Kültür-SanatManşet

Eylem Okumuş’un kaleminden Ortadoğu ve Işid gerçeği

EYLEM OKUMUŞ KİMDİR?

eylem

1975 Erzincan doğumlu bir Muğla’lı  olup ilkokulu Konya, Kıbrıs, Gelibolu ortaokulu Erzurum Pasinler, liseyi Afyon’da okumuş, Üniversite eğitimini Turizm İşletme ,Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine farklı şehirlerde tamamlamış  Fizik okuma fırsatı bulamadan öğretmenliğe başlamıştır. Ve daha sonra öğretmenliği bırakarak tüm zamanını çalışmalarına vermiştir. Halen Siyah Beyaz Yayıncılık da editörlük yapmaktadır. Ve aynı zamanda Siyah Beyaz yazarıdır. Eylem Okumuş Lara’nn annesidir.

ESERLERİ; 

doğamızdaki şiddet kapak

DOĞAMIZDAKİ ŞİDDET

 

İçimizdeki saldırganlık ve yıkıcılıkla beraber yaşayacak  ve yaratmaya devam mı edeceğiz? Yoksa…

Siyah Beyaz Yayınları’ndan raflarda…

Eylem Okumuş’un ikinci kitabı, ‘DOĞAMIZDAKİ ŞİDDET’ şiddet ve şiddetin kaynakları üzerine çarpıcı çalışma.
Einstein’ın Freud’a sorduğu  “insanların zihinsel evrimini kontrol etmek ve nefret ve yıkıcılık psikozuna karşı güvence altına almak mümkün müdür?” sorusuna Freud’un verdiği yanıt, “İnsanın içinde düşmanlık ve yok etmeye yönelik faal bir içgüdü olduğunu varsayıyorsunuz, buna tamamen katılıyorum’’ dur.
İçimizdeki saldırganlık ve yıkıcılığın bizi koruyan güdüler kadar gerekli olduğunu düşünüyordu Freud. Bu çalışma sonunda onun görüşlerine uygun düşmektedir.

Yani  biz içimizdeki saldırganlık ve yıkıcılıkla beraber yaşayacak  ve yaratmaya devam edeceğiz.

işid

 

Eylem Okumuş’un kaleminden çarpıcı bir araştırma

ORTADOĞU VE IŞİD GERÇEĞİ

Eylem Okumuş başarılı bir araştırma ve derlemeye imza attı.

Eylem Okumuş’un ikinci kitabı ‘ORTADOĞU VE IŞİD GERÇEĞİ’. Siyah Beyaz Yayınları’ndan raflarda…

IŞİD ne zaman kuruldu?  Nereden geliyor? Nereye Gidiyor? Hedefleri neler? Diğer gruplarla nerede ayrışıyor? Tüm bu sorular ve bilmek istediklerinizin yanıtları bu çalışmada.

20.yüzyılın başından bu yana petrol nedeniyle dünyanın en önemli yeniden paylaşım bölgesi niteliği taşıyan Ortadoğu’nun önemi, özellikle 2. Dünya savaşı sonrası iyice artmış ve başlı başına dünya gündeminin ilk sıralarını haklı olarak işgal eder olmuştur.

ORTADOĞU ARENASI’NA GİRİŞ

Eylem Okumuş’un bu çalışma, Ortadoğu arenasına bir nevi tarihsellik içinde giriş niteliği taşımaktadır.
Altında petrol yatakları, üstünde onlarca uygarlık kalıntıları, dinsel motif ve derinlikleriyle demokrasi sözcüğünün çok ötesinde örgütlenmiş yarı feodal yarı kapitalist ve militarist devletler!

Her an yeni sınırlara yeni dengelere açık bir iklim. Vahşiliğin hüküm sürdüğü kaotik bir ortam…

Tam da Ortadoğu gerçeği bu. İşte bu kitap tarihsellik içinde bu ortama nasıl gelindiğini ve IŞİD’ in nasıl geliştiğini açıklama çalışmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir