GündemManşet

MAHALLESİNE TEK TUŞLA 504 HAYALİ DAİRE KONDURULAN DARÜŞŞAFAKA MUHTARI SARIUÇAK; “BÖYLE REZALET OLMAZ. DUYUNCA ŞOK OLDUM”

huseyinsariucak_sariyergazetesi.com

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir gecede mahallesine tam 504 hayali daire kondurulan Darüşşafaka Muhtarı Hüseyin Sarıuçak, yaşanan rezalet karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyledi. 4 Aralık gecesi Büyükşehir Belediyesi’nde Numarataj servisinde görevli Yasemin Yenice tarafından gece yarısı mesai saati dışında sisteme girilen 34 binanın (504 daireden oluşan) yerleştirildiği mahallenin muhtarı Sarıuçak, konuyla ilgili ulusal basına açıklamalar yaptı. Tecrübeli ve sevilen Muhtar Sarıuçak’ın açıklamaları ulusal basında geniş yankı buldu.

SARIUÇAK; “BU OLAY ENDİŞE VERİCİ”

Aynı zamanda Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Darüşşafaka Muhtarı Hüseyin Sarıuçak; “Biz bu olay karşısında şoke olduk. Seçim ortamında böyle bir şeyin olması endişe verici. Bu konu çok önemli, Sarıyer’de on bin seçmen seçimin kaderini değiştirir. Böyle bir şeye fırsat verilmemesi, insanların uyanık olması lazım” diye konuştu. Hayali seçmen konusunda herkesin dikkatli olmasını isteyen Sarıuçak, yetkilileri bu sahtekarlıklara karşı önlem almaya davet etti.

Mahallesine yerleştirilmek istenen hayali seçmenlerin kendi muhtarlığının seçimini de etkileyeceğini söyleyen Sarıuçak, “Bu kişiler mahallemde muhtar seçiminde de oy kullanabilecekti. Demek ki neredeyse hayali seçmenler benim bile muhtarlığıma engel olabileceklermiş” diye konuştu.Tek tuşla operasyon nasıl yapıldı?

Yasemin Yenice isimli AKP Büyükşehir Belediyesi çalışanının, 4 Aralık gecesi mesai saati dışında bu sisteme giriş yaparak CHP’li Sarıyer’in sınırlarında bulunan Darüşşafaka Mahallesi’ne toplam 504 daireden oluşan hayali 34 yeni bina eklediği ortaya çıktı.

Tek tuşla 504 daire

1039 bina ve 5057 daire (bağımsız konut) bulunan mahallede, gece yarısı tek tuş darbesiyle bu sayısı 1073 bina ve 5561 daireye çıkarıldı. Yani Büyükşehir Belediyesi’nden özel şifreyle girilen UAVT üzerinden yapılan bu müdahaleyle bir anda Darüşşafaka Mahallesi’ne 34 yeni bina ve 504 daire eklenmiş oldu. Rezaletin ortaya çıkmasından sonra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç imzasıyla Büyükşehir’e gönderilen yazıda hayali binaların bir an önce sistemden silinmesi ve mahalleye kaydı yapılan hayali 504 dairenin kaydının düzeltilmesi istendi.

Önce 504 hayali KONUT yaptılar sonra hayali İNŞAAT’a çevirdiler 

Büyükşehir Belediyesi de bu rezaletin fark edilmesi üzerine 504 dairelik 34 binanın kaydını bu kez KONUT alanı (oturulabilir) olmaktan çıkarıp İNŞAAT (oturulamaz) olarak sisteme giriş yaptı. İBB yaptıkları sözde “hata”ya gerekçe olarak da bu bölgede ileride yapılması hayal edilen kentsel dönüşüm kapsamındaki konutları gösterdi. Yani daha yapımı bile gündemde olmayan hayali bir projenin binalarının sisteme erken girildiğini savundu. Ancak gece yarısı sisteme neden girildiği ve tek tuşla böylesi ciddi bir müdahalenin neden yapıldığı akıllara takılırken, bu işlemin ileride sözde bu dairelere yerleştirilecek hayali seçmenlere adres temini için yapıldığı öğrenildi. Ayrıca Sarıyer’de sahipleri AKP’li olan çok sayıda iş yerlerine hayali seçmenler yazdırılmaya çalışıldığı resmen ortaya çıktı. Yaklaşık 10 bin kişinin hayali seçmen yapılmaya çalışıldığının resmen ortaya çıkartılmasından sonra İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, AKP’liler hakkında “seçime hile karıştırmaya kalkışmak” suçundan soruşturma başlattı.

iste-o-rezalet

Daha fazla göster

8 yorumlar

 1. SEVGİLİ MESLEKDAŞIM GAZETECİLİK MESLEĞİNDEN GELDİĞİ İÇİN HAFİYE GİBİDİR.BÖYLE SAHTEKARLIKLARA PABUÇ BIRAKMAZ. O TEK TUŞLA SAHTEKARLIK YAPAN DA VE ONA EMİR VEREN DE BOŞALAN SİLİVRİ DE YER ÇOK ORAYA GÖNDERİLMELİLER.

 2. VALLA ARKADAŞ ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEYECEK BİR DURUM BEN SADECE VATANDAŞ MUSTAFA NASUH UM AMA YAZIKLAR OLSUN BÖYLE HIRSIZLIK ASLA ŞEYTANDAN BAŞKASININ AKLINA GELMEZ Dİ BU DİN DEVLET VE MİLLET SOYUCULARINDAN BAŞKA NE DİYELİM YAZIKLAR OLSUN DAN YUH DAN BAŞKA…

 3. Muhtarımızı canı yürekten kutluyorum.Boyle bır mahallede oturmaktan mutluyum.Hıle ve desıseyle oy telaşına kapılanlara yazıklar olsun dıyorum

 4. bizim bina 10 daire ve 1’i işyeri 1’i ikinci adres kalan 8 dairede 18 seçmen var fakat adreste oy kullanacak kişi sayısı 56 görünüyor.yani 38 kişi bu apartmanda oturmuyor.bina 2007 yapımı 38 seçmenin oy kullanmasını nasıl engelleyebilirim.ysk’ya başvurdum cevap yok.chp’ye bildirdim yine sonuç yok.Haksızlığa dur demek istiyorum.lütfen bilgi verirseniz sevinirim.

 5. BİZ 10 DAİREDE 2 DAİRENİN 1’İ İŞYERİ 1’İ İKİNCİ ADRES KALAN 8 DAİREDE 18 SEÇMEN VAR VE FAKAT ADRESTE 56 SEÇMEN GÖRÜNÜYOR.38 SEÇMEN HİÇ BİR ZAMAN BU ADRESTE OTURMADI ,BİNA ZATEN 2007’DE İNŞA EDİLDİ.YSK BAŞVURDUM CEVAP YOK, CHP YE BİLDİRDİM YİNE SONUÇ YOK NE YAPABİLİRİM .LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN HAKSIZ 38 OY KULLANAMASINLAR..

  1. Nurver Hanım Merhaba… Sarıyer’in pek çok yerinde hep aynı yöntemle sahtekarlık yapılmış. Olay çok ciddi.. Bu konuyla ilgili sizin yaptığınız tespit çok ama çok önemli. Bana acil olarak bekirbatu@gmail.com adresinden yada gün içinde gazetemizin 242 01 27 numaralı telefonundan ulaşırsanız bu konuda yardımcı olmak isterim. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

 6. Nurver Hanım Merhaba…

  Sarıyer’in pek çok yerinde hep aynı yöntemle sahtekarlık yapılmış. Olaylar çok ciddi.. Bu konuyla ilgili sizin yaptığınız tespit çok ama çok önemli. Bana acil olarak bekirbatu@gmail.com adresinden yada gün içinde gazetemizin 242 01 27 numaralı telefonundan ulaşırsanız bu konuda yardımcı olmak isterim. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

  Bekir BATU/ SARİYERGAZETESİ.COM

 7. Emeğin başkenti zonguldakta doğup büyüyen ve gazetecilik mesleğini istanbulda sürdürmek için şehrimizden ayrılan hemşerimi yıllar sonra görmekten mutlu oldum.Başarılarının devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler