GündemManşet

Emirgan Korusu inşaata mı açılıyor?

 İstanbul’un en gözde korularından Emirgan Korusu, kaçak inşaat iddialarıyla gündemde. İddiaya göre Gencer Holding tarafından yapıldığı öğrenilen inşaat çalışması korunun imara açılmasına neden olabilir.

emirgan1 (3)

Evrensel Gazetesi’nden Selçuk ARSLAN’ın haberine göre Emirgan’da yaşandığı belirtilen olaylar şöyle;

Emirgan Korusu’nda inşaat çalışması! 

Yerel ve uluslararası mahkemelere taşınan Emirgan Korusu’ndaki kaçak inşaat ile ilgili yıllar sonra imar kararı verildi. Gencer Holding’in yapımını üstlendiği inşaat tarihi koruyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Tarihi Emirgan Korusu’ndaki kaçak inşaat alanında yaklaşık 35 seneden sonra inşaat çalışması başladı. Sesiz sedasız yapımına devam edilen inşaat, tarihi korunun geleceğini tehdit ediyor. Koruda başlayan inşaatlar korunun imara açılacağı endişelerini de beraberinde getirdi. İnşaatın yapımına 2013 yılında başlanmış.

YAPIMI DURDURULMUŞTU

emirgan1 (2)

Tarihî Emirgan korusu içerisinde “İmam Suyu” olarak adlandırılan alanda daha önce asırlık çınarların kesilmesiyle yapımına başlanan inşaat kaçak olduğu gerekçesiyle yapımı durdurulmuştu. Emirgan Korusu’nda yapılmak istenen inşaata karşı dava açılmış ve açılan dava UNESCO’ya taşınmıştı. Yerel ve uluslararası mahkemelere taşınan kaçak inşaatın yapımına 1980 yılında mahkeme kararıyla son verilmişti.

Tüm bu gelişmelere rağmen tarihi koruya göz diken inşaat şirketleri kaçak olduğu iddia edilen inşaat yapımına başladı. Mahkeme kararına rağmen ruhsat alan Gencer Holding, tarihi koruda inşaat çalışmalarını sürdürüyor. İnşaatın hangi proje dâhilinde yapıldığı konusunda ise net bir bilgi yok.

emirgan1 (1)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler