GündemManşet

BOĞAZ’DA NELER OLUYOR? İSTİNYE’DEKİ 158 DÖNÜMLÜK BOĞAZ MANZARALI DEV ARAZİ KİME PEŞKEŞ ÇEKİLECEK!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait, İstinye’deki toplam 158 dönümlük boğaz manzaralı arazi, 20 Şubat’ta yapılacak ihaleyle satışa çıkarılacak. Sadece İstinye’nin değil boğaz’ın en gözde gayrimenkullerinden olan arazinin; yok pahasına kelepir fiyattan satılmasından endişe ediliyor…

ayrac

Sarıyerliler, bu satışa isyan ederken, uzmanlar; “Arazi doğrudan bu şekilde topraktan satılacağına, hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı ile satılırsa devlet en az 1-1.5 milyar dolar daha fazla kazanır. Aksi halde bu arazi peşkeş çekilmiş olur. İlerde bu durum yargıya intikal edebilir, devletin zarara uğratılmasına neden olanlar bunun hesabını vermek zorunda kalabilir ” uyarısında bulunuyor.

***

istinye1 (4) 

İstanbul’un en gözde ve değerli arazilerinden İstinye’deki 158 dönümlük Milli Emlak arazisi, ihaleyle satışa çıkarıldı. Borsa İstanbul’a tahsis edilen ancak mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait olan devlet arazisinin satışı, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından 20 Şubat’ta Ankara’da yapılacak.

BOĞAZ’IN EN DEĞERLİ ARAZİSİ KİME PEŞKEŞ ÇEKİLECEK!

istinye1 (5)

Sarıyer’in Reşitpaşa, Poligon ve İstinye mahalleleri sınırları arasında kalan 158 dönümlük boğaz manzaralı dev arazi, toplam 6 ayrı parselden oluşuyor. Araziye, 20 Şubata kadar teklif verilebilecek. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nce satışa çıkarılan toplam 6 parsele tam 50 milyon lira geçici teminat isteniyor.

İstinye’nin neredeyse yarısını içine alan 360, 380 ve 1352 ada üzerinde bulunan araziler, muhteşem bir boğaz manzarasına sahip. Boğaz’a tepe noktada bulunan ve hiçbir imar sorunu bulunmayan arazi, aynı zaman ABD İstanbul Başkonsolosluğu binası ile birbirinden ünlü dev emlak projelerine de komşu. Poligon Tepeüstü’nün hemen karşısında bulunan ve Sabancı At Çiftliğine komşu olan arazi, aynı zamanda Reşitpaşa’daki borsa binasının içinde bulunduğu arsayı ve Şahintepesi olarak bilinen bölgeyi de kapsıyor.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ; “ÖNCE BİZİM TAPULARIMIZI VERİN”

istinye15

Boğaz’ın en değerli arazisinin peşkeş çekilmesinden endişe eden vatandaşlar, yetkililerin bu yanlışa çok geçmeden dur demesini bekliyor. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar; “Burası İstinye’nin en değerli arazisi. Biz Kaplıca ve Koru mahallesi olarak bilinen bölgede oturuyoruz. İçimizden bazıları neredeyse 60 senedir burada yaşıyor, yıllardır tapusuz olarak Milli Emlak Müdürlüğü’nün arazisinde oturuyoruz. Devlet, madem yer satacak o zaman önce bizim evlerimizin bulunduğu arazileri bizlere satsın, biz de yıllardır beklediğimiz tapularımızı sonunda alalım. Ancak bize yerlerimizi satmadıkları gibi bizim hemen bitişiğimizdeki sorunsuz araziyi ihaleyle satışa çıkarıyorlar. Amaçları burayı birilerine yedirmek. Günlerdir havadan helikopterler uçuyor ve bu arazileri zengin müteahhitler havadan inceliyorlar.” diye konuştular. Bu arazinin satılmamasını ve yeşil alan olarak halkın kullanımına açılmasını isteyen vatandaşlar; “Eğer bu satış olursa ve arazi peşkeş çekilirse tüm İstinyeliler olarak orada kamp kurup, eylem yapacağız. Satışın durdurulması için de dava açacağız” diye tepki gösterdiler.

UZMANLAR UYARIYOR: “ARAZİ BU HALİYLE SATILIRSA DEVLET EN AZ 1-1.5 MİLYAR DOLAR ZARAR EDER”

istinye1 (3)

İstinye’deki arazinin bu haliyle satışa sunulmasının devleti büyük zarara uğratacağını belirten uzmanlar; “Bu arazi turizm imarlı. Bu araziyi satın almayı planlayan kişiler yada holdingler, burada daha sonra kesinlikle plan tadilatı ve emsal artırımı yapacaklar. Bu da arazinin değerinin daha sonradan en az birkaç katı daha artmasına neden olacak. Dolayısıyla burada metrekaresi 10 bin dolardan yaklaşık 500 bin metrekarelik bir inşaat yapılabilecek. Bu da kabaca 5 milyar dolar civarında bir gelire tekabül ediyor. Eğer devlet burasını mutlaka satacaksa, pazarlık usulü yöntemiyle ihale etmemeli, hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı yönetimi uygulamalıdır. Çünkü böyle bir durumda devlet, burada yapılacak inşaat değerinden arsa sahibi olarak yüzde 60 oranında pay alacak, müteahhit ise yüzde 40 pay sahibi olacaktır. Eğer devlet bu araziyi ham haliyle yani topraktan ihale ederse bunun adı resmen göz göre göre peş keş çekmek olur. Ama hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı modeliyle yapılırsa devletin kazancı en az 1-1.5 milyar dolar daha fazla olacaktır” dedi.

BU HALİYLE SATILIRSA İLERDE YÜCE DİVANA KONU OLABİLİR

Bu arazinin bu yöntemle satılmasının ileride ilgili kişi ve kurumlara çok ciddi hukuki sorumluluklar yükleyebileceği uyarısında bulunan uzmanlar; “Bu konu gelecekte Yüce Divanlık bir dosya haline bile getirilebilir. Çünkü ortadaki rant ve satış çok büyük. Bu yüzden kimse burada bir oldu bitti yapmaya yeltenmesin. Kimse böylesi büyük bir vicdanı ve hukuki sorumluluğu almak istemez” diye konuştular..

İşte söz konusu arazinin satışıyla Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nin duyurusu;

T.C.
BAŞBAKANLIK
ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN
DUYURU

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (İdare) tarafından 4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde aşağıdaki taşınmazlar bir bütün halinde “Satış” yöntemi ile özelleştirilecektir.

istinye3

1) İhale, pazarlık usulü ile gerçekleştirilecektir. İhale Komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilir.

2) İhaleye katılabilmek için gayrimenkullerin İhale Şartnamesi alınması ve teklifin Ziya Gökalp Cad. No: 80 Kurtuluş / ANKARA adresine son teklif verme günü saat 17.00’ye kadar elden teslim edilmesi zorunludur.
3) Tanıtım Dokümanı ve İhale Şartnamesi bedeli, İdarenin;
– Halkbank Ankara Kurumsal Şubesinin TR25 0001 2009 4520 0083 0000 06
– T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Kurumsal Şubesinin TR40 0001 0017 4538 7756 6157 38
– Vakıfbank Ankara Merkez Şubesinin TR22 0001 5001 5800 7287 5506 67
hesaplarından birine yatırılacaktır.

Dekontta; katılımcıların (Ortak Girişim Grubu olması halinde Ortak Girişim Grubunun adına veya üyelerinden birinin adına olması gerekir) ismi ile hangi ihaleye ilişkin doküman alınacağı belirtilecektir.
Tanıtım dokümanı ve İhale Şartnamesi karşılığı olarak alınan bedel her ne surette olursa olsun iade edilmez.
4) İhaleler, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tâbi olmayıp, İdare, ihaleleri yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta ve teklif verme süresini belirli bir tarihe kadar veya bilahare belirlenecek tarihe kadar uzatmakta serbesttir.
5) Özelleştirme işlemleri; KDV ile her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
6) Ayrıca; (312) 585 83 20 numaralı telefondan ve www.oib.gov.tr adresinden ihaleye ilişkin bilgi alınabilir.

 

* BU ARAZİNİN SATIŞIYLA İLGİLİ ÇOK ÇARPICI DETAYLARI, AYNI BÖLGEDE SATIŞA ÇIKARILAN DİĞER ARAZİLERİN DEĞERLERİNİ VE İSTİNYELİLER’İN İSYANLARINI TÜM DETAYLARIYLA SARIYER GAZETESİ’NDEN OKUYABİLİRSİNİZ! BİZİ TAKİP EDİN!

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. ben çocukken babamlar şimdiki koru mahallesi denen yerde top oynamaya giderlerdi. koru mahallesinde oturanlar bizim oynadğımız yerlere evlerle doldurdular da şimdi de devlete laf söyleme haklarımı var acaba

  2. Benin Evim 51/ ve 47 parselin içinde. Yalnız ben bu arsayı 1976 tarihinde aldım. noter satışı ile bize tapu vereceklerdi verdikleri tapu 160 m2 arsam 275 m2 bunun 60 m2 51 parselde gerisi 47 parselde. Yani benim söylediklerine göre 155 m2 arsa işgalmiş. yetkililere sorduğumda senin 100 m2 si 51 parselin içinde demektedirler. ben ercimisil ödememe ramen 51 parseldeki mal sahipleri benim ercimisil parasını müştereken ödemeleri lazım gelmezmi. saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler