GündemManşet

Zekeriyaköy Kültür Merkezi, SAĞLIK MERKEZİ oluyor!

SARIYER KULTUR MERKEZİ 5

AYLIK KİRASI 51 BİN 100 TL

Sarıyer Belediyesi sonunda muradına erdi, turnayı gözünden vurdu. Sarıyer’in ulaşımı da zor olan uç bir noktasında yapıldığı ve mimari açıdan oldukça kullanışsız inşa edildiği için bugüne kadar aktif bir şekilde değerlendirilemeyen Zekeriyaköy Kültür Merkezi nihayet kiraya verilebildi. Belediye binayı adeta dudak uçuklatan bir fiyattan 10 yıllığına kiraya vermeyi başardı. Kültür Merkezini Fuatpaşa Otelinin sahibi açık ihale ile aylık 51 bin 100 TL’ye kiraladı. Aynı bina yaklaşık 6 ay önce İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’ne 30 bin TL’den kiralanmış ancak anlaşmaya uyulmadığı için sözleşmesi iptal edilmişti. Son ihaleyle birlikte belediye aynı binayı neredeyse 2 fiyatına kiralaya vererek iyi bir ticaret yapmış oldu.

TOK: “İKİ KATINA KİRAYA VERDİK”

Belediye Encümeni kararı ile ihale edilen Zekeriyaköy Kültür Merkezi’nin sağlık alanında kullanılacağının belirtildiğini söyleyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, “Binayı açık ihale yoluyla 10 yıllığına kiraladık. İhaleye 3 firma girdi, bunlardan Hitit Seramik firması 50 bin TL verdi, üçüncü firma ise bir dershaneydi onlar da 31 bin TL’de çekildi. Fuat Paşa Oteli sahibi ise 51 bin 100 TL’ye ihaleyi aldı. Daha önce aynı bina 30 bin TL’ye kiralanmış ama sonra iptal edilmişti. Şimdi neredeyse iki katına kiraladık, belediye için iyi bir gelir kaynağı oldu” diye konuştu. Öte yandan Zekeriya Kültür Merkezi’nin sağlık ocağına benzer bir amaçla kullanılacağı, bunun için de Koç Üniversitesi ile işbirliğine gidileceği belirtildi.

SEÇİME 2 AY KALA 8 TRİLYON KREDİ ÇEKİLMİŞTİ

Sarıyer’in uç ve uzak noktalarından Zekeriyaköy bölgesine yaptırılan bina, 6 bin 977 metrekare alana sahip. Kültür Merkezi Trabzon’daki eski Osmanlı Konakları mimarisi tarzında inşaa edildi. 3 kattan oluşan, bin 550 metrekare kapalı alana sahip binada, 350 metrekare kurs odaları, 850 metrekare konferans salonları, 150 metrekare kafeterya, servis alanları ve idare bölümü bulunuyor. Geniş bir alana ve otoparka sahip bina 2009’da tamamlandı. Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün döneminde yaptırılan binanın tamamlanabilmesi için 29 Mart 2009 yerel seçimlerine sadece 2 ay kala tam 8 trilyon kredi çektirilmişti. Bu kredinin akıbeti o yıllarda uzun süre tartışma ve siyasi polemik konusu olmuştu.

 KİLYOS TURBAN TESİSLERİ DE KİRAYA VERİLSİN

Zekeriyaköy Kültür Merkezi’nin uçuk bir fiyattan kiraya verilmesi CHP camiasında memnuniyet yaratırken, bu kez de Sarıyer Belediyesi’ne ait Kilyos Turban Tesisleri’nin de kiraya verilmesi isteniyor. Yıllardır kaderine terk edilen ve bugüne kadar gelen tüm belediyeler tarafından işletilmesinde sıkıntılar yaşanan Turban Tesisleri’nin çürümeden kiraya verilmesi bekleniyor. Sarıyer Belediyesi Eski Başkanı Sedat Özsoy‘un, 2001 yılında partilisi ve yakın arkadaşına kiraya verdiği TURBAN nedeniyle Sarıyer Belediyesi, bugünkü rakamla yaklaşık 10 trilyon zarara uğramıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir