GündemManşet

Sedat Özsoy, Sarıyer’e Fransız kaldı! Özsoy’un, yönetmeye talip olduğu Sarıyer’in bütçesini dahi bilmediği ortaya çıktı!

ayrac

15 yıl önce Sarıyer’de belediye başkanlığı yapan ve bugüne kadar 2 yerel seçim kaybedip tam 4 kez de parti değiştiren AKP adayı Sedat Özsoy’un günümüz Sarıyer’ine tamamen yabancı olduğu ortaya çıktı.

ayrac

Çünkü Özsoy’un, bu yıl 250 milyona dayanan Sarıyer Belediyesi bütçesini dahi halen 100 milyon olarak bildiği anlaşıldı. Özsoy’un cehaleti, yandaş olarak bilinen haber7’ye verdiği röportajla gün yüzüne çıktı.

ayrac

sedat özsoy22

Sarıyer’de 15 yıl önce (1999-2004 yılları arasında) belediye başkanlığı yapan AK Parti adayı Sedat Özsoy’un, günümüz Sarıyer’ine oldukça yabancı kaldığı ortaya çıktı. Sarıyer’in o günden bugüne büyük değişim yaşadığını fark edemeyen Özsoy’un, belediyeyle ilgili bugünün temel bilgilerini bile takip edemediği anlaşıldı. Özsoy’un yönetmeye talip olduğu belediyenin bütçesinden dahi haberdar olmaması, “Daha bütçeden bile haberi yok. Bütçeyi bilmeyen kişi belediyeyi nasıl yönetecek. Özsoy 15 yıl öncede kalmış, bugünün Sarıyer’inden bi haber” yorumlarına neden oldu. Öte yandan 60 yaşındaki Sedat Özsoy kendisini daha genç göstermek için seçim afişlerinde MHP’den aday olduğu 5 yıl önceki fotoğraflarını kullanıyor.

ÖZSOY, BÜTÇEYİ YARI YARIYA SIFIRLADI (!)

SEDAT OZSOY2121

Sedat Özsoy, AK Parti’ye yakınlığı nedeniyle yandaş olarak tanımlanan haber7 sitesinin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan ile Yayın Koordinatörü Osman Ateşli‘ye röportaj verdi. Röportajında sık sık Sarıyer’de yapmak istediği hayallerinden bahseden Özsoy’a, röportaj sırasında AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir de eşlik etti. Özsoy’a oy desteği sağlamak amacıyla yapılan röportajda sorulan sorulardan birisine verilen cevap, AKP adayı Özsoy’un günümüz Sarıyer’ine ne kadar uzak kaldığını gözler önüne serdi. Röportajında uzun uzun belediye bütçesinden bahseden Özsoy, gazetecinin bu sırada sorduğu “Sarıyer’in bütçesi ne kadar?” sorusuna “100 civarında (100 trilyonu kastediyor)” diyerek hayli şaşırtıcı ve düşündürücü bir yanıt verdi.

2013 YILI BÜTÇESİ 225 MİLYON

Oysa bu cevap, Özsoy’un, yönetmeye talip olduğu Sarıyer’in bütçesinden bile habersiz olduğunu gözler önüne serdi. Çünkü Sarıyer Belediyesi’nin bütçesi 300 milyona dayandı…Sarıyer Belediyesi’nin 2013 resmi bütçesi tam 225 milyon olarak geçtiğimiz aylarda meclisten geçmişti. Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki 2013 yılı bütçe oylamasında 20 kabul oyu, 5 ret ve 2 çekimser oy kullanılmıştı. Üstelik Maslak, Huzur ve Ayazağa’nın da Sarıyer’e bağlanmasıyla belediyenin 2014 bütçesinin 400 milyona ulaşması bekleniyor.

SEDAT ÖZSOY DÖNEMİNDE 9 TRİLYON 500 MİLYARDI

Bu arada Sedat Özsoy’un 1999 yılında belediye başkanı olduğu dönemde belediyenin bütçesi 9 trilyon 500 milyar liraydı. Belediyenin ilk 6 aylık gideri 1 trilyon 819 milyar 620 milyon lira, ikinci dönemdeki geliri ise 1 trilyon 144 milyar 935 milyon liraydı. ANAP’lı Sedat Özsoy, 1999 yılında gazetecilere yaptığı açıklamada, FP’li Yusuf Tülün’den belediyeyi 3 trilyon 669 milyar lira borç ve 25 milyar lira nakit para ile teslim aldığını söylemişti ( http://arsiv.sabah.com.tr/1999/07/06/p01.html)

BÜTÇEYİ, HÜSEYİN ÖZDEMİR DE BİLMİYOR!

Öte yandan Özsoy’un, yönetmeye talip olduğu belediyeye bu denli yabancı olduğunun anlaşılmasına rağmen, röportaj sırasında yanında bulunan AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in de bu yanlışı düzeltmemesi “Sedat Özsoy 15 yıl önce belediye başkanlığı yaptığı için günümüz Sarıyer’in gerçeklerini bilmeyebilir, ancak AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir her ne kadar zaman zaman görevden alınıp geri dönse de yıllardır siyasetin içinde. Yoksa Özdemir de mi bütçeyi bilmeyecek kadar Sarıyer’den habersiz. AKP’nin sokakta dağıttıkları broşürlerdeki rakamların neden hep yalan yanlış olduğu anlaşıldı” şeklinde yorumlara neden oldu.

Öte yandan Sedat Özsoy’un röportaj sırasında belediyeyi almaları halinde TURBAN Kilyos Tesisleri’ni işletmeye açacaklarını söylemesi de akıllara Özsoy döneminde partili iş adamına adeta peş keş çekilen Turban’ın durumunu ve belediyeye takılan 10 trilyon kira borcunu getirdi. Özsoy, belediyeye ait TURBAN Tesisleri’ndeki hatalı uygulamaları nedeniyle belediyenin 10 trilyon civarında zarar etmesine neden olmuştu.

 

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Biraz önce Yeniköy Mahallesi Muhtarlığı’na gittim. Muhtarlıkta asılı olan Sarıyer Haritası’nda Sarıyer Belediye Başkanı Sedat Özsoy ve yazıyordu. Bunun orada durması çok saçma geldi. 2 dönem önce Belediye Başkanı olan Özsoy’un hala aynı hitap ile orada adının yazması art niyet var diye düşündürüyor. Merak ettiğim konu acaba Yusuf Tülün döneminde de aynı harita var mıydı(!)?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler