Manşet Altı

Fatih Ormanı’nda talana karşı insan zinciri

Çevre savunucuları, Fatih Ormanı’nı yapılması planlanan projelere karşı, Fatih Ormanı önünde “İstanbul halkı ormanı savunmaktadır” pankartı açarak insan zinciri oluşturdu.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve Diren Fatih Ormanı inisiyatifi, Fatih Ormanı Tabiat Parkı Projesi kapsamında, Fatih Ormanı’nda yapılması planlanan projelere karşı Darüşşafaka Metro Durağı önünden, Orman İl Müdürlüğü önüne yürüdü. “İstanbul halkı ormanı savunmaktadır”, “Orman eğlence parkı olmayacak” yazılı pankart açarak yürüyüşe geçen çevre savunucuları, Fatih Ormanı önünde insan zinciri oluşturarak, “Ormanlar halkındır, satılamaz”, “Ormanda talana hayır”, “Bilgili elini ormandan çek”, “Diren orman diren İstanbul” sloganları attı. Orman İl Müdürlüğü önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını İstanbu Şehir Plancılar Odası üyesi Nuray Çolak okudu.
 
‘AHŞAP EVLERİNİZİ ALIN, GİDİN’
 
Fatih Ormanı’nı ranta açan proje kapsamında, Bilgili ve Doğuş Holdinglerin ortak olduğu Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş tarafından hazırlanan ve yapılacakları anlatan tanıtım kitapçığının sekiz ay önce ortaya çıktığını söyleyen Çolak, ortaya çıkan kitapçık ile Fatih Ormanı’nın yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Şirket yetkilileri ile görüşme yaptıklarını ve ormanla ilgili ön görülen tehdidin yapılan görüşmede bir kez daha ortaya çıktığını belirten Çolak, “Şirket yetkilileri tarafından verilen bilgiler ışığında Sarıyer Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonucunda Sarıyer Belediyesi projeye ruhsat vermedi” dedi. Belediyenin ruhsat vermemesine rağmen projenin bakanlıklara gönderildiğini söyleyen Çolak, “Önlerine haritalar açıp kafalarındaki projelere yer arayanlar için dekordan ibaret olan bu ormanda yaşayan tüm canlıları korumak için buradayız. Onların sesi olarak haykırıyoruz. Ahşap evlerinizi ve konser salonlarınızı alın, gidin” diye konuştu.
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler