GündemManşet

CHP’de üye listeleri askıya çıkmadı, Sarıyer örgütü karıştı!

CHP Sarıyer’de, 25 Ocak’ta yapılacak eğilim yoklamasında oy kullanacak parti üyelerinin isimlerini gösteren listelerin askıya çıkmaması partide krize neden oldu.

ayrac

Listelerin, mevcut ilçe yönetimi tarafından kasıtlı olarak kendilerinden gizlendiğini düşünen bazı meclis üyesi aday adayları İl Başkanlığı’nı şikayet yağmuruna tuttu, kimileri de duruma tepki göstererek eğilim yoklamasına girmeme kararı aldı.

ne_diyecek

 LİSTELER SÖZDE 17 OCAK’TA ASKIYA ÇIKARILACAKTI

CHP’de, Genel Merkez’in aldığı karar doğrultusunda meclis üyelerinin bir kısmı eğilim yoklamasıyla belirlenecek. Sarıyer’de de 25 Ocak’ta yapılacak eğilim yoklamasında, parti üyesi olanlar oy kullanacak ve en çok oyu alanlar meclis üyesi adaylığına hak kazanacaklar. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük önem verdiği eğilim yoklaması öncesinde Sarıyer’de liste krizi çıktı. Çünkü; meclis üyesi aday adaylarına gönderilen cep telefonu mesajında 17 Ocak’ta Sarıyer’de askıya çıkacağı ve 3 gün boyunca askıda kalacağı belirtilen üye listeleri belirtilen günde askıya çıkarılmadı.

LİSTELER KASITLI OLARAK KAÇIRILIYOR MU?

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’na gelerek, 17 Ocak’ta asılacağı söylenen üye listelerini askıda göremeyen meclis üyesi aday adayları, duruma çok sert tepki gösterdi. Pek çok partili, durumu CHP İl Başkanlığı ve Genel Merkez’e bildirerek üye listelerini askıya çıkarmayan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’i şikayet etti. Üye listelerini göremedikleri için adaylıkları konusunda kimlerden oy desteği isteyeceklerini bilemeyen meclis üyesi aday adaylarından bazıları duruma tepki olarak CHP İlçe Başkanlığı’na “eğilim yoklamasına girmek istemiyorum” diyerek dilekçe vermeye başladı.

BAZI MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLARINA KIYAK MI YAPILIYOR?

Öte yandan Sarıyer Gazetesi’ni arayan CHP’li bazı meclis üyesi aday adayları; “Bize 17 Ocak’ta listeler askıya çıkarılacak diye mesaj gönderdiler. Ancak ilçeye geldiğimizde listeler asılmamıştı, dediklerine göre listeler asılmayacakmış. Zaten bu listeler 3 gün asılacaktı, biz bu kadar kısa sürede nasıl olup da o kadar üyeye ulaşacağız ve onların desteğini alacağız. Ancak bazı meclis üyesi aday adaylarına bu listeler çok önceden verilmiş ve bu kişiler parti üyelerini ilçe başkanlığının telefonlarından tek tek arayarak “Bize oy verin” diyorlarmış. Partinin ilçe binası bazı aday adaylarının çalışma ofisine dönmüş. Ancak biz daha üye listesini dahi göremedik. Genel Merkezimiz ve İl Başkanlığımız bu ayıba bir an önce el koymalı ve listeleri gizleyen ilçeyi cezalandırmalı” diye konuştu.

FERMUAR SİSTEMİ UYGULANACAK!

CHP Genel Merkezi’nin uygulamaya koyacağı Fermuar Sistemi’ne göre listenin her tek sayısı atama ile, her çift sayısı seçimle belirleniyor. Dolayısı ile, genel merkezin belirleyeceği kişi listenin 1’inci sırasına yerleşirken, örgütte en çok oyu alan kişi ise 2’inci sıraya yerleşiyor. Fermuar sistemine göre 40 kişilik belediye meclis üyesi listesinin, atama ile yazılacak 20 kişilik kadronun; 5 tanesini genel merkez, 5 tanesini il başkanlığı, 5 tanesini belediye başkan adayı, 5 tanesini ise ilçe yönetimi yazacak. Geri kalan 20 kişi ise ön seçimle belirlenecek.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler