GündemManşet Altı

AKP’nin son umudu da kırıldı! CHP’nin meclis üyesi listesi mesai saati içinde sorunsuz bir şekilde teslim edildi. CHP’lilere “alındı” belgesi de verildi…

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

CHP’nin, meclis üyesi listesinin İlçe Seçim Kurulu’na zamanında teslim edilmediği ve bu yüzden partinin seçimlere girmesinin riske girdiği yönündeki haberler balon çıktı.

ayrac

CHP’nin; meclis üyesi listesi dün İl Başkan Yardımcısı Mehmet Diribaş tarafından İlçe Seçim Kurulu’na bizzat elden teslim edildi. Sorunsuz bir şekilde yapılan başvuru, mesai saati içinde gerçekleştiği için Diribaş’a “alındı” belgesi de verildi.

ayrac

chp-ilce-secim-kurulu-belge-1

“Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz” dedikleri olay Sarıyer’de gerçek oldu. Dünden itibaren AKP’nin yandaş ulusal gazeteleri haber7 başta olmak üzere, CHP’nin Sarıyer’deki meclis üyesi listesinin zamanında teslim edilmediğini ve bu yüzden partinin seçimlere girmesinin riske girdiğini iddia etmeye başladı. AKP çevrelerinde büyük heyecana ve yeni bir umuda neden olan haber, resmi belgelerin ortaya çıkmasıyla resmen yalanladı.

İŞTE AKP’NİN KORKTUĞU BAŞINA GELDİ

Ancak söz konusu haberin yalan olduğu ve CHP’nin, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’na mesai saati içinde listesini bizzat İl Başkan Yardımcısı Mehmet Diribaş tarafından elden sorunsuz bir şekilde teslim ettiği ortaya çıktı. Diğer partiler gibi 18 Şubat’ta evraklarını teslim eden CHP’li Diribaş, İlçe Seçim Kurulu’ndan ıslak imzalı “alındı” belgesi de aldı. Aynı gün İlçe Seçim Kurulu’na başvuran AKP’lilere de “alındı” belgesi verildi.

CHP’NİN CD’Sİ İÇİN TUTANAK TUTTURDULAR

Öte yandan CHP’nin resmi müracaatını yapıp “alındı” belgesi almasından sonra, daha önceden verilen ve açılmayan CD, yenisiyle değiştirildi. CHP’liler; İlçe Seçim Kurulu’na 17.09’da içinde meclis üyesi listelerini gösteren yeni bir CD daha verdi. İşte bu duruma itiraz eden AKP’liler bu CD için tutanak tutturdular. Ancak resmi müracaatın zamanında yapılması ve resmi alındı belgesi verilmesinden dolayı söz konusu itirazın hukuki dayanağının bulunmadığı belirtildi. Söz konusu tutanağı tutturan kişilerin AKP’nin yeni listesinde yer alan ve mesleki heyecanı taze genç avukatların olması dikkat çekti.

İLÇE SEÇİM KURULU’NDA HER ŞEY RUTİN

sariyer-secim-kurulu (6)

Sarıyer Gazetesi muhabirleri, bu sabah İlçe Seçim Kurulu’na giderek oradaki çalışmalara yerinde tanık oldu. Her zamanki gibi sessiz ve sakin bir çalışma yürüten görevlilerin, CHP’nin seçime giremeyeceği şeklindeki basına yansıyan yalan haberleri duyunca büyük bir şaşkınlık yaşadıkları görüldü. Bu arada CHP’nin gerekli evrakları zamanında ve sorunsuz bir şekilde ilçe seçim kuruluna teslim ettiği anlaşıldı. İlçe Seçim Kurulu’nun bulunduğu binanın dışında kimsenin bulunmaması da gözlerden kaçmadı.

BELEDİYENİN RESMİ AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Öte yandan konuyla ilgili resmi açıklama ve bir yalanlamada Sarıyer Belediyesi’nden geldi. Sarıyer Belediyesi Basın Birimi’nden yapılan resmi açıklama şöyle;

chp-ilce-secim-kurulu-belge-2

“CHP’nin Sarıyer’de listeleri ilçe seçim Kurulu’na geç verdiği gerekçesiyle seçimlere giremeyeceği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. İddialarla ilgili açıklamamız aşağıdaki gibidir; 2972 sayılı mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimleri hakkındaki yasanın 12 maddesi “siyasi partilerin aday listelerini vermeleri” başlığı altında listelerin verilmesi tarihini ön seçim gününden en geç on gün sonraki gün saat 17 ye kadar verirler” demektedir.

CHP Sarıyer’de ön seçim yapmadığı için bu listeler partinin merkez yürütme kurulu tarafından hazırlanarak belirtilen gün ve saatten önce toplu şekilde genel merkezi tarafından yüksek seçim kuruluna verilmiştir. İlçe seçim kurulu açısından ise genel merkezinde MYK tarafından onaylanan liste seçim kuruluna faksla iletilmiş bir örneği yetkilendirilen il yöneticisi tarafından CHP aslının aynıdır kaşesi ve imzası ile seçim kuruluna saat 17.02’de teslim edilmiştir.

İLÇE SEÇİM KURULU’NDA İŞLEM SIRASI BEKLEDİKLERİ İÇİN SÜRE İŞLEMEDİ

sariyer-secim-kurulu (2)

İlçe seçim kurulları son gün saat 17.00’de seçim kurulunda hazır bulunan partiler ile ilgili bir tutanak düzenler sonra sırasıyla partilerin başvurularını almaya başlar tutanakta belirtilen saatte hazır olan partiler için süre işlemez başvuruları teslim alınır.

Sarıyer İlçe Seçim Kurulu CHP’nin listesinin onaylı bir örneğini saat 17.00 itibarıyla yetkili kılınan partiliden teslim almıştır. Tutulan tutanakta başvurunun saat 17.00 de yapıldığı açıkça belirtilmiştir saat 17.00 ile tutanağın imza altına alındığı süre 17.09 olup bu süre yazışmaların yapıldığı süredir. CHP yukarıda belirtilen yasa maddesi ve izleyen maddeler uyarınca listelerin geçici ilan tarihinden itibaren iki gün içinde eksikliklerini tamamlayabilir. Saat 17.00 de hazır bulunan parti yetkilisinin kurulda ayrılmadan CD’yi de teslim etmesi nedeniyle yaşanılan tartışmanın hukuki dayanağı yoktur. Listeler süresinde verilmiştir”

Cengiz KAHRAMAN
Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler