Gündem

SARIYER’DE SEÇİM TARTIŞMALARI BAHANE, YANDAŞA İHALE ŞAHANE! HÜKÜMET SARIYER’DEKİ 158 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ BUGÜN SATIYOR!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

SARIYERLİLER, İKİ GÜNDÜR CHP SEÇİME GİRECEK Mİ GİREMEYECEK Mİ TARTIŞMALARIYLA OYALANIRKEN, AK PARTİ; SARIYER’İN 3 MAHALLESİ İSTİNYE, REŞİTPAŞA, POLİGON‘UN BÜYÜK KISMINI İÇİNE ALAN BOĞAZ MANZARALI 158 DÖNÜMLÜK DEV ARAZİYİ BUGÜN İHALE EDİYOR!

ayrac

BOĞAZ MANZARALI ARAZİNİN YANDAŞ BİR İŞ ADAMINA KELEPİR BİR FİYATTAN SATILACAĞI İDDİASIYLA SARIYERLİLER BU SATIŞA GÜNLERDİR TEPKİ GÖSTERİYORDU.

ayrac

CHP’Lİ SARIYER BELEDİYE BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ DE 1 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ BU ARAZİNİN SATILMAYIP VATANDAŞLARIN KULLANABİLECEĞİ BİR KORU ALANINA ÇEVRİLMESİNİ İSTEMİŞTİ.

ayrac

Sarıyer’de tüm dikkatler, CHP seçime girecek mi giremeyecek mi tartışmalarına kilitlenmişken, AK Parti hükümeti Sarıyer’in 3 mahallesini kısmen içine alan (İstinye, Reşitpaşa, Poligon Mahallesi) 158 dönümlük boğaz manzaralı kamu arazisini bugün satışa çıkardı. CHP’li Sarıyer Belediyesi, Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi tarafından BUGÜN satılacak kamu arazisinin, koruluk alana çevrilmesini ve ağaçlandırılarak İstanbul halkının kullanımına açılmasını önermişti.

istinye-satiliyor-haberici_kucuk

ŞÜKRÜ GEN; “BU ARAZİ SATILMASIN HALKIN KULLANACAĞI YEŞİL ALAN YAPILSIN”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Sarıyer Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “İstinye’nin büyük bir kısmını içine alan bu arazi satılmamalı ve inşaata açılmamalı. Burası yeşillendirilmeli ve koruluk alan haline getirilerek başta Sarıyer halkı olmak üzere tüm İstanbulluların kullanımına açılmalıdır. Devlet eğer bize yetki verirse Sarıyer Belediyesi olarak biz bu bölgeyi ağaçlandırarak ve sosyal donatı alanı yaparak halkın nefes alabileceği yeşil alan haline getiririz. Yeter ki belediye olarak bize bu konuda yetki verilsin” demişti.

SARIYERLİLER GÜNLERDİR BU SATIŞA TEPKİ GÖSTERİYORDU!

Öte yandan İstinye, Poligon ve Reşittapa’daki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar başta olmak üzere Sarıyer halkı günlerdir bu arazinin satılacak olmasından dolayı büyük rahatsızlık duyuyordu. Sarıyer’de; söz konusu arazinin, daha önceden hükümetten söz almış yandaş bir işadamına satılacağı iddiası konuşulurken vatandaşlar bu arazinin hükümet tarafından satılmayıp, halkın kullanabileceği bir koruluk alana çevrilmesini istiyordu. Ancak 2 gündür özellikle AK Parti medyası tarafından gündeme taşınan ve CHP’nin Sarıyer’de seçimlere girip giremeyeceği yönündeki polemikler, ilçede 1 numaralı gündem maddesi oldu. Sarıyer halkının tüm dikkatleri bu tartışmalara kilitlenmişken, böylesi tepki çeken bir satışın bugün itibariyle yapılıyor olması da zamanlama olarak manidar bulundu ve kafaların karışmasına neden oldu.

istinye15

1 MİLYAR DOLARLIK ARAZİYE, 50 MİLYON TEMİNAT İSTENİYOR!

Maliye Bakanlığı bünyesindeki Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait arazi 6 ayrı parselden oluşuyor ve toplam 158 dönüm. Söz konusu arazinin ihalesine katılmak isteyenler 50 milyon lira geçici teminat ödemek zorunda. Uzmanlar; söz konusu arazinin “Hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı” modeli yerine “pazarlık” usulü yöntemiyle ihale edilecek olması nedeniyle devletin en az 1-1.5 milyar dolar zarar edeceği uyarısında bulunuyor. Bugün ihalesi yapılacak araziye teklif verecek kişilerin tekliflerini; bugün saat 17.00’ye kadar Ziya Gökalp Cad. No: 80 Kurtuluş / ANKARA adresine elden teslim etmeleri gerekiyor.

ARAZİ İSTİNYE PARK’A YAKIN, MUHTEŞEM BOĞAZ MANZARALI

istinye1-5

Arazilerin konumuyla ilgili Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yazılı bilgilendirmede, Maliye Hazinesi’ne ait taşınmazların, İstinye Turizm Merkezi Planı’nda, turizm tesisi, konut, eğitim ve kreş alanında bulunduğu belirtilerek, “Gayrimenkullerin çevresinde; İstinye Kadir Has Villaları Sitesi, Uluslararası Binicilik Merkezi, Abdullah Efendi Sitesi, Emirgan Korusu, İstinye Koyu, Sarıyer Emniyet Müdürlüğü, Qent İstinye Projesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Enka Okulları, İstinye Park AVM ve Residence yer almaktadır” denildi. Satışa çıkarılan 158 dönümlük arazi aynı zamanda Reşitpaşa, Poligon ve İstinye’ye kadar uzanıyor. Poligon Tepeüstü ve Sabancı At Çiftliği’ne komşu arazi, aynı zamanda Reşitpaşa’daki borsa binasının içinde bulunduğu arazi ile “Şahintepesi” olarak bilinen bölgeyi de kapsıyor.

 

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. Ak Parti bu Sarıyer belediyesini alsın bizleri 2 sene içersinde kovaliycaklar buralardan buna emin olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler