ArşivGündemManşet

Gökçek, baltayı bu kez çok fena taşa vurdu!

Dereyi görmeden paçaları sıvadı!

gazete1414

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, baltayı bu kez çok fena taşa vurdu. SARIYER GAZETESİ Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Aydınlık’ta yazdığı haberde, Gökçek’in, Türkiye gündemine oturan büyük yolsuzluk operasyonunun yapıldığı 17 Aralık günü Ankara Pursaklar’da tam 6 daire birden almasını “Gökçek’in 17 Aralık sırrı” başlığıyla duyurmuştu. Gökçek, ilk gün düzenlediği bir basın toplantısıyla bu daireleri çok sert sözlerle inkar etmişti. Gökçek, Aydınlık’ta yayınlanan Bekir Batu imzalı haberi sallayarak “Şerefli insanlar iddialarını kanıtlarla” demişti. Ancak Aydınlık bu kez de Gökçek’in yalanladığı dairelerin resimlerini ve resmi tapu kayıtlarını tüm belgeleriyle yayınlandı, Gökçek’i adeta şok etti.

17 ARALIK’TA TAM 6 DAİRENİN SAHİBİ OLDU

20 Ekim 1948 Ankara Çankaya doğumlu Ahmet ve Kadriye oğlu İbrahim Melih Gökçek’in kendi üzerine tapulu 6 dairenin resmi kayıtları şöyle;

Pursaklar İlçesi Merkez Mahallesi’nde bulunan 6 adet daire, 95012 ada 6 parsel üzerinde bulunan 2 bin 250 metrekarelik arazide yapılan 11 katlı binada bulunuyor. İlker Sokak ile Uğur Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan süper lüks binada Gökçek’in tam 6 adet dairesi bulunuyor. Tapu Müdürlüğü kayıtlarına göre Gökçek, söz konusu dairelerin tamamını 17 Aralık 2013 yılında yani Türkiye’yi sarsan yolsuzluk operasyonunun yapıldığı kritik günde bizzat kendi üzerine tescil ettirdi.

ZEMİN KAT VE 11-12-13-14-24 KAPI NOLU DAİRELER GÖKÇEK’İN

Gökçek’in sahibi olduğu daireler, bir adet zemin kat dairesi ile 5. kattaki 11,12 ile 6. kattaki 13,14 numaralı daireler ve 11. katta bulunan 24 kapı numaralı çatı katı…

Melih Gökçek’in sahibi olduğu zemin katın tapudaki cilt numarası 352, sayfa numarası ise 35674. Bu dairede Gökçek’in dışında Şahin soy isimli 3 kişi daha hissedar. Tapudaki yevmiye numarası 12916 olan daire, 17 Aralık 2013 tarihinde Melih Gökçek adına tapuya kaydedildi. Gökçek’in bu dairedeki hissesi 29/45 oranında, arsa payı ise 90/2.250

Geçelim Gökçek’in sözde yalanladığı diğer dairelerine…

Gökçek, 5. katta bulunan 11 kapı numaralı dairenin tek maliki, yani dairede başka hissedar yada ortak yok. Resmi kayıtlara göre tapuda yapılan bu işlemin yevmiye numarası 12916. Cilt numarası 352, sayfa numarası ise 35684. Gökçek’in bu daireyi edinme sebebi ise “Kat irtifakı Tesisi” olarak gösterilmiş.

Gökçek’in 5. katta bulunan 12 kapı numaralı dairesinin tapudaki sayfa numarası 35685, 13 kapı numaralı dairenin sayfa numarası 35686, 14 kapı numaralı dairenin sayfa numarası ise 35687, 11. katta bulunan 24 numaralı çatı katının ise 35697. Bu dairelerin cilt numarası yine 352, yevmiye numarası ise 12916. Gökçek’in üzerine kayıtlı 6 adet dairenin edinilme tarihi ise 17 Aralık 2013, yani yolsuzluk operasyonunun yapıldığı o kıyamet günü. Türkiye’de bakan çocukları evlerinden teker teker gözaltına alınıp, gündem sıfırlama tapeleriyle sarsılırken belli ki Gökçek, Pursaklar’da 6 adet dairenin telaşına düşmüş.

gazete414

TARLA TAPULU ARAZİYE DUBLEKS VİLLA

Şimdi geçelim kaçak villanın detaylarına… Gökçek’in yalanladığı “kaçak villa”nın resmi tapu detayları ise şöyle. Resmi tapu kayıtlarına göre söz konusu villa Çankaya’nın Dikmen Mahallesi’nde 26676 ada 2 parsel üzerinde bulunuyor. Tamamı Gökçek’in üzerine kayıtlı 557 metrekarelik arazide inşaa edilen dubleks villa, tapuda TARLA olarak kayıtlı. Oysa söz konusu tarlada zemin ve bir kat olmak üzere dubleks villa bulunuyor. Gökçek’in muhteşem villası Turan Güneş Bulvarı ile Kudüs Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Villanın arkası ise 629. sokak. 8 Mayıs 2007 yılında Melih Gökçek’in üzerine kaydedilen villanın tapudaki yevmiye numarası 9290, cilt numarası 59, sayfa numarası ise 5754. Villa ODTÜ Ormanı’nın Or-an kısmı diye bilinen ormanlık araziyi görüyor ve PANORA Evleri’nin hemen yanında. Muhteşem bir manzaraya sahip villanın tek kusuru TARLA olarak kayıtlı arazide yapılması yani kaçak olması. Çünkü Gökçek’in de bildiği üzere yasalara göre ancak imarlı araziye konut yapılabilir, tapuda tarla olarak belirlenmiş bölgelere asla konut inşaa edilemez. Aksi halde suç işlenmiş olur.

TARLADA VİLLA YAPILAMAZ

Melih Gökçek daha önceden inkar ettiği ancak tapu kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra kabul etmek zorunda kaldığı Dikmen’deki villasının ısrarla kaçak olmadığını iddia ediyor. Ancak Aydınlık’ın sorduğu “Bu arazi tapuda TARLA mı yoksa ARSA mı olarak kayıtlı?” şeklindeki sorusuna ise bir türlü cevap veremiyor. Oysa lüks villanın yapıldığı bu arazi tapuda TARLA, yani imar görmemiş konumda. İmarsız araziye konut yapmak yasal değil, yani bu durumda söz konusu villa resmen kaçak konumunda. Arazi tapuda ARSA olarak kayıtlı olsaydı Gökçek’in villasında yasal bir sorun çıkmayacaktı. Bu arada yıllardır Ankara’yı yöneten bir belediye başkanının kaçak yapılara karşı nasıl mücadele edileceği konusunda bu zamana kadar yeterince tecrübe sahibi olduğuna inanıyoruz.

3 DAİREYİ BAĞIŞLAYACAK MI?

Bu arada Melih Gökçek’in twitter’da 17 Aralık’ta üzerine tapulattığı 6 daireden sadece 3’nün kendisine ait olduğunu yazması “Acaba Gökçek, kendi üzerine kayıtlı diğer 3 dairesinden haberdar değil mi?” sorusunu akıllara getirdi. Gökçek’in “Benim değil” diyerek kabul etmediği halde üzerine tapulu diğer 3 dairesinden haberdar olmaması mümkün değil. Gökçek’in 17 Aralık’ta aldığı Pursaklar’daki dairelerini ve Dikmen’deki kaçak villasını ortaya çıkaran Gazeteci Bekir Batu da twitter’da Gökçek’e “Madem üzerinizdeki diğer 3 daire sizin değil. O zaman bu daireleri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağışlayın” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir