ArşivGündemKültür-SanatManşet

Edebiyat okuru Cafer Hergünsel’in Kadriyesi’ni çok sevdi!

caferhergunsel1 (10)

Cafer Hergünsel’in Kadriye isimli öykü kitabının kısa sürede 2. baskısı yapıldı. Öykülerinde sıradan insanların sıra dışı hayatlarını irdeleyen, acı-tatlı olayları edebiyatın ilkelerinden ödün vermeden kaleme alan yazarın Kadriye’si çok sevildi ve okurların yoğun ilgisi üzerine kitabın 2. baskısı yapıldı.

7 öykünün yer aldığı kitapta, düşü gerçeğe tutan aynanın önüne yeni karakterler koyan Hergünsel, ıskalanan yaşamları yaratıcı emeğin tutkusuyla yakalıyor. İşçi ve köylü dramlarından kentin gerçeküstü mizahına uzanan bir toplumsal dağarı önceki kitaplarında okura sunan Hergünsel, bu çizgiyi Kadriye’de de sürdürüyor.

Fondaki karanlığı keskinleştikçe, sınırlarındaki rengi mizahi bir zıtlığın çizdiği öykülerde, yürek burkan ezgilerin neşeli türkülerle karıldığı bir yazınsal çoksesliliği görmek olası. Bize, bizden olanın yakınlığında vuran kalbi duymak için samimi bir test, Kadriye.

Yazar, en az kitaba adını veren öykünün kahramanı Kadriye kadar renkli karakterlerin kendine özgü dünyalarında bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Sağlık sistemini, arka fonuna Kim Ki Duk filmlerinden esinler alarak eleştirdiği “Hastane”den Kuş Sesi Çıkaran İstihbarat Radyosu’nun ilginç karakteri Lüfer Şükrü’ye; evine sürekli hırsız giren adamın bir gün kendini soymaya kalktığı Üçüncü Hırsız Vakası’ndan devlet memuru Veysel’in gizli yaşamını konu edinen Çehovvari “Bazen Öykü Ayağına Gelir”e… Kadriye; akıcı üslubu, incelikli kurgusu, işçiliği ve estetik duyarlığıyla önümüzdeki günlerde de adından çok söz ettirecek bir kitap görünümünde. Edebiyatımızın kurak günlerinde, “Öykü ölmedi. Bu daha başlangıç!” dedirten bir eser.

caferhergunsel1 (2) caferhergunsel1 (3) caferhergunsel1 (4) caferhergunsel1 (5) caferhergunsel1 (6) caferhergunsel1 (7) caferhergunsel1 (8) caferhergunsel1 (9)

caferhergunsel1 (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir