayın, mahallede toplantılar yapıp vatandaşları uyandırmayın. Gerekirse size operasyon yaptırırız, bize engel olmaya çalışmayın” diyerek açık bir şekilde tehdit ettikleri de belirtiliyor.

Eski belediye başkanı Sedat Özsoy, yaklaşık 2 yıldır etkinliklerine katıldığı Ak Parti’ye resmen üye oldu. AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’den adaylık sözü aldığı iddia edilen Özsoy’un kendisine yakılan yeşil ışıktan sonra partiye resmen üye olmayı kabul ettiği öğrenildi.

BU SOKAKLARDA YAŞAYANLAR HEDEFTE

Tarabya’da kentsel dönüşümün kapsadığı sokaklar şöyle; Doğa Sokak, Fasıla Sokak, Cümle Sokak, Detay Sokak, Pembe Sokak, Hatmi Sokak, Yücelevler Sokak, Çardak Sokak, Güllük Çıkmazı, Demirağa Sokak…

MİLYON DOLARLIK VİLLALAR YAPILACAK

Tarabya’daki 1108 ada üzerindeki tüm parsellerin kentsel dönüşümün tamamlanmasından sonra birleştirilmesi ve koruluk alanıyla beraber alanın 80 bin metrekareye ulaşması öngörülüyor. Aynı bölgede bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin 2.295 metrekarelik arazisi de dahil tüm arazilerin birleştirilmesi ve önümüzdeki aylarda kat karşılığı anlaşmasıyla ilgili müteahhide verilmesi bekleniyor. Müteahhit firma, ortağının devlet kurumu olmasından dolay normalde yüzde 18 olan KDV oranını, sadece yüzde 1 olarak ödeyecek ve sadece KDV avantajından bile milyonlarca dolar kazançlı çıkacak. Bu arada bölgenin imar planlarında; “Boğaziçi’nin doğal peyzaj ve siluet karakterinin korunabilmesi amacıyla nazım planda belirlenmiş olan siluet alanlarında,Taban Alan Katsayısı (TAKS) en çok 0.15, Kat Alanı Kat Sayısı (K.A.K.S.) en çok 0,35, bina yüksekliği en çok H:6.50 m. yi geçemez” ibaresi yer alıyor. 4 kata kadar inşaat izni bulunan bölgede müstakil villaların yanı sıra, tercihen konut-villa yada süper lüks daireler de yapılabilecek. Emlak piyasasına göre kısmen boğazı da gören bu bölgede yapılacak inşaatın metrekare fiyatı en az 8-10 bin dolar civarında. Bölgedeki ormanlık alanların fazlalığının ve semtin Tarabya gibi ünlü bir mahalle olmasının bu fiyatı daha da arttırması bekleniyor.

HEMEN YANINDAKİ KORULUK 10 MİLYONA SATILMIŞTI

Öte yandan İLBANK’ın satın aldığı koruluk alanın hemen yanı başında bulunan 73 pafta, 440 ada 31 parsel üzerindeki 23 dönümlük başka bir arazi bu satıştan sadece 2 ay önce 10 milyon 650 bin liraya satılmıştı. Türk Ticaret Bankası Munzam Sosyal Güvenlik Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı’na ait arazi, imar durumu itibariyle İLBANK’ın aldığı araziyle aynı olmasına rağmen İLBANK’ın 22 dönüm araziye 22 milyon ödemesi kafa karıştırdı. İki arazi arasında 2 kat fiyat farkı bulunması ve devletin araziyi daha pahalıya alması dikkat çekti.

İLLER BANKASI, ÖZEL BANKA GİBİ ARAZİ SATIN ALABİLİR Mİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın sorumluluğundaki İller Bankası’nın (İLBANK), Tarabya’da 22 milyon liraya koru satın alarak gayrimenkul işine girmesi “Yasal olarak böyle bir yetkisi var mı?” sorusunu akıllara getiriyor. İller Bankası’nın amaçları ve faaliyetleri 6107 sayılı yasayla açıkça belirlenmiş durumda.

Peki o yasa ne diyor?

8 Şubat 2011 Salı günü 27840 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6107 sayılı İLLER BANKASI ANONİM ŞİRKETİ HAKKINDA KANUN’a göre söz konusu bankanın görevleri şöyle belirtiliyor.

Bankanın amacı ve faaliyet konuları

MADDE 3 – (1) Bankanın amacı; il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile münhasıran bunların üye oldukları mahalli idare birliklerinin finansman ihtiyacını karşılamak, bu idarelerin sınırları içinde yaşayan halkın mahalli müşterek hizmetlerine ilişkin projeler geliştirmek, bu idarelere danışmanlık hizmeti vermek ve teknik mahiyetteki kentsel projeler ile alt ve üstyapı işlerinin yapılmasına yardımcı olmak ve her türlü kalkınma ve yatırım bankacılığı işlevlerini yerine getirmektir.

(2) Banka bu amaçları gerçekleştirmek üzere:
a) Ortaklarına kısa, orta ve uzun vadeli her türlü nakdi ve gayri nakdi kredi açabilir.
b) Faaliyetleri konusunda araştırma, proje geliştirme ve danışmanlık hizmeti yapabilir veya yaptırabilir, teknik yardım verebilir.
c) Bankanın öncülüğünde şirket kurabilir ve devredebilir.
ç) Sigorta acenteliği yapabilir.
d) Gerekli izinleri almak kaydıyla yurtiçinde ve yurtdışında şube ve temsilcilik açabilir.
e) Yurt içi ve yurt dışı finansman kurumlarıyla işbirliği yapabilir, bunların katıldığı ulusal ve uluslararası kuruluşlara üye olabilir.
f) Yurt içi ve yurt dışı finansman kuruluşları ile para ve sermaye piyasalarından ve her türlü fonlardan kaynak sağlayabilir.
g) Amacının gerçekleşmesine yardımcı olacak her türlü kalkınma ve yatırım bankacılığı işlemlerini yapar.
ğ) Ana Sözleşmede belirtilen diğer faaliyetleri yürütür.

SARIYERGAZETESİ.COM / BEKİR BATU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir