GündemManşet

Deri Kanseri’ne karşı Sarıyer pilot bölge seçildi

kanser1

SARIYER PİLOT BÖLGE OLDU

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı başta olmak üzere Türk Onkoloji Vakfı, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Türk Onkoloji Grubu Derneği önderliğinde bir deri kanseri olan ‘melanom’a karşı sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.

Bu projede Sarıyer pilot bölge olarak seçildi ama proje tüm Türkiye’ye yayılıyor. “Çocuklarınızı melanomdan koruyun” isimli projede “Güneş yanığı çocuklarda melanoma yol açabilir. Çocuğunuzu 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışığına maruz bırakmayın” mesajlarının verildiği proje kapsamında uzmanlar özellikle 0-6 ay arası bebeklerin güneşten uzak tutulması gerektiğine dikkat çekti. Açık renk tene, sarı, kızıl saça ve mavi, yeşil göz rengine sahip olanların daha da dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen uzmanlar, özellikle solaryumun cilt kanserine davetiye çıkardığını belirtti.İşte özetle söyledikleri:

* Türk Onkoloji Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul: 20-50 yaş arası genç-erişkinlerde görülen ve tüm dünyada hızla artış gösteren, geç teşhis edildiğinde ölüm oranı yüksek olan melanom kanserinde erken tanı hayat kurtarıcı nitelikte. Melanom ciltte pigment yapan hücrelerin malign tümörü olup, moralitesi çok yüksek bir hastalıktır. Ultraviyole ışınlarının tetiklediği düşünülen melanom, güneş ışığına maruziyetin yüksek olduğu bölgelerde daha sık görülüyor. Sadece gözle muaynede hızlı, kısa zamanda ve kolay tarama ile en azından şüpheli vakaların saptanması mümkündür.

* Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Kuran: Melonomun asıl tedavisi cerrahi tedavidir. Hastaların önemli bir bölümü ameliyatla tedavi edilmektedir. Ancak ileri evrede metastazlar başladığında medikal tedavi gerekli olmaktadır.

* Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin: Kanserle savaşta dünya stratejisini Türkiye’de uyguladık. İlk amaç kanseri önlemek.Son 15 yılda melanom 3 misli arttı. Dünya ortalamalarının altındayız ama el ele verip, erken teşhis farkındalığını yaratmalıyız. Solaryumun cilt kanserine davetiye çıkarıyor.ABD’de 40 yaş altı kadınlarda cilt kanseri görülme oranında ciddi bir artış olduğu tespit edilmiştir. Avustralya kaynaklı yayınlarda 14-44 yaş arası insanların kanserleri arasında ilk sırayı cilt kanserinin aldığı belirtilmektedir. Araştırmalara göre bronzlaşmak için sıklıkla solaryuma başvuranlarda cilt kanseri gelişme riski yüzde 74 daha yükselmektedir.

* Türk Onkoloji Grubu Derneği Melanom Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Alper Sevinç: Üzerinde uzun yıllardır araştırma yapılan ve bağışıklık sistemini güçlendiren tedaviler ve ilaçlar bugün melanom tedavisinde büyük bir çığır açmıştır. İleri evrede dahi yaşam süresini 2-3 kat uzatmıştır.

* Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir: 0-6 yaş arası bebekler güneşten uzak tutulmalı. Bebeklikte güneşe maruz kalma, cilt kanseri riskini 2 kat arttırmaktadır. Bebeklerin ciltleri güneşe karşı çok hassastır. Önem olarak araba camları ultraviyole ışınlara karşı yüzde yüz koruma sağlayan UV filmleri ile kapatılabilir. Bebekler saat 10.00’dan önce ve 16.00’dan sonra güneş koruması olan bir pusetle dolaştırılabilir. Bebeklerin kol ve bacaklarını örten ince giysiler giydirilebilir ve boynunu da örten şapkalar kullanılabilir. Ancak bu saatler haricinde , güneş kremi kullanmadan günde 10,15 dakika güneşe çıkarmak da D vitamini gelişmi açısından önemlidir. Mutlaka 30 faktör ve üzeri güneş kremi sürülmelidir. Açık renk tene, sarı, kızıl saça ve mavi, yeşil göz rengine sahip olanlar güneşe çıkarken dikkatli olmalı. Melanoma ilişkin genetik çalışmalar devam etmektedir. Melanomdan korunmak için denenen aşılar olmuştur ve geliştirme çalışmaları sürmektedir. Ancak etkili bir aşı henüz yoktur.

SABAH

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir