GündemManşet

Sulukule’nin Mimarı (!) Topbaş’a oyunu ver, 300 lirayı kap!

ayrac

Topbaş, İstanbul’daki on binlerce roman vatandaşa seçim öncesi belediye kasasından 300’er lira para dağıtmaya başladı. İETT’lerle belediye veznesine taşınan romanlardan iddiaya göre para dağıtımı öncesi “AKP’ye oy verme sözü” alınıyor… Topbaş’ın belediyeye milyonlarca liraya mal olan seçim yatırımının resmiyetteki adı “fakirlik yardımı”

ayrac

topbas121

GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ BEKİR BATU YAZDI 

Sarıyer’in Darüşşafaka Mahallesi’ne gece yarısı bilgisayarlardan yapılan sanal müdahaleyle 504 hayali daire kondurmasıyla gündeme gelen AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu kez de seçim öncesi tüm muslukları açarak dikkatleri üzerine çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, il genelindeki on binlerce roman vatandaşa belediye bütçesinden “fakirlik yardımı” adı altında seçim parası dağıtmaya başladı. Daha önce büyük krize neden olan Sulukule projesi ve Sarıyer’de çoğunlukla Romanların yaşadığı Çayırbaşı’nın satışa çıkarılması gibi nedenlerle Roman vatandaşların büyük tepkisini çeken AKP’li Büyükşehir Belediyesi, seçim üzeri hem günah çıkarmak hem de bu vatandaşlardan oy almanın telaşına düştü.

AKP’li Büyükşehir Belediyesi, Roman Dernekleri Federasyonu tarafından tek tek belirlenen roman vatandaşlara, sadece bir seferliğine mahsus olmak üzere 300’er lira para dağıtılıyor. Topbaş, bu ödemeleri belediyeye bağlı Edirnekapı’daki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bütçesinden yapıyor. Müdürlükte roman vatandaşlar için özel olarak ayrılan 2 vezne, sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında imza karşılığı ödeme yapıyor.

SEÇİM ÖDEMESİNİN RESMİ ADI FAKİRLERE YARDIM

30 Mart’ta yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen Topbaş, AKP oylarını arttırmak için belediyenin imkanlarını seferber etmekten çekinmiyor. Muhtarlıklardan alınan fakirlik kağıdı ve imza karşılığında ödeme yapılan romanlardan iddiaya göre bu işlem öncesi “AKP’ye oy verme sözü” alınıyor. Bu arada seçim öncesi para dağıtılan roman vatandaşların, seçimden sonra da para dağıtılacak denilerek kandırılmak istendiği de ileri sürüldü.

İETT OTOBÜSLERİYLE VEZNELERE TAŞINIYOR

5 Mart’tan itibaren başlayan yardımlar 14 Mart Cuma gününe kadar devam edecek. Ödeme günlerinde İstanbul genelinde on binlerce roman vatandaş, İETT otobüsleriyle veznelerin bulunduğu Edirnekapı’ya özel olarak taşınıyor. Bu arada Topbaş, seçim paralarını dağıtmaya başladığı 5 Mart günü Esenyurt’ta Roman Kültür Evi açılışına katılmış ve Kobra Murat’ın şarkılarıyla çiftetelli oynamıştı. Topbaş’ın romanlarla çiftetelli oynaması ulusal basına da konu olmuştu.

ÖDEME BİTİNCE BAŞBAKANLA BULUŞACAKLAR

Öte yandan Topbaş’ın roman vatandaşlara bugün bitecek olan para dağıtımından sonra yarın da Başbakan Erdoğan romanlarla buluşacak. Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek şölende, Erdoğan’ın seçim öncesi romanlara çeşitli seçim vaatlerinde bulunacağı öğrenildi.

500 YÜZYILLIK SULUKULE TAŞOLUK’A SÜRÜLMÜŞTÜ

2006 yılında başlatılan Kentsel Dönüşüm çalışması gerekçe gösterilerek, AKP’li Fatih Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da Roman vatandaşların yaklaşık 500 yıldır yaşadığı Sulukule’yi yıktırmış ve buradaki vatandaşları İstanbul’un en ücra köşesi olan Taşoluk mevkiindeki TOKİ evlerine yerleştirmişlerdi. Ancak yıllardır özgür bir ortamda yaşamaya alışmış Roman vatandaşlar, hapsoldukları çok katlı evlere bir türlü adapte olamamış, pek çoğu da TOKİ’ye ödemesi gereken kredi borçlarını ödeyememişti. Roman vatandaşlarla özdeşleşen Sulukule’ye ise her birisi milyon dolar değerinde çok sayıda villa kondurulmuş ve İstanbul’un zenginlerine satılmıştı. Şuan buradaki evlerde, Suriye’deki savaştan kaçan zengin Arap ailelerin yaşadığı biliniyor.

ÇAYIRBAŞI SEÇİME KADAR KURTULDU

Öte yandan daha çok Roman vatandaşların yaşadığı Sarıyer’e bağlı Çayırbaşı Mahallesi’nde de, üzerinde 6 binanın bulunduğu bir arazi 1 milyon 374 bin lira muhammen bedel biçilerek satışa çıkarılmıştı. Romanların yaşadığı 687 metrekarelik arazi, 22 Ocak’ta ihaleye çıkarılmıştı. Ancak mahalle halkının büyük tepkisini çeken satış, SARIYER GAZETESİ’nde “TOPBAŞ, ÇAYIRBAŞI’NI DA GÖZDEN ÇIKARDI” başlığıyla haber olarak yayınlandı. Gazetemizin haberi ve mahalle halkının tepkisi üzerine Büyükşehir Belediyesi, bu satışı iptal etti. Çayırbaşı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Şeref Aksak, gazetemizi arayarak “Sizin sayenizde Çayırbaşı’nın satışı durduruldu. Umarım seçimden sonra AKP tekrar burasını satmaya kalkışmaz. Sarıyer Gazetesi’ni tebrik ediyorum” demişti.

Bu arada AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin, seçim üzeri tek seferliğine yaptığı 300’er liralık yardımdan Çayırbaşı‘daki yaklaşık 50 ailenin yararlandığı ve pek çoğuna ise seçimden sonra ödeme yapacağız denilerek bu kişilerin kandırıldıkları öğrenildi.

NOT: Bu özel haberimiz Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun imzasıyla bugün AYDINLIK Gazetesi’nde de yayınlandı…

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler