GündemManşet

Derbent’liler için inşaa edilen geçici konutlar kaçak çıktı! Riskli mahalleden (!) riskli araziye!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilen ve Ferahevler’deki 240 dönümlük bölgeye yerleştirilmesi planlanan Derbent’liler için inşaa edilmeye başlanan geçici konutların, afet riski taşıyan arazide yapıldığı ortaya çıktı.

ayrac

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün 2003 yılında jeoloji mühendislerine hazırlattığı rapora göre, söz konusu arazi döküm sahası olduğu ve zemininin sağlam olmadığı gerekçesiyle sadece yeşil alan olarak kullanılabilir, burada kesinlikle inşaat yapılamaz.

ayrac

Sarıyer Gazetesi, vatandaşların bilmediği gerçekleri ilk kez ve belgeleriyle gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Okuyucularımızın hatırlayacağı üzere, Derbent’teki yaklaşık 700 dönümlük arazide geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyesi’nin gizlice parselasyon yaptığını duyurmuş, bölge halkının tepkisini çeken bu uygulamadan vatandaşlarımızı haberdar etmiştik.

BİR GECEDE RİSKLİ MAHALLE OLDU

İstanbul’un deprem riski açısından en güvenli bölgelerinden Derbent, geçen yıl ocak ayında Bakanlar Kurulu kararıyla 6306 sayılı Afet Yasası kapsamına alınarak ‘riskli alan’ ilan edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebiyle alınan riskli alan kararından sonra, mahallede kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmiş ve sürekli tartışma konusu olan projeler üretilmişti. Bugüne kadar birçok bürokratın görevden alınmasına neden olan Derbent’in, geçici olarak Ferahevler’deki 240 dönümlük döküm sahasına yapılacak prefabrik konutlara taşınması kararlaştırılmıştı.

GEÇİCİ KONUTLARIN YAPILDIĞI ARAZİDE İNŞAAT İZNİ YOK!

derbent-gorunum

Sarıyer Belediyesi tarafından Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyesi ve Fen İşleri deposu olarak kullanılan Ferahevler’deki 240 dönümlük toprak döküm sahasında şu sıralar hummalı bir çalışma yürütülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ferahevler’deki 59 pafta 388 ada üzerindeki 30,34,35,36,37,5 ve 44 parseller üzerinde inşaa edilmeye başlanan geçici konutlar, burada yaşacak vatandaşlar açısından büyük bir risk içeriyor. Çünkü, ilk kez Sarıyer Gazetesi’nin ulaştığı belgeye göre Derbent halkının geçici olarak yerleştirileceği bölgede, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı raporlarına göre inşaat yapılamaz. 30 Ekim 2002 ve 30 Ocak 2003 tarihli belgelere göre bu arazinin zemini tehlikeli ve dolgu alanı olduğu için burada inşaat yapılmaz, sadece rekreasyon alanı (yeşil alan, sosyal kullanım alanı, dinleti alanları) olarak kullanılabilir.

RAPORU ÇAM MÜHENDİSLİK HAZIRLADI

Çam Çevre Araştırma Mühendislik Limited Şirketi tarafından hazırlanan jeolojik – jeoteknik etüt raporuna göre, bu bölge eski taş ocakları ve hafriyat alanı olarak kullanıldığı için öncelikle dolgu alanının temizlenmesi gerekiyor. Bölgede inşaat yapılabilmesi için yapı yükünün sağlam bir zemine oturtulması şart. Aksi halde bu bölge rekreasyon alanı olarak kullanılabilir.

derbent-gorunum2

derbentte

100 METREDEN FAZLA DOLGU VAR

Bu arada söz konusu arazi, 1. Boğaz Köprüsü‘nün yapımı sırasında kullanılan taş ve hafriyat ihtiyacını karşılamak için taş ocağı olarak kullanılmıştı. Köprünün tamamlanmasından sonra buradaki taş ocağı önce çöp döküm sahası, daha sonra da toprak döküm sahası olarak kullanıldı. Bu yüzden zemini sağlam olmayan bölgede yaklaşık 100 metrelik bir hafriyat bulunduğu belirtiliyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırlattığı raporlarda, bölgenin bu yüzden inşaat yapılamayacak zemine sahip olduğu resmen belgelendirilmiş oldu.

ÜMRANİYE ÇÖPLÜĞÜ MİSALİ FACİA RİSKİ

Uzmanlara göre, zemini uzun yıllar çöp döküm sahası olarak kullanılan bu arazide olası bir metan gazı sıkışması ve akabinde olası bir patlama gerçekleşmesi riski de bulunuyor. Hatırlanacağı üzere 28 Nisan 1993 yılında metan gazı sıkışması sonucu yaşanan Ümraniye çöplüğü patlamasında 27 kişi yaşamını yitirmiş, 12 kişi de faciadan sonra kaybolmuş ve bu kişilerin cesetlerine yapılan tüm aramalara rağmen bir türlü ulaşılamamıştı.

Böylece riskli alan bahanesiyle kentsel dönüşüme sokulan Derbent’in çok daha riskli bir bölgeye taşınmaya hazırlandığı belgeleriyle ortaya çıkmış oldu.

derbent-belge1

derbent-belge2

derbent-belge3

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler