GündemManşet

Derya Beyoğlu; Gümüşdereli köylülere sahip çıktı, satışa çıkarılan tarım arazilerinin meclise gelmesini sağladı!

DERYA BEYOGLU 1 (3)...

CHP Sarıyer İlçe Yöneticisi ve başarılı siyasetçi Derya Beyoğlu, Sarıyer’in tarım alanlarıyla ünlü Gümüşdere Köyü’nde satışa çıkarılan tarım arazilerinin meclis gündemine gelmesini sağladı. Özelleştirme İdaresi kapsamına alınarak satılması kararlaştırılan yaklaşık 600 dönümlük tarım arazilerini kurtarmak için harekete geçen Beyoğlu, konunun meclise taşınmasına yardımcı oldu. Gümüşdere köylülerine sahip çıkan Beyoğlu, bu konuda önemli bilgiler verdi…

İlgili Makaleler

İşte Derya Beyoğlu’nun bu konudaki açıklamaları;

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme kapsamına alınacak olan Gümüşdere tarım alanları ile ilgili Gümüşdere Köyü Derneği ile iletişime geçtim. Köy derneğimizden edindiğim bilgilerin ardından CHP Milletvekilimiz Sayın Haluk Eyidoğan ile görüştüm ve kendisinin desteğini rica ettim. Sayın Milletvekilimiz konuyla yakından ilgilenerek konuya ilişkin soru önergeleri verdi. Aldığı cevaplar şöyledir;

Gümüşdere Köyü 2014 yerel seçimleri ile köy statüsünden mahalle statüsüne geçmiştir. Neredeyse köy halkının tamamı 1923/1924 mübadelesinde Selanik’ten gelen Pomak göçmenlerden oluşmaktadır. O tarihten bu yana tarım, çiçekçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köy halkının başka bir geçim kaynağı yoktur.

Binlerce dönüm serası ile sebzecilikte öncülük eden Gümüşdere halkı, bu ürünlerin büyük bir kısmını Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından özelleştirme kararı alınan 6 pafta 764 parselde yapmaktadır.

Geçmiş yıllarda köy halkı tarafından kullanılan bu arazi resmi olarak 1989 yılından 1998 yılına kadar köy tüzel kişiliğine ait iken, hazine arazisine geçirilip köy halkı işgalci konumuna düşmüştür. 15 yıldır da Devlete yüksek ecrimisil ödemektedir.
Özelleştirme programına alınan alanını tamamı 390343 m2 dir. Kullanılan alan: 303307m2 Açık alan: 205277m2 Sera alanı: 89650m2 Ağaç sayısı: 13069 adet Çalışan Geçimini sağlayan kişi sayısı: 632 kişidir.

CHP Milletvekilimiz Sayın Haluk Eyidoğan’ın desteğinden dolayı bu bölgede yaşayan bir vatandaş olarak teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>