Manşet

ABD’liler konsolosluk binasındaki resimleri müstehcen diye boyamış!

ABD’nin İstanbul’da 94 yıl kullandığı tarihi binadaki resimleri ‘müstehcen’ diye boyadığı ortaya çıktı. Binayı 51 yıllığına kiralayan Serdar Bilgili, “Özel teknikle bu tarihi resimleri yeniden ortaya çıkartıyoruz” dedi.

ABD'liler konsolosluk binasındaki resimleri müstehcen diye boyamış!

İstanbul ‘da Tepebaşı’nda ABD ‘nin 94 yıl konsolosluk olarak kullandığı binanın duvar ve tavanlarındaki resimlerin ‘müstehcen’ diye boyandığı ortaya çıktı. Binayı 51 yıllığına kiralayıp Soho House çevirmek için restore eden Serdar Bilgili, “Özel bir teknikle eskiterek duvarlar yenileniyor. Duvarlardaki çizimler müstehcen diye boyalarla kapatılmış. 1860 yıllarında yapılan bina müze gibi” dedi.

Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu‘nun haberine göre, Serdar Bilgili, 1860 yılında İtalyan bir işadamı için yapılan, 2001 yılına kadar 94 yıl ABD’nin büyükelçilik ve ardından konsolosluk olarak kullandığı Tepepaşı’ndaki tarihi binayı 51 yıllığına kiraladı. ‘Soho House’ isimli özel bir kulüp yapacağı binanın restorasyonuna girişti.

Ancak restorasyon sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Yapılan restorasyon çalışması sırasında ABD’li yetkililerinin duvarlardaki ve tavandaki çizimleri boyayarak kapattığı ortaya çıktı.

duvarlardaki ve tavandaki çizimleri boyayarak kapattığı ortaya çıktı.

51 YILLIĞINA KİRALANDI

Özel üyelik sistemiyle çalışan Soho House için hazırlanan bina 51 yıllığına Bilgili Holding’e kiralandı. Bugüne kadar kimsenin görüntüleyemediği konsolosluk binasındaki eserler teker teker gün yüzüne çıkıyor. “Türkiye’de yapılmış en iyi restorasyon çalışmasına imza atıyoruz” diyen Bilgili Holding’in patronu Serdar Bilgili, “Özel bir teknikle eskiterek duvarlar yenileniyor. Duvarlardaki çizimler müstehcen diye boyalarla kapatılmış. 1860 yıllarında yapılan bina müze gibi” dedi.

İTALYAN MİMAR YAPTI

İtalyan mimar Giacomo Leoni tarafından 1860 yılında işadamı Ignazzio Corpi için konut olarak inşa edilen ABD Konsolosluk Binası’na ilk yapıldığında Palazzo Corpi adı verilmişti. ABD, 1907’de binayı satın alarak büyükelçilik yaptı. 1937’de büyükelçilik Ankara’ya taşınınca bina başkonsolosluğa dönüştürüldü. Amerikan Konsolosluğu binası 2001’de New York’ta yaşanan İkiz Kule saldırılarının ardından güvenlik gerekçesiyle İstinye’ye taşınmıştı. Tepebaşı’ndaki 4 dönüm arazi üzerine kurulu tarihi konsolosluk binası da boş kalmıştı. ABD’nin yurtdışında edindiği Avrupa’da ilk, dünyada da ikinci temsilcilik binası olan yapı freskler ve resimlerle süslenmiş geniş merdivenli girişlere sahip. Yüksek tavanlı binada, yüksek gibi mitolojik kahramanların tasvirleriyle süslenmiş klasik dekorasyon hakim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir