Manşet Altı

GİRİŞİMCİLİĞE YEREL BAKIŞ

635521819278250468 - Kopya (1)

Global girişimcilik haftası kapsamında, Sarıyer Belediyesi’nin katkılarıyla, ‘’ Yerel Yönetimler ve Girişimcilik’’ temalı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’un yaptığı panelde; E- Ticaretten, melek yatırımcılığa, yeni iş fikirlerine ve yerel kalkınmaya kadar birçok konu ele alındı.

Program kapsamında açılış konuşmasını yapan Durmuş, Türkiye’de girişimcilik algısının değiştiğini, artık yerel yönetimlerin de bu sürece destek vermesi gerektiğini, bu konunun yerel kalkınmanın da önemli bir teması olduğunu belirtti.

Yeminli Mali Müşavir/ Eski Vergi Müfettişi R. Barbaros Çelikcanlı ise, girişimciliğin ülke kalkınmasına ve refahına çok önemli bir katkı sağladığını ama girişimci adaylarının girişim yapmadan önce yeterli bir araştırma yapması gerektiğini ve iyi bir muhasebeci ile çalışması gerektiğini ifade etti.

KOSGEB Uzman Yrd. Selim Baktır ise,  Yeni girişimcilerin KOSGEB desteklerinden faydalanmaları için mutlaka uygulamalı girişimcilik eğitimini alması gerektiğini söyledi. Bu bağlamda, 2011 yılında KOSGEB, Sarıyer Belediyesi, Koç Üniversitesi ve Sarıyer Kent Konseyi iş birliği ile gerçekleşen uygulamalı girişimcilik eğitim programına katılan adaylardan kendi işlerini açan girişimciler olduğunu bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

E- Ticaret Danışmanı-Eğitmeni-Yazarı ve Gold.Com.tr Genel Koordinatörü Umut Ünlü ise, Türkiye’de E- Ticaret adına binlerce web sitesinin olduğunu fakat bunların çok az bir kısmının kar ettiğini, bu kapsamda nitelikli iş fikirlerinin ve modellerinin önemli olduğunu, kalitenin satılmadığı hiç bir mecrada gerçek anlamda kar edilemeyeceğini, müşterilerle bağ kurmayan, duygularına hitap etmeyen, doğru zamanda iletişim kurmayan operasyonların “seyyar satıcı sendromu”ndan kurtulamayacağını söyledi.

Mimarlar Odası Genel Başkan Yrd. Burak Kaan Yılmazsoy ise, Türkiye’de ideal şehircilik algısının oluşması için yerel yönetimlerin daha ilk başta, kent planlama süreçlerini yereldeki dinamiklerle birlikte hareket ederek gerçekleştirmesi gerekir dedi.  Yılmazsoy, sağlıklı bir planlamanın hem ülkenin gelişimine hem de ekonomisine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Darüşafaka Eğitim kurumları Akademik Projeler Asistanı Cansu Aydemir İse, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın katkıları ile Tekno girişimcilik merkezi kurduklarını, burada öğrencilerin fikirlerini dinlediklerini ve çok ilginç fikir ve projelerin geldiğini belirtti.

Program soru- cevap ve plaket takdimiyle son buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir