ArşivGündemManşetSektörel

Belediyenin yüz akı! Sağlık İşleri Müdürlüğü bugüne kadar on binlerce kişiye sağlık hizmeti verdi!

saglikisleri1

Sarıyer Belediyesi’nin en başarılı birimlerinden Sağlık İşleri Müdürlüğü, bugüne kadar verdiği sağlık hizmetleriyle on binlerce kişiye şifa dağıttı. Belediyenin başarılı ve sevilen Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’a bağlı olan Sağlık İşleri Müdürlüğü toplam 32 personeliyle vatandaşlara sağlık hizmeti sunuyor. Müdürlüğünü Dr. Ali İrfan Bilboğa’nın yaptığı birimde, 2 uzman hekim, 5 pratisyen hekim, 1 sosyolog, 7 psikolog, 6 sağlık personeli, 3 laborant, 5 ambulans sürücüsü ve diğer çalışanlarla birlikte toplam 32 kişi görev yapıyor. Sarıyer Gazetesi olarak Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün misafiri olduk ve bu birimin çalışmaları hakkında bilgiler aldık.

BİLBOĞA; “AMACIMIZ VATANDAŞLARIMIZA ŞİFA DAĞITMAK”

Sarıyer’de yaklaşık 25 yıldır bu görevi yürüten Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ali İrfan Bilboğa, amaçlarının vatandaşların sağlık sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olmak olduğunu belirtiyor. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ve Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’un kendilerine her zaman sahip çıktığını ve vatandaşların sağlık sorunlarının çözümüne büyük önem verdiklerini vurgulayan Bilboğa; “Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak her yıl sivil toplum kuruluşları ve sağlık kurumlarıyla eğitim-bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz ve mahallelerde sağlık taramaları gerçekleştiriyoruz. Yakın bir tarihte Şişli Belediyesi’nden devraldığımız Ayazağa Mahallesi’nde “Halk Sağlık Merkezi”ni de hizmete sunarken bu açıdan da Türkiye’de yeni bir örnek oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN VATANDAŞA HİZMET

aliirfanbilboga1

İlçe genelinde sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık ihtiyaçlarını da karşıladıklarını söyleyen Bilboğa, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza tamamen yardım severlerin bağışlarıyla oluşturduğumuz eczanemizden ücretsiz ilaç da temin ediyoruz. Bünyemizde ambulans ve hasta nakil araçlarımızla acil durumdaki hasta vatandaşlarımızın hastanelere taşınmasında yardımcı oluyoruz. Verdiğimiz hizmetlerden ücret almıyoruz tamamen vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşmalarına öncelik veriyoruz” dedi.

Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün belediyede çalışan memur – işçi ve personelin ailelerinin sağlık sorunlarına da yardımcı olduğunu söyleyen Bilboğa, birim olarak verdikleri hizmetlerden bazılarını şöyle sıraladı; “Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerin muayene ve tedavilerini yapıyoruz. İşe girişlerde, okul kayıtlarının başlangıçlarında, evlilik işlemlerinde ve yurt kayıtlarında istenen sağlık raporlarını düzenliyoruz. Cenaze ve def’in ruhsatı veriyoruz. Ambulans ve hasta taşıma hizmetlerini veriyoruz. İlçe sınırlarında sosyal güvencesi olmayan yardıma muhtaç vatandaşlara sağlık hizmeti veriyoruz”

SADEM’DE AİLELER İÇİN 7 PSİKOLOG

Daha önce Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin (SADEM), 2010 yılından itibaren Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlandığını söyleyen Bilboğa, ” Bu birimde bir sosyolog liderliğinde görev yapmakta olan 7 psikoloğumuz bulunuyor. SADEM’e başvuran vatandaşlarımıza psikolojik danışmanlık hizmeti veriyoruz ayrıca bireysel seanslar da düzenliyoruz. SADEM olarak halen Cumhuriyet ve Büyükdere Mahalleleri’nde iki ayrı şubede hizmet sunuyoruz” diye konuştu.

ÜCRETSİZ AMBULANS VE İLAÇ HİZMETİ VERİLİYOR

3 hasta nakil aracı ve ambulansla acil durumdaki hastaları evden alıp hastanelere taşıdıklarını söyleyen Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ali İrfan Bilboğa şu bilgileri verdi; “Ruhsatları gereği acil durumlara müdahale etmeyen ambulanslarımızın esas görevi, yatalak ya da düşkün hastalarımızın ev ile sağlık kuruluşları arası randevulu gidiş gelişlerini sağlamak. Ayrıca 2009 yılında hayata geçirilen “Ücretsiz İlaç Desteği Projesi”, tamamen halkımızdan gelen bağışlarla oluşturulmuş bir ilaç havuzundan hekim gözetiminde ihtiyaç sahiplerine ilaç sağlamayı temel edinmiştir. Dolayısı ile belediye bütçesine hiçbir gider yükü yaratmadan önemli bir ihtiyacı karşılamıştır. Bu arada esnaf ve çalışanların sağlık muayeneleri anlamına gelen “Portör Muayenesi” hizmeti, İstanbul ilçe belediyeleri içerisinde bu hizmeti kendi bünyesinde veren ilk belediye olmamız açısından önemlidir. 2011 yılında başlanan bu hizmet ile birlikte “Evlilik Sağlık Raporu” hizmeti de verilmeye başlanmış, vatandaşlarımızın hizmet arayışlarına kurumsal bir çözüm bulunmuştur.”

RAKAMLARLA 2009-2014 ARASI HİZMET DÖKÜMÜ

*  77 bini aşkın hasta muayene edildi.

* 3 bine yakın cenazede ölüm belgesi verildi ve bazı kayıp cenazelerde mezardan çıkarma-nakil hizmeti veridi. Cenaze hizmetlerinin gece ve hafta sonu da sürdürülebilmesi için nöbet usulüne geçildi, önümüzdeki günlerde cenaze evinde belge düzenlenebilmesi amacıyla mobil hizmet de verilecek.

* Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesindeki laboratuarda 25 bini aşkın vatandaşa yaklaşık 150 bin kalem tetkik yapıldı ve 2 bin 600 adet film çekildi.

* Esnaf portör muayenelerinde 4 bin 500’e yakın çalışanın muayene ve tetkikleri yapıldı.

* Evlilik öncesi başvuran 2 bin 800 civarında vatandaşa evlilik sağlık raporları muayene ve tetkikleri yapıldı.

* EKG çekimi, enjeksiyon-serum, pansuman, solunum desteği ve küçük cerrahi müdahale gibi yaklaşık 9 bin uygulama yapıldı.

* Ekonomik durumu olmayan yaklaşık 8 bin kişiye belediye bünyesindeki ecza deposundan (Belediye eczanesinden) ücretsiz ilaç verildi.

* SADEM (Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi) şubelerimizde 16 bini aşkın vatandaşa, aile ya da bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti verildi.

* Sarıyer Belediyesi Ambulans Servisi ile 7 bin 700 sefer hasta nakli yapıldı, 3 aracımız toplam 420 bin km.ye yakın yol kat etti.

ali irfan

 

HABER: SARIYER GAZETESİ
G.YAYIN YÖNETMENİ : BEKİR BATU
HABER MÜDÜRÜ: KÜRŞAT ÇAKMAK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir