ArşivGündemManşet

Gazeteci BekirBatu, Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu! Gökçek’in inkar ettiği dairelerin tapuları da savcılıkta…

03bekirbatu

Türkiye’yi sarsan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı gün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Pursaklar’da 6 adet lüks daire birden satın aldığını ortaya çıkaran Gazeteci Bekir Batu, kendisine hakaret etmekle suçladığı Gökçek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

* * *

Melih Gökçek’in basın toplantısı düzenleyerek inkar ettiği dairelerin tapularını savcılığa veren Batu, kendisine hakaret etmek ve iftira atmaktan yargılanmasını istediği Gökçek’in, söz konusu daireleri hangi parayla aldığının araştırılmasını da istedi.

 

melih-gokcek1

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun, Aydınlık Gazetesi’nde 2 Ekim tarihinde yayınlanan “Gökçek’in 17 Aralık sırrı” başlıklı haberi gündem yaratmaya devam ediyor. Gökçek’in daireleri bu kez de savcılıkta soruşturma konusu oldu. Batu haberinde 3 bakan çocuğunun da gözaltına alındığı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı gün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara Pursaklar’da 6 adet daire birden satın aldığını yazmıştı. Tapusu bizzat Melih Gökçek’in üzerine geçirilen Pursaklar İlçesi Merkez Mahallesi’ndeki dairelerin satışının zamanlama olarak 17 Aralık’a denk gelmesi herkesin kafasını karıştırmıştı. “Acaba Gökçek’te mi sıfırladı” yorumlarına neden olan daireler, garip bir şekilde Gökçek tarafından inkar edilmişti. Gökçek, bu konuda bir basın toplantısı düzenleyip “Şerefli insanlar iddialarını ispatlarlar” demişti.

Gökçek, şahsi twitter hesabından da çok sayıda paylaşım yaparak olaya hakarete varan tepkiler göstermişti. Ancak Batu’nun söz konusu dairelerin tapu kayıtlarını resmi belgeleriyle tüm detaylarıyla yayınlaması, Gökçek’e ait dairelerin bulunduğu binanın görüntülerini ortaya çıkarması ve daireleri kapı numaralarına kadar deşifre etmesi büyük ses getirdi. Gökçek ortaya çıkan resmi belgeler ve tapu kayıtları üzerine daha önceden inkar ettiği daireleri kabul etmek zorunda kaldı. Gökçek, kendi üzerine kayıtlı 6 daireden sadece 3 tanesinin arsa payı karşılığı olarak müteahhit tarafından kendisine verildiğini savundu diğer 3 dairenin ise kendisine ait olmadığını iddia etti. Ancak bu durum “Eğer 3 daire kat karşılığı olarak Gökçek’e verildiyse diğer 3 daire neyin karşılığında verildi” sorununu akıllara getirdi. Gökçek’in inkar ettiği daireleri sonradan kabul etmek zorunda kalması ve twitter’da mahcup duruma düşmesi sosyal medyada da geniş yankı bulmuştu. Gökçek’in 17 Aralık daireleri twitter’da WTT yani dünya çapında o gün en çok yorum alanlar listesine girdi.

MELİH GÖKÇEK’E HAKARET-İFTİRA VE HAKSIZ KAZANÇ SORUŞTURMASI

8 MART DUNYA KADINLAR GUNU

Melih Gökçek’in Pursaklar’daki daireleri bu kez de savcılık soruşturmasına konu oldu. Gökçek, bu konuda haber yapan Gazeteci Bekir Batu’dan şikayetçi olurken, Batu da Gökçek hakkında iftira-hakaret ve haksız kazanç suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çarşamba günü Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesini veren Batu, şüpheli Melih Gökçek’in 3 ayrı suçtan cezalandırılmasını talep etti. Gazeteci Batu, savcılığa verdiği suç duyurusunda, tapu kayıtları ve belgeleriyle ortaya çıkardığı 6 daireden sonra şüpheli Gökçek’in kendisine sosyal medya üzerinden hakaret ettiğini ve iftira attığını belirtti.

Batu ayrıca Gökçek’in, tapusu üzerine olan ve kendisine ait olmadığını savunduğu 3 dairenin hangi parayla ya da neyin karşılığı alındığının araştırılmasını ortada suç unsuru bir durumun tespit edilmesi halinde şüphelinin cezalandırılmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek’e sunulan dilekçede, Melih Gökçek’e ait Pursaklar’daki dairelerin tapu kayıtları, şüpheli Gökçek’in twitter paylaşımları da delil olarak sunuldu. Öte yandan Batu, Gökçek’in Dikmen’de tapusu tarla olarak görülen arazide bulunan dubleks villasının imar mevzuatına aykırı yapılıp yapılmadığının tespit edilmesini ve villanın kaçak olduğunun tespiti halinde sorumluların cezalandırılmasını istedi. Gökçek hakkındaki suç duyurusu şüphelinin ifadesine başvurulması için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi.

BATU, DAİRELERİN TAPULARINI SAVCILIĞA VERDİ

Batu’nun suç duyuru dilekçesinde Gökçek’e ait dairelerin tapu kayıtları şöyle anlatıldı; “Şüpheli Melih Gökçek’in daireleri Ankara İli Pursaklar İlçesi Tapu Müdürlüğü kayıtlarına göre Pursaklar İlçesi Merkez Mahallesi’nde olup İlker Sokak ile Uğur Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan 12 katlı binada yer almaktadır. Tapusu bizzat şüpheli Gökçek’in üzerine kayıtlı olan daireler 95012 ada 6 parsel üzerinde yer almaktadır. Dairelerin tapudaki resmi satış tarihi 17 Aralık 2013 yani haberde yazıldığı üzere büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı gündür.Dairelerin Pursaklar Tapu Müdürlüğü’ndeki Cilt numarası 352, yevmiye numarası ise 12916. Zemin katın tapudaki sayfa numarası: 35674, 11 kapı numaralı dairenin tapudaki sayfa numarası: 35684, 12 kapı numaralı dairenin tapudaki sayfa numarası: 35685, 13 kapı numaralı dairenin tapudaki sayfa numarası: 35686, 14 kapı numaralı dairenin tapudaki sayfa numarası: 35687, 24 kapı numaralı çatı katının tapudaki sayfa numarası: 35697)

BİLAL ERDOĞAN SIFIRLAMA SÖZÜNE ALINDI ŞİKAYETÇİ OLDU

Öte yandan Gazeteci Bekir Batu, bu kez de kendisinden şikayetçi olan Gökçek’in başvurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı’ya konuyla ilgili ifade verdi. Batu, “Yazdığım her şey doğru, belgeli ve resmi tapu kayıtlarıyla da tescilli. Gökçek’in şikayeti tamamen yersiz” diye konuştu. Yazdığı haberin belgelerini ve tapu kayıtlarını da delil olarak sunan Batu, aynı konuda 2 ayrı suç duyurusunda bulunan Bilal Erdoğan’ın da şikayeti üzerine bir kez daha ifade verdi. Babası dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Aralık operasyon sürecinde arayıp paraları sıfırlaması konusunda telefonla talimat verdiği iddiaları ve bu konudaki tapelerin basına yansımasıyla gündeme gelen Bilal Erdoğan’ın, haberde geçen “sıfırlama” ifadesine alındığı anlaşıldı. Gökçek’in 17 Aralık’ta 6 adet lüks daire satın alması, bazı haber sitelerinde aynı gün Şehrizar Konakları’ndan 6 adet lüks villa aldığı iddia edilen Bilal Erdoğan ile ilişkilendirilerek “Yoksa Gökçek de Bilal gibi mi sıfırladı” yorumlarına neden olmuştu.

BATU; “GÖKÇEK GÖSTERMELİK ŞİKAYETLERLE HAKLIYIM ALGISI YARATMAK İSTİYOR”

Adliye çıkışı Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan Gazeteci Bekir Batu, “Ankara’yı 20 yıldır yöneten bir belediye başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tapusunu bile inkar ediyor, resmen yalan söylüyor. “17 Aralık’ta ben daire falan almadım” diyebiliyor. Ben de kendisinin 17 Aralık’ta Pursaklar’da 6 adet daire birden aldığını ispatladım, tapu kayıtlarıyla da belgeledim. Çıkıp benden özür dileyeceğine göstermelik bir şekilde gidip savcılığa şikayetçi oluyor. Üstüne üstük sosyal medyada kahraman kesilmeye çalışıyor. Ancak gerçekler ortaya çıkınca sus pus oluyor. Türkiye’nin başkentinin emanet edildiği bir belediye başkanının içler acısı bu durumu ülkemizin hangi ibretlik noktada olduğunun da bir göstergesidir. Belli ki Bilal Erdoğan da Gökçek’in yanlış bilgilendirmesinin etkisinde kalmış. 16 yıllık gazetecilik hayatımda böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştım.” diye konuştu.

gokcek-sariyer11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir