GündemManşet

Sarıyerli balıkçılara kötü haber! İSPARK, kıyıya bağlanan balıkçı teknelerinden artık kira alacak!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

Topbaş‘tan Sarıyerli balıkçılara kötü haber! Artık, Rumeli Feneri, Garipçe, Rumeli Kavağı, Yeniköy ve Kireçburnu gibi noktalarda bulunan tüm balıkçı teknelerinden kira alınacak. İSPARK’ın bu yolla yıllık 200 trilyon lira ek gelir elde etmesi bekleniyor.

ayrac

tekneispark1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPARK, kolay para kazanmanın yolunu buldu. İstanbul’un adeta taşından toprağından otopark ücreti alan İSPARK, bu kez de gözünü Sarıyer başta olmak üzere İstanbul’daki balıkçı teknelerine dikti. Sarıyer’in İstinye ve Tarabya Koyları’na tekne park yaparak her yıl tekne sahiplerinden fahiş miktarlarda kira alan İSPARK, şimdi de aynı uygulamayı sıradan balıkçı teknelerine uygulamayı düşünüyor.

Artık, Rumeli Feneri, Garipçe, Rumeli Kavağı, Yeniköy ve Kireçburnu gibi noktalarda bulunan tüm balıkçı teknelerinden İSPARK, kira alacak. İSPARK’ın bu yolla yıllık 200 trilyon lira ek gelir elde etmesi bekleniyor.

İSPARK’IN YENİ UYGULAMASI TÜM GAZETELERDE

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, İSPARK’a yaptıracağı yeni uygulama bugün tüm gazetelerde haber olarak yayınlandı. Gazeteler haberi “İSPARK, boğazda 200 milyon buldu” başlığıyla duyurdu. İşte o haber;

İSPARK Boğaz‘da 200 milyon buldu

İSPARK şimdi de denizdeki tonozcuları kayıt altına almak için çalışmalara başladı. Yatların yoğun olduğu bölgelerde yüzer iskeleler kullanıp tekne parklar inşa edecek şirket böylece 200 milyon liralık gelir elde edecek.

İSPARK otoparklardan sonra gözünü denize dikti… Yıllardır tonozcu olarak bilinen ve kıyılarda bağlayan tekne ve yatlardan gelir toplayan yasa dışı işletmeciliğe tekne parklarla son verilecek. İSPARK tarafından işletilen İstinye ve Tarabya’da ticari ve turizm amaçlı yat ve tekne gelirleriyle birlikte kısa süreli ve günlük bağlamada dahil yılda yaklaşık 10 milyon lira gelir elde edildi. İstinye ve Tarabya’nın ardından 9 bölgede yapılacak tekne parklarla yasa dışı toplanan gelirler kayıt altına alınarak yaklaşık 200 milyon lira gelir elde edilmesi bekleniyor.

BU YIL DÖRT TEKNE PARK

İSPARK, Bebek, Kuruçeşme Beykoz ve Paşabahçe koylarında tekne bağlama alanı oluşturmak için yürüttüğü fizibilite çalışmalarını tamamladı. İmar tadilat sürecinin ardından başlanacak çalışma 2014 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. Bebek 250, Kuruçeşme 85, Beykoz 310, Paşabahçe 165 kapasiteli tekne parklar 50 milyon TL’ye mal olacak.

5 BİN TEKNEYE ULAŞACAK

İlk etapta dört noktada yaklaşık bin tekne ve yat bağlama kapasitesiyle hizmete açılacak tekne parkların ardından Çubuklu, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Çengelköy ve Arnavutköy’de Tekne Parkların yapımına başlanacak. Bu koylarında hizmete girmesiyle 5 bin dolayında tekne ve yatın bağlanmasına imkan sağlanacak.

YÜZER İSKELELERE BAĞLANACAK

ÇEVRE dostu teknolojilerin kullanıldığı proje yüzer iskelelerden oluşuyor. Gerektiğinde başka bir alana taşınabilme özelliği de taşıyan sistemde çevreye zarar verecek unsurlar bulunmuyor. İstanbul’da birçok kıyıda yaşanan kirliliğin ortadan kaldırılmasını da hedefleyen proje sahillerdeki kirli görüntü ve çevreye zarar veren atıkların oluşturduğu unsurları önlüyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler