ManşetManşet Altı

Levent-Hisarüstü metro hattı tamamlandı.

29 ekim günü açılması planlanan Levent-Hisarüstü metro hattı tamamlandı.Metro hattı ilginç ve renkli tasarımı ile dikkat çekiyor.

HEM YOLCU HEM ARAÇ TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Levent-Hisarüstü metrosunda, yolcu yoğunluğunun en yüksek noktaya çıktığı saatler olan en yoğun saat dönemlerde 4 dakikada bir sefer yapılması planlanıyor. Gün içinde bu hat üzerinde tek yönde 5-10 bin yolcu taşınması öngörülüyor.
Yeni metro hattının hizmet vereceği bölgede oturanlar; bugün otobüs, taksi ya da özel araçlarıyla Levent-Zincirlikuyu istikametinde seyahat edebilmek için tek bir caddeyi kullanabiliyorlar. Bu da pik saatlerde bölgeden çıkışı asgari 30 dakikaya çıkarıyor. Bölgede oturanlar Taksim ya da Kabataş’a toplu taşıma veya özel araçlarıyla ortalama 1 saatte gidebiliyorlar.Metronun devreye girmesiyle bu sürenin, azami 30 dakikaya inmesi bekleniyor. Toplu taşıma araçlarının yerini büyük ölçüde metro almış olacağı için otobüs sayısı ve otobüs duraklarındaki beklemelerin azalacağı, bunun sonucu olarak da özel araç akışının rahatlayacağı tahmin ediliyor.

Levent-Hisarüstü metro hattı 3250 metre uzunluğunda olup, tek tünelli metro hattı, yüzeyden 25 metre derinlikte oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir