Manşet

60 milyon değerindeki arazi cemaat vakfına bağışlandı…

Sadece Sarıyer’in değil, İstanbul’un en değerli arazileri arasında gösterilen Maden sırtlarındaki 47 dönümlük ormanlık arazi MEHTAP EĞİTİM VAKFI’na bağışlandı. Garipçe yolu üzerinde Koç Üniversitesi’ne gelmeden Atatürk Ormanı’nın tam karşısına düşen 899 ada, 54 parsel üzerinde bulunan tapulu boğaz manzaralı ormanlık arazi, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi. Arazinin hayırsever bir işadamı tarafından vakfa bağışlandığı öğrenildi.

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL HABER 

ETRAFI JİLETLİ TELLERLE ÇEVRİLDİ

Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda kalan ve inşaat yapmanın yasak olduğu arazide, 5 adet bina bulunuyor. Bu konutlardan sadece bir tanesinin ruhsatı ve iskanı var, diğerleri ise kaçak. Çamlık Sitesi’nin hemen karşısında bulunan arazi, tamamen ağaçlık ve ormanlardan oluşuyor. İçinde bir göletin de bulunduğu arazi aynı zamanda yapımı devam eden 3. boğaz köprüsünü (Yavuz Sultan Selim) müthiş bir açıdan görüyor. İstanbul Boğaz’ının en güzel manzaralarından birisine sahip arazinin piyasa değeri yaklaşık 30 milyon dolar yani 60 milyon civarında… Arazi jiletli tel örgülerle çevrilerek koruma altına alındı.

PROF. DR. SAMİ KARAHAN; “ARAZİ VAKFEDİLDİ”

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’ya konuşan Mehtap Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Sami Karahan, söz konusu arazinin vakfa bağışlandığını ve arazinin tapusunun vakfın üzerine geçirildiğini belirtti. Arazinin hayırsever bir kişi tarafından vakfa bağışlandığına dikkat çeken Karahan, tüm prosedürün yasalara uygun olduğunu ifade etti.

AK PARTİLİ İLHAN İŞBİLEN’İN İSMİNİ GÜLEN VERDİ

Mehtap Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasında Evyap Ailesi ile AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen’in yanı sıra, Selime Evyap, Nebahat Evyap İşbilen ve Sami Karahan gibi isimler de var. 2009 yılında İstanbul merkezli olarak kurulan vakfın tüzüğünde “Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesinden güç ve kuvvet alarak toplumsal dayanışma ve demokrasinin oluşumuna yardımcı olmak” ifadesi yer alıyor. Gülen Cemaat’inin en önemli kurumlarından biri olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın başkanı Mustafa Yeşil’in, Taraf’a verdiği bir röportaja göre; İlhan İşbilen’in ismini AK Parti’ye milletvekili olması için bizzat Fethullah Gülen verdi. Gülen’in AKP’ye seçim üzeri verdiği isimlerden diğeri ise Muhammet Selçuk.

isbilen

İLHAN İŞBİLEN KİMDİR?

Mehtap Eğitim Vakfı’nın yöneticilerinden AKP İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, uzun yıllar cemaatin gazetesi ve televizyonlarında üst düzey yöneticilik yaptı. İşbilen, 1 Nisan 1946’da Edirne Uzunköprü’de doğdu. Babasının adı Muharrem, annesinin adı Kadriye’dir. Sanayici, İş Adamı; İzmir İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümünü bitirdi.

Kamu görevlisi olarak birçok kurumda çalıştı. Manisa Maliye Muhasebe Yüksek Okulu Genel Sekreterliği, Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreter Vekilliği görevlerinde bulundu. Akyazılı Eğitim Vakfı, Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonunda Genel Müdür olarak görev yaptı. Asya Finans Ortaklığı ve Bankanın Murakıplığı ve Türkter Tersanesinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ufuk Mayna Denizcilik Limited Şirketi ile Cezayir’de Türk Maritime Limited Şirketi ve Tersanesini kurdu. EVYAP Holding Yönetim Kurulu Üyesidir. Türk Maritime Yönetim Kurulu Başkanlığı, Oruç Reis Denizciler Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği bulunmaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilen İşbilen, evlidir.

NOT: Haberimizi kaynak göstermek şartıyla tüm basın kuruluşları yayınlayabilir…

8 Mart 2014

Daha fazla göster

6 yorumlar

  1. İyide bu haberde kötü olan ne onu anlamadım? Herkes gibi onlarda arazi sahibi olma hakkına sahip değil mi? Yabancıların bile mülk edindiği boğazdaki arazilerin çoğunlukla Ermeni, Rum, vb. dış kaynaklı insanlar alırken ülkemizin insanının alması neden sizi rahatsız ediyor? Yabancılara niye ses çıkarmıyorsunuz?

    1. Ben gördüğüm suç üstü yakaladığım orman yağmasını Savcılığa suç duyurunda bulundum. Şimdi görüldüki Mehtap eğitim vakfı baş kurucusu 17-25 aralık olayları patlaman önce AKP den meclis te istifasını açıklarken. “Beni Fetullah gülen hocaefendi önerdiği için Milletvekili olmuştum. istanbulda kurduğum vakıf arazisine el attılar. Partimden ve Milletvekilliğinden istifa ediyorum” diye basın önünde açıklama yuaptı. Görünen ve anlaşılan o ki, Savcılığa şikayeti Recep Tayyip yaptırdı sanarak istifa etti. Halbuki şikayeti ben DUYARLI YURTTAŞ olaral yapmıştım. Araplara israillilere ,yabancılara satılan araziletrle ilgisi yok bu işin.

  2. Sarıyer Gazetesi yönetici ve editörü,bu resimler benim çekip size verdiğim resimlerdir. Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunanda benim. Bu ormanın sahipli olduğu yalanı neden tam araştırılmadı. Cumhuriyet savcılığının yargılamak istediği orman işletme müdür ve görevlileri İstanbul valisi tarafından koruma altına alındı. Yani yargılanmalarına izin verilmedi. Bunun için bölge idare mahkemesine yaptığım itiraz henüz sonuçlanmadı.

  3. CENK KORKMAZ meseleyi bilmeden yorum yazmışsın sende Ayakkabı Kutusu Partisi’ndenmisin yoksa. O ormanda yıllarca antraman yapıyordum. Birden tel örgü çekiliğ ağaçlar dozerlerle traşlandı ve içine 2 adet 50 mt. uzunluğunda naylon sera yapılıp en başa tarafa gölet kazılıp motopompla bu seralar sulanır hale getirildi. Bu orman alanı halkın göremiyeceği bir bölgede. İstersen Rumeli feneri otobüsü veya koç üniversitesi dolmuşuna bin ve koç üniversitesine varmadan 700 mt. mesafede in. sağ tarafa 10 metre yürü. tel örgüyle karşılaşırsın. o zaman bu tezgahın ahlaksızlığın yağmanın farkına varır benim gibi hemen savcılığa suç duyurusunda bulunursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler