GündemManşet

AK Parti; son seçimde CHP’li Şükrü Genç’ten 30 bin fark yiyen Sedat Özsoy’u Sarıyer’den aday gösterdi!

sedat-ozsoy-mhp-sariyer-2009

Son yapılan 2009 belediye seçiminde CHP’li Şükrü Genç’ten 30 bin fark yiyen Sedat Özsoy’un, bu kez de AK Parti’den aday gösterilmesi “AKP, yoksa Sarıyer’i gözden mi çıkardı” yorumlarına neden oldu.

ayrac

Çünkü, geçen seçimde Şükrü Genç, yaklaşık 55 bin oy alarak Belediye Başkanlığı’nı kazanırken, rakibi Sedat Özsoy ise 26 bin oyda kalarak yarışı yarıdan fazla farkla ancak 3. sırada bitirebilmişti.

AK Parti’de aylardır yılan hikayesine dönen adaylık yarışı, Sedat Özsoy’un isminin resmen açıklanmasıyla sonunda tamamlandı. Özsoy’un adaylığının açıklanması parti içinde büyük tepkilere neden oldu, tansiyon her geçen gün artarak yükseliyor. AK Parti’nin bugüne kadar tam 4 kez parti değiştiren ve 2 defa belediye seçimi kaybeden bir kişiyi Sarıyer’e aday göstermesi kafaları karıştırdı. Çünkü, Sedat Özsoy, sadece birkaç ay önce partiye katılmış, bugüne kadar partiyle hiçbir gönül bağı kurmamış, öyle ki aday adaylığı döneminde tek kuruş harcamayıp bir tek pankart bile astırmamış, parti içi temayülde ancak 6. olabilmiş, kaybettiği 2 seçimi kıl payı değil ancak açık ara geriden 3. olarak bitirebilmiş, görev yaptığı dönemde de AK Partililer tarafından belediyeyi ve devleti zarara uğrattığı yönünde raporlar hazırlanmış bir kişi olarak biliniyor.

21donumlukarazi

AKP: “SEDAT ÖZSOY DEVLETİ 23 TRİLYON ZARARA UĞRATTI, SUÇ İŞLEDİ YARGILANMALI”

istinyeparkskandalı-sedatozsoy-sariyer

Sarıyer’de, AK Partili Yusuf Tülün’ün belediye başkanlığı döneminde Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Yılmaz Karakaya, başkanlık makamına sunduğu 7 Mayıs 2007 tarihli raporunda, Özsoy’la ilgili çok ağır suçlamalarda bulunmuştu. Raporda; “Sedat Özsoy’un, belediye başkanıyken, bugün üzerinde İstinyepark’ın bulunduğu 21 dönümlük belediye üzerine tapulu araziyi DOĞUŞ Grubu’na usulsüz bir şekilde sattığı ve devleti bu satışla 23 trilyon zarara uğrattığı, bu yüzden de yargılanması gerektiği” vurgulandı.

ŞÜKRÜ GENÇ, GEÇEN SEÇİMDE SEDAT ÖZSOY’A 30 BİN FARK ATMIŞTI

Sarıyer’de bugüne kadar 3 kez yerel seçime giren Sedat Özsoy, son yapılan 2009 belediye seçiminde sadece 26 bin oy alarak rakibi Şükrü Genç karşısında ancak 3. olabilmişti. Çünkü CHP’nin adayı Şükrü Genç, yaklaşık 55 bin oy alarak MHP’nin o dönem ki adayı olan Özsoy’a iki kattan daha fazla fark atarak belediyeyi kazanmıştı. Özsoy, ilk girdiği 1999 belediye seçimlerini sadece 284 oy farkla kazanmış; 2004’te ANAP’tan, 2009’da ise CHP’den aday yapılmaması üzerine MHP’den girdiği seçimi de 3. olarak kaybetmişti. Özsoy, peş peşe kaybettiği 2 belediye seçiminden sonra şansını bu kez 30 Mart’ta AK Parti’den deneyecek. Bu arada Özsoy, Sarıyer’de en çok parti değiştiren (4 kez – ANAP-CHP-MHP-AKP) ve 2 kez belediye seçimi kaybeden tek siyasetçi olarak dikkat çekiyor.

21donumlukarazi

İŞTE SARIYER’DEKİ YEREL SEÇİM SONUÇLARI

1999 Sarıyer Belediye Başkanlığı seçim sonuçları

ANAP: 26.345 (Sedat Özsoy)
FP : 26.061 oy (Yusuf Tülün)
DSP : 23.332 oy
CHP : 20.779 oy

2004 Sarıyer Belediye Başkanlığı seçimleri sonuçları

AKP : 36.106 oy (Yusuf Tülün)
CHP : 28.648 oy (Gökan Zeybek)
ANAP : 26.492 oy (Sedat Özsoy)

2009 Sarıyer Belediye Başkanlığı seçim sonuçları

CHP :54.909 oy (Şükrü Genç)
AKP : 46.546 oy (Mehmet Akif Şişmanoğlu)
MHP :26.408 oy (Sedat Özsoy)

sariyer-gazetesi-sedat-ozsoy-secim-sonuclari

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler