GündemManşet

İstanbul’un En Önemli Yerel Sebze Kaynağı Sarıyer-Gümüşdere’deki Tarım Arazisi Satılıyor

İstanbul’un en önemli yerel sebze kaynağı Sarıyer-Gümüşdere’nin 600 dönümlük tek parça tarım arazisi özelleştirme kapsamında satılığa çıkarıldı.

MTI0NDkxND-yedikuledeki-tarihi-bostanlar-icin-3-plan-ortaya-cikti

İstanbul’un en önemli yerel sebze kaynağı Sarıyer-Gümüşdere’nin 600 dönümlük tek parça tarım arazisi özelleştirme kapsamında satılığa çıkarıldı.  İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan ve Avrupa yakasının pazarlarına taze sebze tedarik eden Gümüşdere’nin tek parça tarım arazisi Mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsamına alındı. Kararın ardında bölgeye yapılmak istenen arıtma tesisi ve köyün hemen arkasından geçen üçüncü köprü yolu bulunuyor.

AVRUPA YAKASININ SAKİNLERİNİ BESLİYOR

600 dönümlük tarım arazisinde domates, kabak, hıyar, marul, karalahana, pazı karnabahar, havuç, yeşillik gibi sebzelerden mısır, pancara, elma, böğürtlen ve hatta süs bitkilerine kadar çok farklı ürünün yetiştiği Gümüşdere; Sarıyer, Arnavutköy, Beşiktaş gibi yakın ilçelerin pazarlarını besliyor.

Köyde tamamen kendi imkanlarıyla oluşturdukları tarla ve seralarda üretim yapan yaklaşık 650 üretici ve ailesi hem açık hem de örtü altı üretim yapıyor. Ancak 2011 yılında Gümüşdere arazisinin 79 dönümü “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” kurma amacıyla İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (İSKİ) tahsis edildi. Hem tarım arazilerinin bir kısmını hem de toprağı ve havayı tehdit eden bu projeye Toprak Koruma Kurulu da oy birliğiyle destek verdi. Yürürlükte sera alanı olarak görülen bu alan bir anda marjinal tarım alanı olarak gösterilerek imara açılma tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir