ArşivManşet

BÜYÜKDERELİ ÜMİT KOCASAKAL 3. KEZ İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞINA OTURDU

ÜMİT KOCASAKAL İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ 
ist barosu

18-19 Ekim 2014 tarihlerinde Haliç kongre Merkezinde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Genel Kurul çalışmalarının ikinci günü yapılan seçimde İstanbul Barosu Başkanlığına üçüncü kez Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal seçildi.

Seçime Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Hukukun Üstünlüğü Platformu, Çağdaş Avukatlar Grubu, Milliyetçi Avukatlar Grubu ve Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu katıldı.

Seçim yarışını Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu kazandı. Ümit Kocasakal Üçüncü kez Başkan olarak seçildi.

Geçen dönem 22.019 avukat oy kullanmıştı. Bu dönem 21.924 avukat oy kullandı. Toplam seçmen sayısı 32.064’tü. Seçime katılım %68.38 oldu.

Seçimde kesin olmayan sonuçlara göre; Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal 14.435 oyla (%65.84) yeniden İstanbul Barosunun başkanı seçildi.

Hukukun Üstünlüğü Platformunun Başkan Adayı Av. Abdullah Arar 2.855 (%13.02) oy, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu Eş Başkan adaylarıAv. Ercan Kanar ve Av. Yıldız İmrek 1.763 (%8.04) oy, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Ali Rıza Kaplan 1.502 (%6.85), Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av.Ayhan Erdoğan 1.369 (%6.24) oy aldı.

BAŞKANIN SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE BASINA AÇIKLAMASI

Üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanlığına seçilen Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, seçim sonuçlarının belli olması üzerine basına şu açıklamayı yaptı:

“Bu seçim sonuçları sadece Ümit Kocasakal’ın başarısı değildir. Bu bir ilkenin, bir kimliğin, bir anlayışın zaferidir. Bence herkes bu durumdan bir sonuç çıkarmalı, çünkü bu, biat etmemenin, dik durmanın, bir takım ilkelerden ödün vermemenin bir sonucudur. Bu aynı zamanda cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve ilkelerini, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü açık bir şekilde savunmanın bir sonucudur.

Beş adaylı bir seçimde eğer bir aday toplam oyların %66’sını alıyorsa bunu bu davranışa bağlamak gerekir. Bir başka sonuç: Bu aynı zamanda hakkımızda açılan hukuksuz davalarda verilen GERÇEK BERAAT KARARIDIR, hakkımızda sürdürülen soruşturmalar için de GERÇEK TAKİPSİZLİK KARARIDIR. Bu olay bir şey daha gösteriyor: İstanbul Barosunu bir lokma gibi yutmak isteyenler bulunabilir, ama İstanbul Barosu kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır. İstanbul Barosu Cumhuriyetin kalesidir.

 

Biz dönemlerimiz içersinde hiç kimsenin etnik köken, mezhep, siyaset ve cinsiyet ayrımının üzerinde durmayarak herkesin hakkını, hukukunu savunduk. Hukuksuzluk kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin, hep karşısında durduk. Belli bir kimliğiniz varsa, bu kimliğe sahip çıkıyor ve dik durabiliyorsanız bunun nasıl sonuç verdiğini bu olay göstermektedir.

Ben seçime katılan bütün gruplarımıza, demokratik yarışa katkı verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Bize oy vermeyen bütün meslektaşlarımız da bu ailenin bir parçasıdır, hiç birini dışlamayız, hepsi bizim değerli meslektaşlarımızdır, bundan sonra da kimseyi dışlamadan, ama ilkelerimizden de asla ödün vermeden tüm hukuksuzluklarla mücadele etmeye devam edeceğiz. İstanbul Barosu tüm yurttaşlarımızın haklarını ve hukuklarını savunmayı sürdürecektir”.

GENEL KURUL

İstanbul Barosu Genel Kurulu 18-19 Ekim 2014 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde toplandı.  Avukatlık Yasasına göre Genel Kurulun çalışmaya başlayabilmesi için gerekli çoğunluğun bulunması üzerine Divan Oluşturulmasına geçildi. Verilen önerge üzerine divan adayları tek tek oylandı ve oy birliğiyle Divan Başkanlığına Av. Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Başkan Vekilliğine Av. Kemal Aytaç, Üyeliklere Av. Gülderen Zerrin Kavak Yıldırım ve Av. Nilüfer Çelikler Erdoğanseçildi.

Divanın oluşmasından sonra tüm şehitlerimiz ve yaşamını yitiren meslektaşlarımız için saygı duruşu yapıldı. Bunu İstiklal marşı izledi.

Divan Başkanı Av. Prof. Dr. Köksal Bayraktar,  açılış konuşmasını yapmak üzere İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal’a söz verdi.

BAŞKANIN AÇILIŞ KONUŞMASI

Konuşmasının başında İki dönem Genel Kurulun verdiği görevle çalıştıklarını, bu arada çeşitli badirelerden geçtiklerini, haksızlıklarla, hukuksuzluklarla mücadele ettiklerini belirten Kocasakal, bugün emaneti sahibine devretmekten büyük bir bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Geçen yıl yaşanan bazı gelişmeler sonucu olağanüstü bir Genel Kurul çağrısı yaptıklarını, bunun nedeninin de, ne yazık ki Genel Kurul iradesini gasp etmeye, seçilmiş meşru bir yönetimi bir takım gerekçelerle alaşağı etmeye çalışan ve masumiyet karinesini hiçe sayan darbe teşebbüsü olduğunu hatırlatan Kocasakal,  Genel Kurulumuz tek gündem maddeli toplantı sonunda kararını verdiğini ve meşru Yönetim Kurulu’na sahip çıktığını söyledi.

Bu darbe teşebbüsünün tarihe kara bir leke olarak geçeceğini kaydeden Ümit Kocasakal, “Biz bakanlık vesayeti ile mücadele ederken maalesef kendisine Hukukun Üstünlüğü Grubu adını veren bu grup, baro yönetimine karşı bir darbe teşebbüsünde bulundu. Ancak bu darbe teşebbüsü nakıs teşebbüs aşamasında kaldı” dedi.

 

Baroya karşı hukuksuzlukların ve haksızlıkların bitmediğini, şu anda şüpheli olarak baro yönetimi hakkında soruşturmalar yürütüldüğünü ifade edenKocasakal şöyle konuştu: “Sanık da olduk, şüpheli de. Bu davalar, bu statüler bizi yıldıramaz. Hukuksuzluğun zirve yaptığı bir dönemde bunlar bizim onur madalyamızdır”.

Geçen dönem Genel Kurulumuz tarafından Yönetim Kuruluna iki önemli görev verildiğini hatırlatan Ümit Kocasakal, “Bunlardan birincisi Özel Görevli Mahkemelerin kapatılması konusunda çaba sarf etmekti. Geldiğimiz noktada görev tamamlanmış ve özel görevli Mahkemeler kaldırılmıştır. Bu sonuç sadece baronun mücadelesiyle alınmadı ama gelişmede İstanbul Barosunun gayretinin küçümsenmemesi gerekir. Şimdi de Özel Görevli Hâkimlerle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Genel Kurulumuzun verdiği ikinci görevin bağlı çalışan avukatlar için tip sözleşme hazırlanması olduğunu kaydeden Kocasakal,  bu sözleşmenin hazırlandığını TBB Genel Kurulunca onaylandığını, TBB tarafından bir yönergeye bağlandığını, ancak bir başvuru üzerine yürütmenin durdurulmasına karar verildiğini, bu sözleşmenin yürürlüğe girmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdi.

Siyasal iktidarın hukuku istediği gibi düzenlemeye çalıştığı ve hukuksuzlukların alabildiğine gittiği bir ortamda hukukun üstünlüğü mücadelesi vermeden meslek sorunlarımızın çözümünün mümkün olmadığının altını çizen Kocasakal şunları söyledi: “Karşınızda hukuka saygılı bir iktidarın olmadığı bir ortamda bir barodan sadece ve sadece meslek sorunlarıyla ilgilenmesini beklemek hem baronun kendisine hem de yurttaşlara haksızlıktır. Meslek sorunlarımızın çözümü için mücadele ederken, aynı zamanda hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve insan haklarını savunma görevimizi de sürdürmemiz gerekir”.

Önümüzde çok çetin günlerin bulunduğunu, hukuk mücadelesini daha da yoğunlaştırmak gerektiğine işaret eden Ümit Kocasakal, “Bunun için birlik ve beraberliğimizi korumamız büyük önem taşıyor. Biz dönemimizde hiç kimseyi dışlamadık, hiç olmadığımız gibi görünmedik, siyasi görüşlerimiz bir yana kim hukuksuzluğa maruz kalmışsa herkesin yanında olduk. Bununla birlikte ilkelerimizden asla ödün vermedik. Her türlü siyasi görüşlerimizi bir yana bırakarak ortak aidiyet duygularımız üzerinde birleşmeli ve birlikte mücadele etmeliyiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

ÇALIŞMA RAPORU ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER

Başkanın açış konuşmasından sonra gündem gereği, İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek tarafından son genel kurul tutanak özeti sunuldu. Gündemin altıncı maddesine geçildi. 966 sayfalık 2012- 2014 dönemi Çalışma Raporu daha önce dağıtıldığı için okunmuş sayılması oya sunuldu. Raporun okunmaması oy birliğiyle kabul edildi. Daha sonra raporun görüşülmesine geçildi. Önceden varılan anlaşma gereği, beş grubun ikişer temsilcisi 10’ar ve beşer dakikalık sürelerde görüşlerini açıkladılar.

Grup başkan adayları ise çekilen kura sonucu belirlenen sıraya göre konuşmalarını yaptılar. İlk konuşmayı Hukukun Üstünlüğe Grubu Başkan Adayı Av. Abdullah Arar yaptı. Bunu sırasıyla Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu Eş Başkan Adayı Av. Ercan Kanar, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Ali Rıza Kaplan, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve Çağdaş avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Ayhan Erdoğan izledi. Başkan adayları, çeşitli konularda görüşlerini açıkladılar, eleştiri ve önerilerde bulundular ve programları hakkında bilgi verdiler.

YÖNETİM VE DENETLEME KURULUNUN AKLANMASI

Başkan adaylarının konuşmalarının tamamlanmasından sonra Yönetim Kurulu’nun 2012-2013 yıllarına ait baro kesin hesaplarının okunması ve görüşülmesine geçildi. Kesin hesaplar Çalışma Raporu içinde yer aldığı için okunmuş sayıldı. Daha sonra Yönetim ve Denetleme Kurulu’nun aklanması oya sunuldu. Yönetim ve Denetleme Kurulu oy çokluğuyla aklandı.

AİDATIN BELİRLENMESİ

Avukatlık Yasasının 81/2 maddesine göre 2015-2016 yılı baro aidatının belirlenmesine geçildi. İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu söz aldı ve aidatın düzenlenmesine ilişkin mevzuatı anlattı ve baro yönetim kurulunun önerisini sundu. Bu arada Divan’a Hukukun Üstünlüğü Grubu Başkan Adayı Av. Abdullah Arar ve arkadaşları ile Av. Muhittin Köylüoğlu’nun aidatla ilgili önerisi sunuldu. Konu uzun tartışmalara neden oldu. Oylama sorunları yaşandı. Bu arada Av. Muhittin Köylüoğlu önerisini geri çekti. Yönetim kurulu zam önerisinden vazgeçti ve 2014 yılı için uygulanan aidatın devamı önerisinde bulundu. Yönetim Kurulu ve aidatın 250 TL’ye indirilmesini öneren Arar’ın önergesi oya sunuldu ve oy çokluğuyla Yönetim Kurulu’nun önerisi olan aidatın 2014 yılında uygulanan miktarda ödenmesine devam edilmesi kararlaştırıldı.

BÜTÇE TASARISININ GÖRÜŞÜLMESİ

Gündemin 10. Maddesine göre, Avukatlık Yasasının 81. Maddesinin 4. Fıkrası gereğince 01.10.2014-01.10-2016 dönemi bütçe tasarısının görüşmesi ve Yönetim kuruluna fasıllar arası aktarma yetkisinin verilmesi görüşüldü ve oy çokluğuyla karara bağlandı.

YARGI VE MESLEK SORUNLARININ GÖRÜŞÜLMESİ

 

Gündemin 11 ve 12. Maddesinde yer alan yargı ve meslek sorunlarının görüşülmesi ile dilekler faslı birleştirilerek uygulandı. Bu bölümde 45 meslektaşımız söz alarak çeşitli konulardaki görüşlerini, eleştirilerini, dilek ve temennilerini bildirdiler.

Gündemin tamamlanması üzerine Divan Genel Kurul toplantısını kapattı ve Pazar günü yapılacak seçimlerde gruplara başarılar diledi.

SEÇİM

Seçim, 19 Ekim 2014 Pazar günü Beyoğlu 1 nolu İlçe Seçim Kurulu gözetiminde yapıldı. Meslektaşlarımız saat 09.00-17.00 arasında oylarını kullandı. Saat 17.00’da sandıklar açıldı ve saat 18.30’da sayım işlemi tamamlandı ve seçim sonuçlandı. Gayri resmi sonuçlara göre seçimi Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu yaklaşık %66 oy oranıyla kazandı. Buna göre:

Başkan: Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal

Yönetim Kurulu: Av. Necmi Şimşek, Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, Av. Sevgi Barutçu, Av. Şahin Erol, Av. Mehmet Durakoğlu, Av. Süreyya Turan, Av. Cengiz Yaka, Av. Hüseyin Özbek, Av. Prof. Dr. Serap Keskin Kiziroğlu, Av. Hasan Kılıç.

Disiplin Kurulu: Av. Tamer Heper, Av. Saadet Jale Gür, Av. Lütfiye Genco, Av. Atilla Erdoğmuş, Av. Ali Gürbüz.

Denetleme Kurulu: Av. Burhan Öğütçü, Av. Mukadder  Özkeleş, Av. Türkan Yılmaz.

TBB Delegeleri:

Av. TURGUT KAZAN

Av. KAZIM KOLCUOĞLU

Av. Prof.Dr. HATİCE AYSEL ÇELİKEL

Av. MÜŞİR KAYA CANPOLAT

Av. YARD.DOÇ.DR. ENGİN ÜNSAL

Av. CENGİZ ABBASGİL

Av. PROF.DR. DUYGUN YARSUVAT

Av. FATMA TANGÜL DURAKBAŞA

Av. VAHİT AYKUT ERGİL

Av. BERRA BESLER

Av. MEHMET HALUK ELDEM 

Av. TÜRKER ARSLAN

Av. OKTAY GERÇEKER

Av. ZEKİ YILDAM

Av. HANİFE GÜLSEREN GÜNEY

Av. VECİHE TUNCA 

Av.YÖRÜK KABALAK

Av. OSMAN ŞENTÜRK

Av. EKREM ERDAL ÜNER

Av. ALİ RIZA DİZDAR

Av. İSMAİL TEPECİK

Av. PROF.DR. RONA AYBAY 

Av. BURHAN KÖSEOĞLU

Av. UFUK DİNÇ

Av. ZEKİ DİREN

Av. ALİ ŞEN

Av. SAİME NAZAN MOROĞLU

Av. NAİM GÜL 

Av. AYŞE FÜSUN DİKMENLİ

Av. AHMET DURAK

Av. NİZAR ÖZKAYA

Av. BAHATTİN ÖZBEY

Av. TAYFUN TOPUZ AKÇAY

Av. İSMAİL ÜNLÜTÜRKLER

Av. M.NURİ KARAHAN

Av. İSMAİL GÖMLEKLİ

Av. SALİH CANPOLAT

Av. İLKER HASAN DUMAN

Av. CENGİZ KAYITMAZER

Av. SEVGİ ÖZTÜRK 

Av. SALİHA KARAKUZULU

Av. HIDIR DELİPINAR

Av. MUAZZEZ ÇÖRTELEK

Av. MURTEZA ÖZHAN

Av. PROF.DR. KÖKSAL BAYRAKTAR

Av. SEYİT USTA

Av. RIDVAN EYÜBOĞLU

Av. SÜLEYMAN SEFA BİLGİÇ

Av. GÜNAY SAMUR

Av.PROF.DR. HALUK BURCUOĞLU

Av. TAMER ŞAHİN

Av. AŞKIN TOPUZOĞLU

Av. UĞUR YETİMOĞLU

Av. YUSUF İZZETTİN DOĞAN

Av. VEYSEL DİVANOĞLU

Av. MUSTAFA ŞEREF KISACIK

Av. SANİ YILDIRIM

Av. ÜMİT SİLAN

Av. EREM TURGUT YÜCEL

Av. BERRİN ADIYAMAN

Av. BURHANEDDİN HAKGÜDER 

Av. YALÇIN VEZİROĞLU

Av. OYA ŞAHİN 

Av. AHMET GÜREL

Av. BAŞAR YALTI

Av. İRFAN AKYÜREK

Av.PROF.DR. SİBEL ÖZEL

Av. PROF.DR. AYŞE NUHOĞLU

Av. HİKMET ÖMEROĞLU

Av. REİS ŞİMŞEK

Av. MUAZZEZ YILMAZ

Av. TURGAY DEMİRCİ

Av. LÜTFİ TOPRAÇ

Av. MUSTAFA TERZİ

Av. ŞEREF DEDE

Av. TANER SEVİM 

Av. HANDAN ERSOY

  1. MEHMET YILMAZER

Av. ABDÜLMETİN URAÇİN

Av. İBRAHİM OZAN

Av. FİLİZ SARAÇ 

Av. UFUK ÖZKAP

Av. NAİME NİDA AÇIKALIN

Av. SERPİL ÖZAKPINAR

Av. UFUK YILMAZ

Av. VURAL ÇEBİ  

Av. ZAFER ERTEK 

Av. HASAN FAHRİ KUMKUMOĞLU

Av. YALÇIN TURA 

Av. HÜSEYİN RAHMİ EKŞİ

Av. OSMAN NURİ YOLAL

Av. ELİF GÖRGÜLÜ

Av. ABDÜLLATİF İSMET DEMİRAĞ 

Av. ÖZLEM AKSUNGAR

Av. İSMAİL ALTAY

Av. HİKMET BAKİ

Av. GÜLDEREN ZERRİN KAVAK

Av. HAKAN KALAFAT

Av. ERDAL BÜYÜKKAYA 

Av. ÖMÜR DEDEOĞLU

Av. SELAHATTİN MERİÇ

Av. SİNAN NAİPOĞLU

Av. ALEV SEHER TUNA

Av. BURCU ASLAN

Av. AYÇA ÖZOK ENER

Av. ABDURRAHMAN BAYRAMOĞLU 

Av. ZEHRA ÖNAY ALPAGO

Av. İLKAY SEZER

 

seçim sonucu
1
2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir