GündemManşet

Türkiye’nin konuştuğu yolsuzluk operasyonu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti’ye yönelik başlatılan yolsuzluk operasyonu Türkiye’yi sarstı. 3 bakanın oğlu ile çok sayıda önemli ismin de gözaltına alındığı operasyon, 100 milyar dolarlık rant iddialarını da gündeme getirdi. Türkiye neredeyse her saat başı şok bir gelişmeyle çalkalanıyor…

 

dolar

AK Parti ile Gülen cemaati arasında yaşanan dershane restleşmesinden sonra başlayan dev operasyon, bir anda Türkiye ve dünya gündemini belirledi. Ergenekon eski savcısı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’ün emriyle başlatılan operasyonda şuana kadar yaklaşık 80 kişi gözaltına alındı. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kağan Çağlayan ile ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, Emrullah Turanlı, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ebru Gündeş’in eşi Reza Zarrab da gözaltına alındı.

AK PARTİ’DE OLAĞANÜSTÜ GÜNLER

AK Parti’ye yönelik dev yolsuzluk ve rüşvet operasyonu AK Parti camiasında şok etkisi yarattı. Başbakan Erdoğan kurmaylarıyla toplantı üstüne toplantılar yaparken, emniyette görevli üst düzey bazı müdürlerin görevden alınması da dikkat çekti. Öte yandan Savcı Zekeriya Öz’ün de jet hızıyla dosyadan el çektirildiği belirtiliyor.

100 MİLYAR DOLARLIK RÜŞVET İDDİASI

Bu arada yolsuzluk olaylarıyla ilgili soruşturma devam ederken, Halkbankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde ayakkabı kolileri içinde 4.5 milyon dolar bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca bir bakanın 1.5 milyon dolar rüşvet alırken videoya alındığı da gelen bilgiler arasında… Öte yandan Ebru Gündeş’in altın kaçakçılığı yaptığı iddia edilen eşi Reza Zarrab’ın 27 ton altınına el konulduğu da basına yansıyan iddialar arasında… Ayrıca bazı haber bültenlerinde çok yönlü yolsuzluk operasyonunda dönen çarkın 100 milyar doları bulduğu vurgulanıyor. İşte basına yansıyan bu ve buna benzer iddialar tüm Türkiye’de olduğu gibi Sarıyer’de de herkes tarafından büyük bir şaşkınlık içinde izleniyor.

Operasyonların tüm ülke genelinde olduğu gibi Sarıyer’deki AK Parti camiasında da şaşkınlık ve büyük bir tedirginlikle izlendiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir