GündemManşet

Kaymakam Ömer Karaman vali mi oluyor?

 Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ın; Tokat, Tekirdağ ya da Edirne Valiliği’ne atanması gündemde…

 kaymakam_karamandan_sariyer

Gülen cemaati ile hükümet arasındaki gerilim sonrası gündeme gelen Valiler Kararnamesi, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ı da yakından ilgilendiriyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre Sarıyer Kaymakamı Karaman’ın, Tokat, Tekirdağ ya da Edirne illerinden birisine vali olarak atanması bekleniyor. İzmir Vali Yardımcısıyken 17 Eylül 2009 yılında Sarıyer’e atanan Karaman, ilçemizde yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 3-B (Balıkçılık-Balcılık-Börekçilik) projesinin de mimarı olan Karaman’ın adı geçtiğimiz günlerde AK Parti kulislerinde Sarıyer adayı olarak da konuşulmuştu. Ancak Selami Uzun’un adaylığının kesinleşmesinden sonra Karaman’ın bir ile vali olarak atanmasının önü açılmış oldu. Şimdi hazırlıkları halen devam eden valiler kararnamesinde Karaman’ın hangi şehre atanacağı merak konusu oldu.

Ömer KARAMAN kimdir?

1959 yılında Erzurum’un İspir İlçesinde doğdu. İlköğrenimini Halitpaşa İlkokulu, Ortaöğrenimini Gazi Ahmet Muhtarpaşa Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra Erzurum Lisesi’ni bitirdi. Erzurum Eğitim Fakültesi’nden sonra, 1984 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1985 yılında Mülki İdareler Amirliği mesleğine intisap etti. İki yıl Trabzon İli, Akçaabat İlçesi vekil Kaymakamlık görevinde bulundu. 

73. dönem Kaymakamlık Kursu’nu başarıyla bitirip, 1989 yılında Denizli İli, Babadağ İlçesi’nde Kaymakamlık görevine başladı. Daha sonra Malatya İli, Yazıhan İlçesi’nde “Kurucu” Kaymakamlık yaptı. Bu görev esnasında 1 yıllığına ABD‘ye dil eğitimi için gitti. 1993-1995 yılları arasında Çankırı İli Eskipazar İlçe Kaymakamlığı, 1995-1998 yılları arasında Kars İli Sarıkamış İlçe Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 

 29.09.1998 Tarihinde Gaziantep İli, Şahinbey ilçe kaymakamı olarak atandı. 23.02.2004 tarihinden itibaren 8 ay Giresun vali vekili olarak görev yaptıktan sonra, 16.04.2004 tarihinde İzmir Vali Yardımcılığına atandı. 17.09.2009 tarihinde Sarıyer Kaymakamlığı görevine atanmış olan Ömer Karaman, İngilizce bilmekte, evli ve üç çocuk babası.

  29.09.1998 Tarihinde Gaziantep ili, Şahinbey ilçe kaymakamı olarak görev yaptığı sırada Gaziantep’in tarihi şanlı kahramanı olan Şahinbey’in anılarından ve milli mücadele dönemini anlatan ayrıca Ömer Karaman’ın burada görev yaptığı süre boyunca yaşamış olduğu anılarından oluşan “ŞAHİNBEY ŞANLI SAVUNMA” isimli belgesel niteliğindeki romanı 2013 yılında okuyucuyla buluştu. Aynı zamanda 2013 yılında Sarıyer Kaymakamlığında görev yaptığı sırada Sarıyer’in Tarihi ve Turistik Değeri olan “Telli Baba Kimdir?” isimli kitabın ve  yine 2013 yılında “Sarıyer’in Tarihi Çeşmeleri” kitabının projelendirilip yayımlanmasına öncülük etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir