ArşivGündemManşet

Rumeli Feneri’nde son gelişmeler

Sarıyer Rumeli Feneri açıklarında mültecileri taşıyan teknenin batmasıyla denize savrulan 43 kişiden, 24 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, 6 kişi de sağ olarak kurtarıldı. 13 kişinin bulunması için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Batan teknenin içinden biri çocuk, biri kadın 3 kişinin çıkarıldığını belirten arama kurtarma görevlisi Hüseyin Karadayı, insanların botta istiflendiğine dikkat çekti. Teknenin içinde dip dibe bulanan 3 kişinin aynı aileden olduğu ve hayatlarını kaybedene kadar birbirlerinden ayrılmadıkları tahmin ediliyor.

ayraç2

İstanbul Boğazı’nda içinde 43 mültecinin olduğu teknenin batması ile ilgili ulaşılamayan 13 kişiyi arama çalışmaları dün havanın kararmasıyla büyük ölçüde sona ermişti. Günün aydınlanmasıyla birlikte Rumeli Feneri açıklarında arama-kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

Gece boyunca deniz yüzeyinden yapılan aramalara sabah saatlerinde uçak ve helikopterler de destek verdi. Sabah saatlerinde Rumeli Feneri açıklarında yeniden başlayan çalışmalarda henüz kimseye ulaşılamadı. Kayıp 13 kişiyi bulmak için çalışmalar devam ediyor.

ayraç4

‘BATAN BOTTAN BİRİ KADIN, BİRİ ÇOCUK 3 KİŞİ ÇIKTI’

Dün arama çalışmalarının dalga boyunun 4 metreyi aşması, elverişsiz hava şartları ve havanın kararması sebebiyle durduğunu belirten Mahalli Afetler Koordinasyon Acil Kurtarma ekibinden Hüseyin Karadayı dün batan teknenin kıyıya çekildiğini söyledi.

Tekneden biri çocuk, biri kadın toplam 3 kişinin çıkarıldığını aktaran Karadayı, “Teknenin içerisinde insanları istiflemişler. Bugün hava daha iyi. Kaptanla birlikte 13 kişi kayıp. Çalışmalar birazdan başlayacak. Aynı zamanda karadan da yoğun bir arama çalışması yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Jandarma’nın Sualtı Arama Kurtarma ekibi, batan teknenin monitörü ve 2 can yeleği buldu. Kurtarma ekipleri denizde bulunan can yeleklerinin eski, bir kısmının da bağlama aparatları olmadığı için kullanılamaz durumda olduğunu belirtti.

DENİZDEN BUGÜN DE TEKNENİN PARÇALARI ÇIKTI

Aramalar Rumeli Fener’i açıklarında devam ederken batan teknenin monitörü ile 2 can yeleği bulundu. Bulunan parçalar, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda kurulan Kriz Merkezi’ne getirildi.

EYLEM YAPTILAR

Havadan ve denizden arama kurtarma çalışmaları sürdüğü bölgede bir de eylem yapıldı. ÖDP Sarıyer İlçe Örgütü üyesi bir grup, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’na gelerek basın açıklaması yaptı. Göçmen politikasını eleştiren grup “kaza değil cinayet” şeklinde slogan attı.

AFGAN DİPLOMATLAR İLGİSİZ

Bu arada tamamı Afganistan vatandaşı olan mültecilerle ilgili Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden ve İstanbul Konsolosluğu’ndan hiçbir diplomatın bölgeye gelmediği, arama çalışmaları hakkında bilgi almadıkları öğrenildi.

FOTOĞRAF GALERİ…

GKY_1469 GKY_1471 GKY_1472 GKY_1477 GKY_1478 GKY_1570 GKY_1571 GKY_1572 GKY_1573 GKY_1576 GKY_1577 GKY_1578

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir