Manşet

Boğaziçi’nde Orhan Pamuk’a protesto

Türkiye’de ilk kez bir üniversite “Nâzım Hikmet” ismiyle Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi açtı. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bugün itibariyle faaliyetlerine başladı. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Nâzım Hikmet” konulu konuşması görüntülü olarak yayınlandı. Açılış töreni öncesi bir grup üniversite öğrencisi, Pamuk’un görüntülü olarak törene mesaj göndermesini protesto etti.

Türkiye’de ilk kez bir üniversite “Nâzım Hikmet” ismiyle Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi açtı. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bugün itibariyle faaliyetlerine başladı. Açılış töreni Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampusu’ndaki Albert Long Hall’de yapıldı.

 “AKADEMİK ÇALIŞMALARI DESTEKLEYECEĞİZ…”

Açılış töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Nâzım Hikmet’in uzun yıllar yasaklı oluşu nedeniyle, bu katkılarını değerlendiren akademik çalışmaların henüz yeterli niceliğe ve niteliğe ulaştığı söylenemez. Bu nedenle, Nâzım Hikmet’in anısını yaşatmak, şairin arşivini ve bilgi-belge merkezini oluşturmak, akademik çalışmaları desteklemek, Türkiye ve dünya edebiyatına, sanat ve kültür politikalarına yaptığı katkıları çok boyutlu bir biçimde değerlendirmek de merkezin kuruluş amaçları arasındadır” dedi.

 PAMUK GÖRÜNTÜLÜ KONUŞTU

Prof. Dr. Barbarosoğlu’nun konuşmasının ardından, gazeteci-yazar Can Dündar’ın “Nâzım’ın Kamerasından” isimli belgeseli gösterildi. Ardından da, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Nâzım Hikmet” konulu konuşması görüntülü olarak yayınlandı.

 ÖĞRENCİLERDEN PAMUK’A TEPKİ

Açılış töreni öncesi bir grup üniversite öğrencisi, yazar Orhan Pamuk’un görüntülü olarak törene mesaj göndermesini protesto etti. Kampus içinde bildiri dağıtan öğrenciler, açtıkları pankartlarla Pamuk ismine tepki gösterdi. (DHA)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler