ArşivGündemManşet

Demirciköy’de basınla buluşma krize neden oldu! AK Parti ve CHP arasında “21 Ekim krizi”…

salihbayraktar

İlk özel Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval’ın yayın hayatına başladığı ve bazı çevrelerde Gazeteciler Bayramı olarak da kutlanan 21 Ekim tarihi, Sarıyer siyasetinde ilginç bir krize neden oldu.

***

AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın 21 Ekim Gazeteciler Bayramı dolayısıyla Demirciköy Uzunya’da yerel basınla buluşması CHP cephesinde tepkiye neden oldu. CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, “Böyle bir gün yok” derken, AKP cephesinden ise “Kıskançlık yapmayın” cevabı geldi…

 

Sarıyer siyaseti şu sıralar ilginç bir polemiğe sahne oluyor. Her şey AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar ve ilçe yönetiminin, Demirciköy Uzunya’da yerel basınla buluşmasıyla başladı. İlk özel Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval’ın yayın hayatına başladığı 21 Ekim 1860 yılının yıl dönümü nedeniyle Sarıyer’deki yerel basınla buluşan AK Partililer, programın sonunda yerel basına ilçeye verdikleri destekten dolayı plaket de verdi.

Bayraktar, kahvaltılı toplantıda yerel basına aynı zamanda CHP ve Sarıyer Belediyesi’ne yönelik dikkat çekici eleştirilerde bulundu. Bazı çevrelerde Gazeteciler Bayramı olarak da kutlanan 21 Ekim dolayısıyla gerçekleşen bu buluşma, CHP cephesinde çok sert tepkiye neden oldu. CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ı olmayan hayali bir gazeteciler bayramını kutlamakla suçlarken, AK Partili Cemil Özbalta ise bu suçlamalara sosyal medya üzerinden “Kıskançlık yapmayın” karşılığı verdi. Öte yandan Sarıyer’de 21 Ekim krizi yaşanırken, Türkiye genelindeki pek çok belediye başkanının ve siyasi kuruluşların “21 Ekim Gazeteciler Bayramı” dolayısıyla çeşitli mesajlar yayınlaması dikkat çekti.

CHP İLÇE BAŞKANI MEHMET DENİZ’DEN AÇIKLAMA

MEHMET DENIZ 1 (2)

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, AK Parti’yi hayali bir gazeteciler bayramı kutlamakla suçlarken, olayı biraz da tiye alan bir açıklama yaptı. Deniz’in dikkat çekici açıklaması şöyle;

“Var olduğu bilinmeyen Dünya basın günü adı altında kutlamalar yapılarak plaketler veriliyor. Sarıyer yerel  basınında ise  AKP İlçe teşkilatı gazetecileri unutmadı  haberini  okuyunca kendime  kızdım. Nasıl bu günü atladık diye geçmiş arşivlerimizi  yokladım. Çalışan emekçi gazeteciler günü rahmetli Uğur Mumcu’nun katledildiği ayda idi.  Emekçi gazeteciler günüde 10 Ocaktı. Dünya gazeteciler bayramının da 24 Temmuzda kutlandığını biliyordum.

‘’Ne dünya basın tarihinde ne de Türk basınında böyle bir gün yoktur.’’  Bu sözü  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı(TGF)  Atilla Sertel  söylüyor. Beykoz Belediyesini de AKP  anlayışı  yönetiyor. Burada Dünya gazeteciler bayramı 24 Temmuzda kutlanıyor, Beykoz Sarıyer’e denizden komşu 24 Temmuz Sarıyer’e gelince  gazeteciler bayramı  21 Ekim oluyor. Aynı bayramı  Sarıyer AKP İlçesi ve Zonguldak merkez ilçesinde 21 Ekim’ de kutluyorlar.

Bizim bildiğimiz 21 Ekim Türk basın tarihinde Tercuma-ı Ahval adıyla özel bir gazetenin yayın hayatına başladığı gündür. Bu tarih  nasıl Dünya gazeteciler bayramı olur.Türkiye’de çıkan özel bir gazetenin çıkış tarihi Dünya gazeteciler günü ilan ediliyor  pes diyorum.

Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü diyesim geliyor.

Neyse Sarıyer’deki yerel basın temsilcisi arkadaşlarımız keşke,

Her gün hatırlansa,

Her gün ağırlansa,

Sarıyer’de gazeteci arkadaşlarımın ne kadar zor şartlarda görev yaptıklarını bile bir kişi olarak

Her gün onlara ilgi duyulsa,

Yüzlerce gazeteci sırf düşündüklerini yazdıkları için yargılanmasa,

Tutuklanmasa,

Gazeteciler yine yazdıklarından dolayı baskı altında bırakılan gazete sahiplerine hükümet baskısı ile işlerinden atılmasa,

Ülkemiz Avrupa’nın basın özgürlüğü olmayan tek ülke olmasa,

Bu şaşkınlıkta bir samimiyetsizlik aramayacağım,  ama maalesef yaşananlar ortada yorumu size bırakıyorum.

 Mehmet Deniz / CHP Sarıyer İlçe Başkanı

BEŞKARDEŞ; “AKP ÇEVRE DÜŞMANI”

Öte yandan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın yerel basınla buluşması sırasında yaptığı açıklamalara CHP’nin etkili isimlerinden Mehmet Cemal Beşkardeş‘ten cevap geldi.

Beşkardeş, sosyal medya üzerinden şu yorumda bulundu; ” Bu haber-söyleşinizde AKP İlçe Başkanı Salih Bayraktar Bey’in kahvaltıda yaptığı konuşmada kullandığı ifade biçimini ve sözde kanıt olarak ileri sürdüğü hizmetleri AYNEN yansıttığınızı kabul ediyorum… Bir ilçe başkanı samimî geçmesi beklenilen bir kahvaltıda, ancak bu kadar seviyesiz, saldırgan ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik ifade kullanabilirdi…

CHP’ye oy veren seçmenler, AKP İktidarının Ülkeye ve Sarıyer’e huzur, barış ve gerçekten halka yönelik hizmetler getiremeyeceğini, orman ve yeşil alanlarda yıkım uyguladığını, inanç ve imar rantları sömürüsü yaptığını gören insanlardır. İBB ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü iktidarın politikası uyarınca Sarıyer Belediyesi’nin önüne sürekli engeller çıkarmaktadır. Sarıyer Belediyesi iktidarın tüm engellemelerine karşın giderek hizmet çıtasını yukarıya çıkarmaktadır… Halkımız bilinçlendikçe CHP’nin sosyal belediyecilik anlayışına sahip çıkacak, imar ve arazi rantlarının hortumlanmasına dayalı çevre düşmanı AKP’nin oyları daha da düşecektir…

 ÖZBALTA; “KISKANÇLIK YAPMAYIN”

cemilozbalta

AK Partili Cemil Özbalta da Beşkardeş’in facebook’taki yorumuna şu karşılığı verdi; ” Sevgili Üstadım…. Yazını okudukça eskisi gibi şaşırmıyorum artık.. Neden dersen.. Artık kalemin den kin ve nefret akmaya başladı ve bu beni üzüyor… Size yakışan bir üslup da değil ama…. Kaldı ki Tercüman-ı Ahval gazetesinin ilk milli gazete olması bedeni ile “gazeteciler” bayramı olarak ilan edilmiştir.. Bununla ilgili “Sarıyer’de ilk yerel gazeteyi” çıkaran biri olarak yerel medyanın ne kadar özverili çalıştığını bildiğimizden “Sarıyer” gündemli güzel bir kahvaltıda bir araya geldik çok da güzel oldu Basın mensubu arkadaşlarla dertleştik ve Sarıyer’i konuştuk… Sizin de içinde olduğunuz CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı yapmış olduğu basın bildirgesi ise çok daha vahim.. CHP’li belediyesinin yerel medyayı her gün mahkemeye verdiği bir dönemde bilgisiz ilgisiz alakasız bir basın bildirisi yayınlaması ise olaydan ne kadar uzak ve kıskançlık duyguları içinde olduğunu gördüm ve üzüldüm.. İçeriği itibari “dünya gazetecilik günü” değil ” gazeteciler günü ” unutması bu işin özünden ne kadar uzak olduğunu göstermektedir..
Kaldı ki gazeteci arkadaşların mutlu ayrıldığı bu güzel buluşmadan her şeyin maddiyat olmadığını manevi hatırlatmaların dostlukları bir ömür boyu sürebileceğini gösterme amacıyla öz verili çalışmalarından dolayı kendilerine ilçe başkanlığımız tarafından ayırım yapılmaksızın birer plaket takdim edilmiştir.. Bundan neden rahatsız olmuştur anlamak mümkün değil.. Yine şahsi fikrim olarak söylemek isterim ki bu açıklama belki size yakışır ama CHP İlçe Başkanı Sayın Mehmet Deniz beye hiç yakışmamıştır… Bence o böyle güzel dostlukları kıskanmak ve haset etme yerine bizim gibi “Sarıyer’i ” konuşacakları bir gündemle toplamaları ve Sarıyer’i konuşmaları daha uygun olur…. “Gazeteciler Bayramı” programına Katılan ve Sarıyer’i dert edinen basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Gazeteciler Bayramı’nı tekrar kutluyorum…

 

SARIYER GAZETESİ’NİN NOTU: 21 Ekim ilk özel gazetenin yayın hayatına başlamasının tarihi olmakla beraber pek çok çevrede aynı zamanda Gazeteciler Bayramı olarak da kutlanıyor. Sarıyer’deki AK Parti ve CHP’nin meseleyi 21 Ekim meselesinden çıkarıp ilçemizin sorunları ve çözümleri konusunda karşılıklı yapıcı eleştiriler üretebilmelerini umuyoruz.

 

salihbayraktar11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir