GündemManşet

YETER ARTIK! HACIOSMAN’DAKİ 300 DÖNÜMLÜK ORMANLIK ALAN SEÇİMDEN SONRA İMARA AÇILACAK!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

İstanbul’da “Gezi Olayları”nın en yoğun yaşandığı günlerde Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun imzasıyla İl Özel İdaresi’nden alınıp yangından mal kaçırırcasına Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devredilen, Büyükdere Fidanlığı’nın şimdi de imara açılması gündemde…

ayrac

1928 yılında Atatürk tarafından Türkiye’nin ilk fidanlığı ve bahçıvanlık kursu olarak hizmete açılan 300 dönümlük ormanlık alanın, “belediye binası yapılacak” bahanesiyle seçimden hemen sonra Topbaş tarafından imara açılması planlanıyor.

BUYUKDERE FIDANLIGI  (3)

İstanbul’un en güzel ormanlarından Sarıyer Hacıosman’daki 300 dönümlük Büyükdere Fidanlığı, imara yani inşaata açılmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, AKP Sarıyer adayı Sedat Özsoy’un “belediye binası yapacağız” şeklindeki seçim vaadi doğrultusunda söz konusu araziyi 30 Mart belediye seçimini kazanması halinde imara açmayı planladığı öğrenildi. Bu arazinin kaderi 30 Mart belediye seçimlerinden çıkacak sonuca bağlı.

ÖZSOY, 15 YIL ÖNCE DE AYNI SÖZÜ VERMİŞTİ!

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy, son günlerde yerel basında da dillendirdiği seçim vaadinde “Büyükdere Fidanlığı’na belediye hizmet binası yapacağız” ifadelerine yer vermişti. Pınar Mahallesi’nde inşaatı siyasi engellemelere rağmen devam eden Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası’nın Büyükdere Fidanlığı’na yapılması gerektiğini söyleyen Sedat Özsoy, aynı sözleri belediye başkanlığı yaptığı dönemde de kullanmıştı. 1999 yılından 2004 yılına kadar Sarıyer’de belediye başkanlığı yapan Özsoy, hükümetin de kendilerinde olduğu ANAP iktidarı döneminde bu sözünü bir türlü hayata geçirememişti.

BİBEROĞLU, BASIN TOPLANTISI YAPMIŞTI!

Öyle ki 2000 yılında şuan Sarıplatform Dernek binası olarak kullanılan dönemin ANAP İlçe Binası’nda basın toplantısı düzenleyen İlçe Başkanı Osman Biberoğlu, ilçenin en büyük eksiklerinden belediye hizmet binasının Büyükdere Fidanlığı’na yapılacağını müjdelemişti, bu konuda dönemin valisi ve ilgili bakanlarıyla da görüştüğünü açıklamıştı. ANAP’lı Belediye Başkanı Sedat Özsoy ve o dönemin siyasi çevreleri, bu projeyi her ortamda dillendirmişler ancak bir arpa boyu mesafe alınamamıştı. Bu konuda söylenen sözlerin tamamı sadece siyasi söylem olarak kalmıştı. O dönem Sabah Gazetesi Sarıyer sorumlusu olarak görev yapan Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu da, ANAP İlçe Başkanlığı binasındaki söz konusu basın toplantısına katılmış ve Büyükdere Fidanlığı’na yapılacağı müjdelenen belediye hizmet binası projesi hakkında bilgilendirilmişti.

AKP, SARIYER’İ ALIRSA BÖLGE İMARA AÇILACAK!

BUYUKDERE FIDANLIGI  (4)

İşte o yıllarda bir türlü gerçekleştirilemeyen ve aradan geçen 15 yıl sonra Sedat Özsoy tarafından bugün yeniden dillendirilen bu fikir, Büyükdere Fidanlığı’nda plan tadilatı yapılmasını da gündeme getirdi. AK Partili Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Sedat Özsoy’un Sarıyer Belediyesi’ni kazanması halinde söz konusu bölgeyi imara açacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Özsoy’un seçim vaadi olarak dillendirdiği projeyi hayata geçirmek için seçimden sonra bölgeye inşaat izni vermesi bekleniyor. Belediye binası bahanesiyle inşaata açılacak bölgenin, müthiş bir imar rantına ve büyük bir orman katliamına sahne olacağı belirtiliyor.

1 MİLYAR DOLARLIK ARAZİ

AK Parti hükümeti tarafından 2014 yerel seçimlerinden sonra ülke genelindeki 29 İl Özel İdaresi’yle birlikte kapatılması kararlaştırılan ve İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan arazi, 6 Haziran 2013’te İl Genel Meclisi’ne bizzat Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından getirilmişti. 300 dönümlük arazi; Hacıosman Bayırı’ndan inerken Saran Holding’in bulunduğu noktadan başlayıp yol boyunca sol tarafta kalan ve Sahil Güveliğe kadar inen ormanlık alandan oluşuyor. İl Özel İdaresi’nin elindeki en değerli gayrimenkul olarak bilinen araziye yaklaşık 1 milyar dolar değer biçiliyor. Tamamı ormanlardan oluşan arazi müthiş bir boğaz manzarasına ve doğal güzelliğe sahip.

GEZİ OLAYLARI SIRASINDA SESSİZCE DEVREDİLDİ

sariyergazetesi.com_buyukderefidanlik

Arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesinin öyküsü ise oldukça dikkat çekici. Gezi olaylarının en yoğun yaşandığı günlerde, Türkiye’nin gözü kulağı Taksim’deyken Vali Mutlu, bu araziyi yangından mal kaçırırcasına ek gündem maddesiyle son anda meclis gündemine taşımıştı. Vali Mutlu, 6 Haziran’da söz konusu arazinin AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ne BEDELSİZ olarak devredilmesini istemişti. Mutlu’nun talebi daha sonraki günlerde mecliste kabul edilerek arazi resmen Topbaş’a devredilmişti. Öte yandan bu arazinin sınır olarak Sarıyer’de kalmasına rağmen, belediyenin CHP’li olmasından dolayı Sarıyer Belediyesi’ne verilmeyip, siyasi nedenlerden dolayı AKP’li Büyükşehir’e devredildiği belirtilmişti.

ATATÜRK’ÜN EMRİYLE 1928 YILINDA KURULDU

BUYUKDERE FIDANLIGI  (1)

Büyükdere Fidanlığı olarak bilinen ormanlık ve ağaçlık bölge, 1928 yılından bizzat Atatürk’ün emriyle kuruldu. Atatürk’ün, kendisine uzatılan meyve tabağındaki meyvelerin yurt dışından getirildiğini öğrenmesinden sonra verdiği talimatla kurulan Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı, aynı zamanda ülkemizin ilk Bahçıvanlık Kurs Merkezi de oldu.

1936 yılında faaliyete geçen Bahçıvanlık Kursu’ndan binden fazla kişi mezun oldu ve Büyükdere Fidanlığı’nda 200 civarında yabancı olmak üzere 100′ün üzerinde de meyve çeşidi yetiştirildi. 85 yıllık bir geçmişe sahip Büyükdere Fidanlığı, 2001 yılında İl Özel İdaresi tarafından kapatıldı. Bu tarihten sonra bölge kendi kaderine terk edildi. İçerisinde su havuzlarının ve binlerce ağacın bulunduğu bölge aynı zamanda Çayırbaşı Tüneli giriş yolu üzerinde bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN İLK UÇAK PİSTİYDİ

BUYUKDERE FIDANLIGI  (2)

Büyükdere Fidanlığı aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nde 1914-1918 yılları arasında yaşanan 1. Dünya Savaşı sırasında ülkemizin ilk uçak pisti olarak kullanmıştı. O dönem elinde az sayıda küçük uçak bulunan Osmanlı Devleti, o yıllarda düz alan olan Büyükdere Fidanlığı’ndan kaldırdığı küçük uçaklarla boğazdaki hareketliliği ve düşman gemilerinin hareketlerini izliyordu. Sadece birkaç kişi alabilen bu küçük uçaklar, bombalamadan çok istihbarat ve izleme amaçlı kullanılıyordu.

http://www.sariyergazetesi.com/gundem/sariyere-1-milyar-dolarlik-sok/

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. yakın zamanda yurt dışında uzun süre kalan bir akrabam istanbul’a geldi ve ilk gözüne çarpan inşaatlar oldu!

    Arkadaşlar artık şunu kabul edin ve görün.AKP bu ülkeyi belediye zihniyetiyle yönetiyor!

    bir vekilin dediği gibi durum “İstanbul’u kurtarma bakanlığı” kurulması şart oldu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler