ArşivGündemManşet

ALMAN OPİTZ FİRMASI İSTANBUL’DA AĞAÇ TAŞIYACAK

 Alman OPİTZ firmasından Francesco Maria Maccazzola: “Ağaç taşımak ciddi iştir ve unutmayın ağaçlar geleceğimizdir. Kepçeyle kökünden sökülüp, kamyonetin arkasına atarak, ağaç taşıdık, diyemezsiniz”

agactasima12221 (1)

OPİTZ International,  bir ağaç taşıma şirketi. Faaliyette bulunduğu 40 yıl içinde dünya çapında 3 milyon ağacın yerini değiştirmiş. 2014 yılı Haziran ayında İzmir’de taşıdıkları 65 ağaç şu anda taşındıkları alanda sağlıkla hayatlarını sürdürüyormuş.  60-65 yaşındaki 30 palmiyenin yanı sıra nar ve incir ağaçları Bornova’daki bir fabrika bahçesinden alınarak Bayraklı’daki başka bir alana taşınmış.

OPİTZ International yetkililerinin İstanbul’a gelmelerinin nedeni Sarıyer Zekeriyaköy’de gerçekleştirilecek bir konut projesinin arazisinde bulunan ağaçları taşımak.

467 bin metrekare arazi üzerine yapılacak konut projesinin inşaat alanında bulunan ilk etapta  232 adet ağacın taşıma işlemini 1 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirecek olan OPİTZ yetkilileri ile Sarıyer’de biraraya geldik.

Türkiye’deki çalışmanın başında bulunan Francesco Maria Maccazzola hem İstanbul’da gerçekleştirecekleri çalışmalar hem de dünyada ağaç taşıma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Maccazola’nın anlattıklarına göre, dünyada kentleşmenin hız kazandığı 1900’lerin başından beri ağaç taşıma işlemlerinin gerçekleştiğini anlatıyor. Ama medeni ülkelerde bizde olduğu gibi, kepçeyle söküp, kamyonetin arkasına atarak taşınmıyor ağaçlar.

agactasima1 (2)

Francesco Maria Maccazola’nın verdiği bilgiye göre, OPITZ, öncelikle ağaç taşıma işleminde gerçekleştirilecek makinalar üretmiş. Makinalar ağaçların, çapına göre üretilmiş.

Türkiye’ye 2 makina getireceklerini belirten Francesco Maria Maccazola’nın verdiği bilgiye göre makinalar  tırların arkasına entegre kürek ve hidrolik sistemlerden oluşuyor. Küçük olan makinalar, 8-25 cm aralığında çaptaki ağaçlar için, büyük makinalar ise 25-30 cm çap aralığındaki ağaçları taşıyacak. 25’lik makine günde 5-15 adet ağaç taşıyabiliyor. 30’luk makine ise günde 4-10 ağaç taşıma kapasitesinde. Taşıma hızı ağaçların özel durumları, bulunduğu noktadaki toprak yapısı, eğim, hava koşulları gibi etkenlere bağlı. 30 cm çaptan daha büyük ağaçları rootball denilen vinç kullanılan bir sistem uygulayacak. Bu yöntemle de günde 2-3 ağaç taşınabiliyor.

OPİTZ’i benzer işi yapan Amerikalı ve Avrupalı rakiplerinden öne çıkaran özelliği sahip olduğu makine parkuru ve 40 yıllık deneyimi. 2006 Torino Kış Olimpiyatları için 2600’den fazla ağacı taşımışlar.

agactasima1 (7)

Francesco Maria Maccazola, felsefelerinin ağaçları kurtarmak olduğunu söylüyor, Nakledilmesi zor görünen çok büyük ağaçlar bile hiç zarar vermeden taşınabildiğini belirtiyor.

Ağaçların taşındıkları yerlerde sağlıklı bir biçimde yaşamlarını sürdürmeleri için öncelikle köklerine zarar vermeden dışındaki toprağıyla kaldırıp nakledilmesi gerektiğini bildiren Maccazola, ağaçları yeni yerine tıpkı vazoya konulmuş çiçekler gibi yerleştirildiğini açıklıyor.

Maccazola “Ağaçların yeni yerinde hayatına devam edebilmesi için ona destek olmak gerekiyor. Ağacın etrafında dairesel bir rehabilitasyon ortamı yaratıyoruz. Bu alanın amacı ağacın yeni kökler yakalayabilmesine yardım etmek. Rehabilitasyon alanına ağacı güçlendirmek için vitaminler koyuyoruz. Kullandığımız ilaçlar kökün uç kısmının güçlenmesini sağlıyor. Taşıdığımız ağacın yeni yerinde de tıpkı eski yerinde olduğu gibi aynı yöne bakmasına özen gösteriyoruz. Gövde renginin değişmemesi, yanmaması ve çatlamaması için ağacı yut bezi ya da palmiyeyle sarıyoruz. Bir de ilkbaharda endoterapi denilen bakım sonrası güçlendirici çalışmalar yapıyoruz. Taşıdığımız ağaçların bakım sonrası kontrolleri de bizim sorumluluğumuzda. Ağaç taşımak ciddi iştir ve unutmayın ağaçlar geleceğimizdir” diyor.

Ağaç taşıma işinin maliyetli olup olmadığı yönündeki sorumuza ise “Boyutlarına göre fiyatlar değişiyor, Minimum 2.000 Euro ile 6.000 Euro arasında değişen fiyatlarla taşınıyor” yanıtını veriyor.

sariyer-agactasima1 (1) sariyer-agactasima1 (2) sariyer-agactasima1 (3) sariyer-agactasima1 (4)

sariyer1 (1) sariyer1 (2) sariyer1 (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir