GündemManşet

2 BİN 300 TAŞIMA SEÇMEN, SANDIK BAŞINDA TUTUKLANABİLİR! SARIYER’DE SEÇİME HİLE KARIŞTIRANLAR ŞİMDİ YANDI!

ayaz caddesi

GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ BEKİR BATU YAZDI

SARIYER Gazetesi, Darüşşafaka Mahallesi’ne AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından bir gecede tek tuşla 504 hayali daire kondurulduğunu ve ilçeye 10 bin taşıma seçmen yerleştirilmeye çalışıldığını gündeme taşımıştı. Ülke gündemine oturan haberimizden sonra bu kez de söz konusu olayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Sarıyer’de yapılan tüm araştırmalara rağmen adresleri henüz tespit edilemeyen ve seçmen olmaları bir türlü önlemeyen 2 bin 300 civarındaki taşıma seçmenin sandık başlarında gözaltına alınmaları istendi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, bu başvuruyu kabul ederse 30 Mart’ta okullara oy kullanmaya gidecek ve seçime hile karıştıracak taşıma seçmenlerin yaka paça gözaltına alınıp tutuklanmaları gündemde…

SANDIK BAŞLARINDA GÖZALTINA ALINSINLAR

Avukat Necati Yıldırım tarafından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Sarıyer’deki yerel seçimlere hile karıştırmak isteyen taşıma seçmenlerin tek tek belirlenmeleri ve sandık başlarında gözaltına alınarak tutuklanmaları istendi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan 2014 /33750 numaralı soruşturma, aynı zamanda Türk demokrasi tarihi açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. AKP’lilerin seçimlere hile karıştırdığının resmen ortaya çıkmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, 30 Mart’taki seçimde okullara oy kullanmaya gidecek taşıma seçmenlerin sandık başlarında gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları istendi.

SANDIK BAŞLARINDA GÖZALTILAR YAPILABİLECEK

Bu olayın Türk demokrasisi açısından örnek olduğuna dikkat çeken Avukat Necati Yıldırım, suç duyurusunda AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı’nda bu suçu organize edenlerin örgüt kurmak suçlamasıyla yargılanmalarını istedi. Savcılığa verilen dilekçede; “Seçimde taşıma seçmen oldukları halde oy kullanarak bu suçu resmen gerçekleştirmiş olanlar ilgili yasalar gereği Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalı. Oy kullanmayarak pişman olanlar ve bu suçu işlemekten vazgeçenler hakkında işlem yapılmamalı. Taşıma seçmenler sandık başında gözaltına alınarak tutuklu yargılanmalı” denildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, bu başvuruyu değerlendirmeye aldı, savcılık eğer onay verirse sandık başlarında gözaltılar yapılabilecek.

OY KULLANANLARIN SUÇU RESMEN KESİNLEŞECEK

AVUKAT NECATI YILDIRIM  (3)

Avukat Necati Yıldırım, tarafından savcılığa sunulan dilekçede şöyle denildi “…Bu işe karışanların ve bu şekilde sahte ve taşıma seçmen kaydı olanların ortaya çıkartılarak TUTUKLANMALARINI, seçimlerin sağlıklı ve gerçeğe uygun yapılmasının sağlanmasını istemek, vatandaşlık hak ve görevi olduğunu düşünüyoruz. AKP’ye yakın isimlerin organize ettiği iddia edilen, bu durum Anayasa’nın 67 maddesindeki “SİYASİ HAKLAR VE ÖDEVLER” başlıklı hükümlerine açıkça aykırıdır. Yine TCK’nın 114 ve 115 maddeleri ile 119. maddesindeki “siyasi hakların kullandırılmasının engellenmesi” başlıklı hükümlerine göre de suç teşkil etmektedir. SEÇİMLERİN TEMEL HÜKÜMLERİ VE SEÇMEN KÜTÜKLERİ HAKKINDA KANUN’un 140 ve devamındaki maddeler ise “seçmen kütüğünün düzenlenmesi” ve bu kanuna aykırı işlem yapanlara verilecek cezaları belirtmektedir. Bu suçlara verilecek ceza ilgili yasaya göre 5 YILA KADAR HAPİS CEZASINI öngörmektedir.

Bu hususların ayrıntılı bir şekilde, İlçe Seçim kayıtlarından, Seçmen Kütük kayıtlarından, Nüfus Müdürlüğü kayıtlarından ve ilgili Sarıyer Belediyesi Numarataj kayıtlarından incelenerek gerçeğe aykırı kayıtların silinmesini, bu kayıtları yapan, yaptıran ve bu işleri organize edenler ve bu işlere teşebbüs edenler, bu suçlara kalkışanlar hakkında soruşturma açılarak cezalandırılmalarını, Özellikle de Sarıyer’de oturmadığı halde, Sarıyer’de ikamet ediyor gibi kendisini göstererek seçmen kütüğünde Sarıyer de seçmen olarak kaydı olanların TUTUKLANMASINI, buna teşebbüs edenlerin yakalanmasını, organize olarak bu işleri yapanların da aynı şekilde cezalandırılmalarını, taşıma ve sahte seçmen kütüklerinin iptalini, sahte ve taşıma seçmenlerden OY KULLANMAYIP ta PİŞMAN OLANALARIN YASAYA GÖRE SUÇU TAMAMLAMAMIŞ OLACAKLARINDAN DOLAYI HAKLARINDA CEZA VERİLMEMESİNİ, seçim günü ve sonrasında sahte ve taşıma seçmen kaydı olup da OY KULLANANLARIN SUÇLARININ TAMAMLANACAĞI ve bu şekilde sahte ve TAŞIMA KAYDI OLANLARINDAN oy kullanıp da suçu kesinleşenlerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını VE TUTUKLU OLARAK YARGILANMALARINI ve gereğini arz ve talep ediyorum.”

SARIYER’DE NE OLMUŞTU?

SARIYER Gazetesi‘nin ortaya çıkardığı rezalete göre, AK Parti’nin Sarıyer seçimlerine hile karıştırmak için çok sayıda yemek fabrikasının, konteynırların ve işyerinin hayali adres olarak gösterildiği görüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’ndaki bilgisayarlara gece yarısı girilip Sarıyer’e toplam 504 daireden oluşan tam 34 hayali bina eklendiği de anlaşıldı. İstanbul’daki, tüm ilçelerinin Numarataj Birimleri’ne özel şifrelerle giriş yapabilen ve istediği ilçeye konut-adres ekleme yetkisi bulunan Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) sistemine gece yarısı giriş yapıldığı tespit edildi.

TEK TUŞLA 34 BLOK, 504 DAİRE

Yasemin Yenice isimli AK Partili Büyükşehir Belediyesi çalışanının, 4 Aralık gecesi mesai saati dışında bu sisteme giriş yaparak CHP’li Sarıyer’in sınırlarında bulunan Darüşşafaka Mahallesi’ne toplam 504 daireden oluşan hayali 34 yeni bina eklediği ortaya çıktı. Gerçekte hiç olmayan bu binalar bilgisayar ortamında sanki Darüşşafaka’da gerçekte böyle binalar varmış gibi gösterildi. 1039 bina ve 5057 daire (bağımsız konut) bulunan mahallede, gece yarısı tek tuş darbesiyle bu sayısı 1073 bina ve 5561 daireye çıkarıldı. Yani Büyükşehir Belediyesi’nden özel şifreyle girilen UAVT üzerinden yapılan bu müdahaleyle bir anda Sarıyer’e 34 yeni bina ve 504 daire eklendi.

MHP REZALETİ MECLİSE TAŞIDI

Öte yandan Sarıyer İlçe Seçim Kurulu ve Sarıyer Belediyesi Numarataj Birimi, ilçe genelinde çok sayıda işyerine taşıma seçmen yerleştirilmek istendiğini adres adres tespit etti. AKP’li işyeri sahiplerinin yaklaşık 10 bin hayali seçmen taşımaya kalkıştıkları, bu süreçte 3. köprüde çalışan işçilerin ve İstanbul’un değişik semtlerinde bulunan çok sayıda AKP’linin Sarıyer’deki hayali adreslerde oturuyormuş gibi gösterildikleri belirtildi. Rezaletin ortaya çıkmasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da hazırladığı soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL HABER

Not: Haberimizi SARIYER GAZETESİ’ni kaynak göstermek şartıyla herkes kullanabilir…

Daha fazla göster

3 yorumlar

  1. BU SAHTEKARLARDAN İKİ TANESİ : FERAH EVLER MAH. MERAL SOKAK NO 40 NUMARALI HANEYE SAHTE KAYIT YAPTIRAN , CÜNEYT YILMAZ VE FATMA YILMAZ … HÜRRİYET İLK ÖĞRT. OKULUNDA 1288 NOLU SANDIKTA OY KULLANACAK….

  2. Askı döneminde 1569 seçmen kaydının yapılmasına 165 seçmenin ise kaydının yapılmamasına karar verdikki toplam müracaat sayısı 1734. Askı süresinde yapılan toplam müracaat sayısı ile kabul ve red sayısını yazdım. Gerçek rakam budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler