GündemManşet

YSK BU KARARI DİKKATE ALDI! İŞTE SARIYER İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANI HAKİM NESİM İSTE’NİN ÖRNEK KARARI

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

AK Parti ve MHP’nin itirazı üzerine CHP’nin Sarıyer seçimlerine girip girmeyeceğinin görüşüldüğü İlçe Seçim Kurulu’nda dikkat çekici olaylar yaşandı.

ayrac

 Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste’nin “CHP seçime girebilir” kararı vermesine rağmen, oylamaya katılan CHP dışındaki diğer siyasi parti temsilcileri “girmesin” yönünde oy kullandı. Peki bu süreçte bakın neler yaşandı?

ayrac

7 KİŞİ OY KULLANDI, İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANI HAKİMİN GÖRÜŞÜ CHP’DEN YANA

DSC_0314

Saat 15.00’te başlayan ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda, 7 kurul üyesi oy kullandı. Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste, seçim işleri memurları Tülin Çevik (Sedat Özsoy’un ANAP’tan belediye başkanlığı döneminde İmar Müdürlüğü yaptı) Fevzi Yeni, AKP Kurul Üyesi Cengiz Tekin, CHP kurul üyesi Hasan Saim Öztürk, MHP kurul üyesi Ahmet Mısırlı ile Saadet Partisi’nden kurul üyesi Serdar Kılıç olmak üzere toplam 7 kişi oy kullandı.

Oylamada İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste ile CHP kurul üyesi emekli Başsavcı Hasan Saim Öztürk “CHP seçime girebilir” şeklinde oy kullanırken, diğer 5 kişi ise olumsuz oy kullandı. Böylece karar 2’ye karşı 5 kişinin oyuyla geçti. İlçe Seçim Kurulu’nun “CHP’nin seçime girmemesi” yönünde oy çokluğuyla aldığı karar, AK Parti’de büyük bir memnuniyet yaratırken, CHP’de ise tüm moralleri bozdu ve büyük üzüntüye neden oldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, üzücü karar sonrası İlçe Seçim Kurulu bahçesinde partililere seslenerek “Sonuna kadar hukuk mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Herkes sağduyulu davransın, oyunlara ve provakasyonlara gelmesin” çağrısında bulundu.

Başkan Genç ayrıca AKP’ye de seslenerek; “Gelin sandıkta yarışalım, yüreğiniz yetiyorsa hizmette yarışalım, seçimde yarışalım” dedi ve ünlü Gazeteci Can Yücel’in kendisine gönderdiği duygusal bir şiiri de okudu. Şükrü Genç’in konuşması sırasında duygu dolu anlar yaşandı, partililer kendisine alkışlarla destek verdi.

SARIYER HAKİMİNİN KARARINI, YKS’DAKİ HAKİMLER DE ONAYLADI

Sarıyer Halk Eğitim Müdürlüğü binasının bitişindeki İlçe Seçim Kurulu’ndan çıkan şok karar CHP’lilerin keyfini kaçırırken, yaklaşık 4 saat sonra Ankara’dan gelen müjdeli haber havayı bir anda değiştirdi. Sarıyer’den gelen “olumsuz” haber üzerine harekete geçen CHP Genel Merkezi jet hızıyla Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz ederek kurulun olağanüstü toplanmasını sağladı. Ankara’da YSK’da toplantı yapan kurul üyesi 10 hakim, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste’nin doğru karar verdiğine hükmetti.

YSK’nin kesin ve itiraz yolu bulunmayan son kararına göre CHP’nin Sarıyer’de seçime girebilmesi resmen kesinleşti. Böylece 3 gündür ülke gündemini işgal eden polemik CHP lehine mutlu sonla tamamlanmış oldu. Bu arada Sarıyer’de tüm bu tartışmalar yaşanırken, Sarıyer’in 3 ayrı mahallesini (İstinye, Poligon, Reşitpaşa) kısmen içine alan boğaz manzaralı tam 158 dönümlük bir arazi Başbakanlığa bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından BUGÜN sessiz  sedasız ihale edildi.

İşte Sarıyer İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nesime İste’nin YSK’nın da uygun gördüğü o kararı;

ysk-karari

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler