GündemManşet

Tarihi yarım ada’da 10 milyar dolarlık oyun!

ayrac

İstanbul Fatih’te tarihi yarım ada olarak bilinen bölgede kalan ve denize hiçbir uzantısı bulunmayan 152 dönümlük Gülhane Parkı‘nın, akıl almaz bir biçimde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne verildiği ortaya çıktı. 6 yıl önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım döneminde sessiz sedasız tapusu değiştirilen arazinin sınırı; Kenndy Caddesi’nden başlayıp Topkapı Sarayı ile Ayasofya’nın duvarlarında bitiyor.

ayrac

tarihi-yarimada-haberici1

Aynı bölgedeki 105 dönümlük Sirkeci Otogarı, 180 dönümlük 7 parsel ile 32 dönümlük Sepetçiler Kasrı‘nın tapu kayıtlarında ise şu günlerde kafa karıştırıcı işlemler yapılıyor. Bu arada Başbakan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da yönetiminde bulunduğu Yeşilay’ın genel merkezi de tapu kayıtlarında oynamalar yapılan Sepetçiler Kasrı’nın bulunduğu arazide yer alıyor. Bu bölgede tapular üzerinde yapılan oynamaların rakamsal ve rantsal değeri 10 milyar doları buluyor.

ayrac

SARIYER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEKİR BATU YAZDI / ÖZEL HABER

İstanbul’un Fatih İlçesi sınırlarında kalan ve içerisinde Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı gibi tarihi yapılar bulunan bölgede, çok ilginç olaylar yaşanıyor. Tarihi yarım ada olarak bilinen ve İstanbul Boğazı’nın en muhteşem manzarasına sahip turistik bölgede, tapu kayıtları üzerinde sessiz sedasız çok ilginç düzenlemeler yapıldığı ve halen bazı işlemlerin devam ettiği ortaya çıktı. Gazeteci Bekir Batu, Türkiye gündemine oturacak olayları Aydınlık Gazetesi için araştırdı ve tarihi yarım adada olup biten tüm olayları gün yüzüne çıkardı. İşte “Tarihi yarım ada talan mı ediliyor?” sorusunu akılara getiren dikkat çekici olaylar;

152 DÖNÜMLÜK GÜLHANE PARKI; KIYI EMNİYETİ’NE VERİLDİ

Fatih İlçesi’nin Cankurtaran Mahallesi sınırları içinde kalan ve Osmanlı’da, imparatorluğun yönetildiği Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan tarihi Gülhane Parkı’nın, 2008 yılında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne tapulandırıldığı anlaşıldı.

2 ada 81 parsel üzerinde bulunan 152 bin metrekarelik Gülhane Parkı’nın 31 Temmuz 2008 yılında Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne devredildiği ortaya çıktı. Eminönü sahilindeki Kenndy Caddesi’nden başlayan arazinin sınırı, tarihi yarım adanın tam kalbindeki Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve İstanbul Etnografya Müzesi’nin duvarlarında bitiyor.

TAPU İŞLEMLERİ BİNALİ YILDIRIM DÖNEMİNDE YAPILDI

tapu-islerini

Bu ilginç işlemin, Kıyı Emniyeti’nin bağlı olduğu dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım zamanında yapıldığı anlaşıldı. Denize kıyısı dahi bulunmayan ve “Korunması gereken kültür varlığı” statüsünde bulunan tarihi arazinin, hangi akla hizmetle Kıyı Emniyeti’ne verildiği büyük bir merak konusu oldu. Halen park olarak kullanılmasının yanı sıra uzun yıllar Hayvanat Bahçesi olarak da kullanılan Gülhane Parkı’nın, işletmeciliğini halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

Gülhane Parkı aynı zamanda; Osmanlı Dönemi’nde demokratikleşmenin ilk adımı sayılan Tanzimat Fermanı’nın 3 Kasım 1839 yılında Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından okunduğu park olarak tarihi bir öneme sahip.

3 MİLYAR DOLARLIK GÜLHANE PARKI YOKSA ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?

tarihi-yarimadahaberici-2

Emlak piyasasında en az 3 milyar dolar değer biçilen bu tarihi arazinin hiçbir ilgisi yada alakası olmadığı halde neden doğrudan denizlerle ilgili bir kurum olan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne verildiği büyük merak konusu oldu. Bu arazinin tapusunun, tarihi yarım adadaki diğer araziler gibi doğrudan Hazine üzerine tescilli olmasına rağmen hangi gerekçeyle bu kuruma devredildiği bilinmiyor. Bu durum akıllara; Gülhane Parkı’nın, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü üzerinden ileri ki yıllarda özelleştirme kapsamına alınabileceği şüphesini akıllara getirdi.

SEPETÇİLER KASRI VE SİRKECİ OTOGARI EL Mİ DEĞİŞTİRİYOR?

Tarihi yarım adanın deniz kıyısındaki Hoca Paşa Mahallesi sınırları içinde kalan 13 parseldeki 105 dönümlük Sirkeci Garı’nın tapu kayıtlarında ise halen önemli değişiklikler yapıldığı belirtiliyor. Sirkeci Garı’nın tapusunun kime devredileceği yada bu arazini durumunun ne olacağı ise merak konusu oldu. Ayrıca 1 ada 15 parsel üzerinde bulunan ve üzerinde Sepetçiler Kasrı yer alan arazide de bazı düzenlemelerin yapıldığı öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin genel merkezi yine bu arazi üzerinde bulunuyor. Tapusunda şu sıralar değişiklikler yapıldığı öğrenilen, içinde Yeşilay’ın merkezinin de bulunduğu Sepetçiler Kasrı’nın akıbetinin ne olacağı ise şimdilik tam bir muamma… Uzmanlara göre bu araziye yaklaşık 500 milyon dolar değer biçiliyor.

180 DÖNÜM ARAZİ TAPUSUZ, İÇİNDEKİ EV TAPULU!

Bu arada Kıyı Emniyeti’ne verilen 152 dönümlük Gülhane Parkı’nın hemen bitişiğindeki 7 parselin ise tapusuz olması dikkat çekiyor. Uzmanlara göre böyle değerli bir bölgede, böylesi büyük bir arazinin tapusuz bırakılması oldukça manidar. Tarihi yarım adanın tam kalbindeki 180 dönümlük bir arazinin nasıl olur da tapusuz kaldığı merak edilirken, söz konusu arazi içinde yer alan 300 metrekarelik kagir bir evin ise şahsa tapulu olması hayli dikkat çekiyor.

1984 yılında tapuya tescil edilen bu eski ev, Nizamettin oğlu Gürsel Ciner‘e ait. Eminön’ünün tam kalbindeki 180 dönümlük tapusuz dev bir arazinin içinde tapulu bir eve sahip olan Ciner’in, Habertürk’ün patronu ünlü iş adamı Turgay Ciner’e akraba olup olmadığı ise bilinmiyor. Paha biçilmez değere sahip Gülhane Parkı’nın bitişiğindeki 7 numaralı parselin nasıl olur da tapusuz bırakıldığı, yada neden hazineye tescil edilmediği de merak ediliyor. Ancak bu arazilerin tapu kayıtlarında halen kafa karıştırıcı düzenlemeler yapılması da gözlerden kaçmıyor.

HAZİNE’YE AİT YERLER; 37 PARSEL 200 DÖNÜM, 38 PARSEL 133 DÖNÜM

Osmanlı’nın yönetim merkezi, tarihi Topkapı Sarayı 2 ada 38 parsel üzerinde bulunuyor ve tam 133 dönümlük bir araziden oluşuyor. Tapu kayıtlarına göre bu arazinin tamamı Hazine yani doğrudan devletin üzerine kayıtlı. Ayrıca sahil tarafında kalan 37 parsel ise tam 200 dönümlük bir araziden oluşuyor. Bu arazi de tıpkı Topkapı Sarayı gibi devlet Hazine’sinin üzerine tapulandırılmıştır. Ayrıca sahilde, deniz kenarında bulunan 2 bin 900 metrelik bir arazi, Ahırkapı Deniz Feneri adına tapuya tescil edilmiş durumda…

TARİHİ YARIM ADADA 10 MİLYAR DOLARLIK DÜZENLEME

İşte; 152 dönümlük tarihi Gülhane Parkı’nın ilgisiz bir kurum olan Kıyı Emniyeti’ne devredilmesi, içindeki 300 metre karelik eski bir evin tapulu olmasına rağmen tam 180 dönümlük bir arazinin tapusuz bırakılması, 32 dönümlük Sepetçiler Kasrı arazisiyle, 105 dönümlük Sirkeci Otogarı arazilerinin tapu kayıtları üzerinde devam eden oynamaların tamamı tüm dikkatlerin bu bölgeye çevrilmesine neden oldu. Çünkü emlak piyasasına göre altın değerindeki bu bölgede yapılan işlemlerin rakamsal ve rantsal değeri yaklaşık 10 milyar doları buluyor.

Tarihi yarım adada neler olup bittiğinin tam anlamıyla ortaya çıkarılabilmesi ve buradaki tapu kayıtlarında neden kafa karıştırıcı işlemler yapıldığının anlaşılabilmesi için konunun, muhalefet partileri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmesi bekleniyor.

SARIYERGAZETESİ.COM / ÖZEL HABER 

NOT: Haberimizi kaynak kullanmak şartıyla isteyen herkes kullanabilir…

yarimadadaa

Daha fazla göster

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler