Manşet Altı

BAŞKAN GENÇ, ACİL ÇÖZÜM İSTİYOR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’in sorunlarına acil çözüm istiyor. Sarıyer Belediye Başkanlığı’nda Trafik Komisyonu ve Balıkçılık-Su Ürünleri Komisyonu olmak üzere 2 toplantı düzenlendi. Başkan Genç’in talimatıyla Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun ve Başkan Yardımcısı Semra Kartal önderliğinde yapılan toplantılarda yetkililer Sarıyer’de trafik sorununu ve Balıkçılık konusunu masaya yatırdı.

Merkez Trafiğine Neşter

Her gün trafik sorunlarının ve keşmekeşinin yaşandığı Merkez Mahallesi’nde trafiği ve yaya sirkülasyonunu düzenlemek için toplantı düzenlendi. 2009’dan bu yana belediye tarafından tüm fiziki araştırmaları yapılan fakat uygulamaya alınamayan kararlar ve öneriler için, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyelerinden Aysın Günen ve Mustafa Balcı,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdür Yardımcısı Sabri Aydın, Trafikten Sorumlu Müdür Yardımcısı B- Bölge Müdürü Mehmet User,Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nden Ülger Munzuroğlu, Kentsel Tasarım Müdürü Murat Durna, Ulaşım Müdürü Coşkun Uzaldı, Fen İşleri Müdürü Veysel Kahraman, Özel Kalem Müdürü Şehnaz Bulut, Sarıyer Belediyesi Zabıta Amiri Erdinç Gün, İspark Sorumlularından Mehmet Emin Akıncı, Mahmut Kuş ve Fatih Burak Yıldız, Sarıyer Merkez Mahalle Muhtarı Sinan Yüksel, Rumeli Kavağı Muhtarı Sinan Demirci ve Yenimahalle Muhtarı Ahmet Çınar, Polis Memuru Ahmet Şengül ve İbrahim Balcı bir araya geldi.

Sarıyer’de yıllardır çözülemeyen trafik sorunu için toplanan komisyon, trafik sorunu konusunda ortak hareket ederek bir an önce çözümle sonuçlandırmayı hedefliyor. Ulaşımda özellikle İett ve halk otobüslerinin yolcu indirip bindirmesi ve seyir halindeyken yaşanılan sıkıntıların ortadan kaldırılması için toplantıya davet edilen yetkililer sorunlar üzerinde çözüm odaklı çalışmalara başladı. Dar alanlarda trafiğin aksamaması için sağlı sollu parkı kaldırarak, ceza uygulamasının başlatılması üzerinde daha sık çalışılacağını söyleyen trafik yetkilileri aralarında fikir alışverişinde bulunarak çözüm yolu aradılar. Merkez Mahallesi’nde yaşanılan trafik sorununun görüşüldüğü toplantıda kararlaştırılan ortak çözüm önergelerinin ilgili kurumlara aktarılacağı bildirildi.

Trafik Komisyonu’nda tüm katılımcıların ortak aldığı çözüm önerileri ise şu şekilde;

-Çift sıralı parklanmada 2.ve 3.park yapımını önlemek
-EDS ve mobese kamera sisteminin kurulması
-Vakıf Bank önündeki otobüs durağını kaldırılması
-Trafiği denetleyen ekip sayısının arttırılması
-Köylere giden minibüslerin depolama alanının yerlerinin İETT durağı yakınında olmaması
-Merkez Cami önünde fiziki uygulama yapılması
-Kaldırım düzenlemeleri
-Dereboyu Cad. düzenlemeler
-Marketlerde mal indi-bindi saatlerinin belirli zaman aralıklarında yapılması
-Sarıyer Merkez girişinin düzenlenmesi
-Alternatif otopark alanlarının oluşturulması(MEB’le görüşüp haftasonları okul bahçelerini park alanı olarak kullanma)
-2.tünel yapılması (Çırçır ve Zekeriyaköy yollarını bağlayan tünel)
-Yaya kaldırımında yapılan parkların engellenmesi
-Trafik levhalarının çoğaltılması
-Yaya geçitinin belirli yerlerde olması

Yetkililer toplantıların periyodik olarak devam edeceğini, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun aktif olarak sağlanacağını bildirdi.

Balıkçılığın %35’ini Sarıyer karşılıyor

Başkanlık Binası’nda gerçekleştirilen bir sonraki toplantıda ise balıkçıların sorunları görüşüldü. İlçe Tarım Müdürü Yavuz Acar ve ekibinin de katıldığı toplantıda Acar, Sarıyer’de balıkçılıkla ilgili bir sunum yaptı. Öte yandan toplantıda İstanbul’da balıkçılığının %35’ini Sarıyer’in karşıladığı bilgisi üzerinde duruldu.

Sarıyer Belediye Meclisi’nin ortak önerge vermesi ve sonucunda ilgili makamlara havale edilmesi üzerine toplanan komisyonda sorunların çözümü için yapılabilecek çalışmalar konuşuldu. Balıkçı çarşısı, kooperatiflerin fiziki durumlarındaki yetersizlik, teknik mevzuatlar konusunda teknik bilgi yetersizliği, soğuk hava deposu ihtiyacının karşılanması, balıkçıların eğitimi, midyeciliğin ıslahı gibi konuların ele alındığı toplantıda barakaların yerine kapalı bir işleme tesisi kurulması görüşüldü.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Komisyonu’yla ilgili toplantılar düzenli şekilde devam edecek.

635497731144512298 635497731249968974 635497731377265790 635497731456046295

Bir yorum

  1. BELEDİYEMİZ’İN ALDIĞI ACİL KARARLA TARABYA MEYDANI’DA DÜŞÜNÜLMESİ SEVİNDİRECEKTİR SAYGI İLE BAŞARILAR DİLİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir