GündemManşet Altı

Özel İstinye Ufuk Okulları’na irtica fişlemesi!

UFUK OKULLARII

AK Parti ile Gülen cemaati arasında dershaneler üzerinden başlayan ve Taraf‘ın yayınladığı şok belgelerle daha da büyüyen kavga, Sarıyer’i de yakından ilgilendiren ilginç olayların ilk kez gün yüzüne çıkmasına neden oldu. 2004 yılında MGK’da alınan ve altında Başbakan Erdoğan ile bazı bakanların da imzasının bulunduğu karara göre, Türkiye’deki Gülen cemaatine bağlı tüm kurumların mercek altına alındığı ortaya çıktı. Taraf’ın yayınlandığı belgelere göre, hükümetin irtica ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Gülen cemaatine bağlı dershaneleri, yurtları ve çok sayıda okulu sistematik olarak fişlediği görüldü. Bu okullar arasında Sarıyerlilerin de yakından tanıdığı bir isim dikkat çekti.

İSTİNYE UFUK OKULLARI DA FİŞLENMİŞ

taraf 8 - Kopya

Türkiye gündemine oturan ve yeni belgelerle her geçen gün farklı boyutlar kazanan fişlemelerin, Sarıyer’deki Özel İstinye Ufuk Okulları için de yapıldığı ortaya çıktı. Taraf’ın yayınladığı belgelere göre AK Parti hükümetinin, 22 Ekim 2008 yılında Özel İstinye Ufuk Lisesi ile Özel İstinye Ufuk Fen Lisesi’ni “irticai gruplarla bağlantılı” olduğu gerekçesiyle fişlettiği anlaşıldı. Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen İstinye Ufuk Okulları’nın, Milli Eğitim müfettişlerince denetlendiği ve irticai gruplarla bağlantılı olduğu iddiasıyla incelemeye alındığı görüldü. Taraf’ın 1 Aralık (Pazar) tarihli haberinde Ufuk Okulları’nın yanı sıra İstanbul ve yurt genelindeki cemaate yakın çok sayıda dershane ve okulun da tek tek fişlendiği anlaşıldı, irtica suçlamasıyla fişlenen bu okulların listesi gazetede belgeleriyle yayınlandı.

taraf belge 99

33 DÖNÜMLÜK ALANDA KURULDU, 28 YILLIĞINA KİRALANDI

2 Ekim 2012 yılında, inşaatında meydana gelen göçük sonucu 33 yaşındaki Üzeyir Özdemir ile 24 yaşındaki Şenel Görgülü’nün yaşamını yitirdiği Özel İstinye Ufuk Okulları, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün arazisi üzerinde kuruldu. Sarıyer Gazetesi‘nin yaptığı araştırmaya göre İstinye Mahallesi’nde 388 ada 13 parsel üzerinde kurulan İstinye Ufuk Okulları, tam 33 bin 661 metrekarelik arazi üzerinde bulunuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 28 yıllığına Hale Eğitim Hizmetleri’ne kiraya verilen arazinin kira bedeli ise toplam 3 milyon lira belirlendi. Toplam 28 yıllığına kiralanan arazinin üzerindeki kira süresi yaklaşık 20 yıl sonra sona erecek. Kuruluşundan bu yana Özel İstinye Ufuk Okulları ismini kullanan okul, bir süre önce Fatih Koleji olarak isim değişikliğine gitmişti.

Kurucusu ve ilk genel müdürü Hikmet Kaya olan okul, Hikmet Kaya ile Ömer Özdemir’in Genel Müdürlüğü döneminde altın çağını yaşamıştı. Ancak söz konusu okul; son yıllarda yaşanan yönetim zaafiyeti ve yeni kadrolar yüzünden Sarıyer’deki eski popülerliğini giderek kaybetmeye ve içine kapanık bir yapıya dönüşmeye başladı.

taraf

taraf 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir