GündemManşet

CHP’de Sarıyer depremi! Hüseyin Aygün Sarıyer Belediyesi’ni eleştirdi, disipline sevk edildi!

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP’li Sarıyer Belediyesi hakkında yaptığı eleştiriler ve basın açıklaması nedeniyle disipline sevk edildi. “Seçimde cemaatle ittifak yaptık” diyen Birgül Ayman Güler de  aynı nedenle disipline sevk edildi.

chp-huseyin-aygun1 (1)

CHP Parti Meclisi toplantısında İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki istendi. Birgül Ayman Güler hakkında “CHP – cemaat ile işbirliği yaptı” sözleri dolayısıyla kınama talebiyle disipline sevkedilmesi yönünde eğilim ortaya çıktı. Hüseyin Aygün hakkında ise, Sarıyer ve Şişli Belediyeleri hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamalardan dolayı disipline sevk edilmesine karar verildi. Bu talepler üzerine iki milletvekili hakkında ‘gizli oylama’ yapılması kararlaştırıldı. Hüseyin Aygün 43, Birgül Ayman Güler ise 56 oyla Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

 VEKİLLİK YOLU KAPANIYOR

Yüksek Disiplin Kurulu, PM’nin isteği üzerine kendisine gönderilen dosyayı inceleyecek. İnceleme sonucunda iki vekil hakkında kınama cezası çıktığı taktirde. Her iki isimde önümüzdeki 1 yıl içinde yapılacak olan hiçbir seçimde aday olamayacak, aday gösterilemeyecek.

HALUK KOÇ’TAN AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan Parti Meclisi toplantısından sonra yazılı açıklama yaptı. CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç’un açıklaması şöyle:

“Parti Meclisi toplantısında yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sonucu, PM’nin aldığı kararlara göre,  seçimlerde adaylar yüzde 85 önseçim, yüzde 15 Merkez Yoklaması ile belirlenecek ve internet yoluyla da CHP’ye üye olunabilecek. İnternet yoluyla üye yapımına ilişkin usullerin belirlenmesi, mevcut önseçim ve aday yoklama yöntemi muhafaza edilerek, aidat ödeyen üyelerin de oy kullanarak aday  belirleyebileceği  bir usul daha kabul edilmiştir. Sandık  koyarak  örgüt içi eğilim yoklaması  yapılması suretiyle aday belirleme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca, Tüzüğün 58. maddesindeki kotaya uygun olarak , toplam adayların en az yüzde 85’inin  sandık konmak suretiyle  önseçimle belirleneceği, Genel Merkez’in belirleyeceği adayların yüzde 15’i geçmeyeceği kuralı korunmuş ve bu kuralın nasıl uygulanacağı düzenlenmiştir. Öte yandan, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün  parti suçu oluşturan tutum ve davranışları nedeniyle  CHP Tüzüğünün 70/C ( a ),  (b), ( c ) bentleri uyarınca “kınama cezası” ile cezalandırılmak üzere, parti tüzüğünün 68. Maddesi A bendi uyarınca Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi talebi gizli oylama yapılarak kabul edilmiştir.”

 İŞTE HÜSEYİN AYGÜN’ÜN DİSİPLİNE GÖNDERİLME SEBEBİ

 CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Parti Meclisi’nden çıkan “kınama” kararının ardından yaptığı açıklamada, “CHP, kendi belediyelerindeki bu tabloyla nereye gidecek? Hal böyleyken Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle ‘iktidar olacağımıza inanmak’ nasıl mümkün olacak?” dedi.

CHP’li Aygün, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından üzerinden “Aşağıda yazdıklarım yüzünden beni partiden atacaklarmış” tweetini takipçileriyle paylaştı. Aygün’ün paylaştığı linkte, “CHP’li Sarıyer Belediyesi, 600 dönümlük orman arazisini hukuka ve çevre hakkına aykırı olmasına rağmen ‘Siyah Kalem İnşaat Şirketi’ne vermiş, şirket ‘Zekeriyaköy Villaları’nı bu alana kuracakmış. Dün Sarıyer Belediye Meclisi toplantısı yapılmış, Sarıyer Kent Dayanışması üyesi çevreciler toplantıya katılıp söz almak istemiş, söz bile vermemişler. Önce bir belediyede işçilere yapılan taşlı-sopalı ‘müdahale’, başka bir belediyede yüzlerce ağaç kesimi, başka bir belediyede ise günlerdir gazetelere yansıyan İnönü-Emir Sarıgül kavgası var. CHP, kendi belediyelerindeki bu tabloyla nereye gidecek? Hal böyleyken Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle ‘iktidar olacağımıza inanmak’ nasıl mümkün olacak? Eee, sen İstanbul Belediye Başkanlıklarını bir kişinin aile şirketi olarak dağıtırsan olacağı budur. Halka ve emeğe değil sermayeye yüzünü dönersen sonuç budur. Siyasette ‘Beykoz Konakları’nda karar alırsan, Sarıyer’de ‘Zekeriyaköy Vilları’na işte böyle mahkum olursun. Günaydın” açıklaması yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir