GündemManşet

Sarıyer’de sandıklar çalındı haberi asparagas çıktı! İlçe Seçim Kurulu Müdürü Nuri Eriçok; “Bu yalan haberi yazanları savcılığa verdik” diye konuştu.

ayrac

Büyükşehir Belediyesi bilgisayarlarından 504 hayali dairenin eklendiğinin ve binlerce hayali seçmeninin ilçeye taşınmaya çalışıldığının ortaya çıkmasıyla gündeme gelen Sarıyer’de, yandaş basında çıkan boş seçim sandıklarının kaybolduğu şeklindeki haberin asparagas olduğu anlaşıldı.

ayrac

Sarıyer İlçe Seçim Kurulu, söz konusu gazeteyi yalan haber yaparak seçim güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan savcılığa verdi. İlçe Seçim Kurulu Müdürü Nuri Eriçok; “Haber tamamen yalan ve asparagas. Yalan haberi yazan gazete hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Basına dağıtılan belgeler de haberin yalan olduğunu bir kez daha gösterdi.

ayrac

IMG_3206

Yandaşlar, Sarıyer’de yalan haberlerle gündem değiştirme telaşına düştü. Sarıyer’de bir yerel gazete, AKP’nin seçimlere hile karıştırmaya çalıştığını ortaya çıkaran Sarıyer İlçe Seçim Kurulu’ndaki 110 boş seçim sandığın kaybolduğunu iddia eden bir haber yaptı. Ancak haberin tamamen asparagas olduğu birinci ağızdan yalanlandı. Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Müdürü Nuri Eriçok ise Sarıyer Martı’ya konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Haber tamamen asparagas” olduğunu söyledi. Eriçok “Olay tamamen yalan. Seçim hazırlıkları olduğu için Belediye Seçim sandıklarımızı muhafaza ediyor. Belediyeye sordum benim kaç tane sandığım var kaç tanesi bakıma muhtaç. Sayımda yapılan bir hatadan dolayı ben Yüksek Seçim Kurulu’na durumu bildirdim. Ayazağa’dan dolayı benim her halükarda sandığa ihtiyacım olacak. Kayıp olduğu bildirilen 110 sandıkla beraber benim sandıklarım gönderildi. Belediye’ye ben zimmet çıkarınca yeniden sayım yaptılar. Sayımı yapan kişinin hatalı toplamından dolayı eksik çıktığını bana yazı ile bildirdiler. Bu tamamen asparagas bir haber. Boş seçim sandıklarını ne yapacaklar? İçlerini kim dolduracak? Belediye Sandıkların sayım hatasından dolayı eksik bildirildiğini bize iletti. Biz de bunu Ankara’ya bildirdik. Ankara bana biraz fazla sandık göndermiş oldu. Başka bir şey yok” diye konuştu.

Avukat Selma Ekinci; “Haber uydurma, savcılığa verdik”

Öte yandan İlçe Seçim Kurulu Başkanı Nuri Eriçok’un avukatlığını yürüten Selma Ekinci şöyle konuştu; “10/03/2014 tarihi itibarıyle Basın Savcılığının 2014/34680 soruşturma numarası ile SARIYER MANŞET gazetesi ve haberi yapan Gazeteci Vedat Özdemir hakkında SUÇ UYDURMA, BASIN YOLU İLE HAKARET VE KAMU GÖREVİNİN YAPILMASINI ENGELLEMEYE yönelik (TCK. 113 ‘e aykırılık ) suçunun şüphelileri olarak resmi başvurumuzu yaptık. Soruşturma sonunda gerçekler ortaya çıkacaktır.”

“Komik bir duruma düştüler”

Sarıyer Belediyesi’nden konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Sarıyer Belediyesi tarafından seçim sandıklarının çalındığına yönelik isnat edilen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından 2 Şubat’ta yapılan Meclis Üyesi Eğilim Yoklaması için tutanakla teslim edilen 30 adet seçim sandığı ve 25 adet paravan, Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’ne düzenlenen resmi tutanakla iade edilmiştir. Ekte yer alan resmi evraklarda da görüldüğü gibi Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğü’ne 6 Kasım 2013 tarihinde verilen dilekçede toplam sandık sayısının 1081 olduğu tescil ve tespit edilmiştir. Anlaşıldığı üzere yapılan iddialar seçime gölge düşürmek ve rakip olarak görülen başkan adayına yönelik çirkin bir karalama kampanyası olduğu açıkça görülmüştür. İddia sahipleri, boş seçim sandıkları ve paravanlarının çalınmasının kimin işine yarayacağı konusunda da komik bir duruma düşmekten kurtulamamıştır” denildi.

IMG_3207

IMG_3204

IMG_3197

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir