Manşet

Sarıyer’deki ABD Başkonsolosluğu’nda sarı toz alarmı!

Kanada, Belçika ve Almanya’nın İstanbul başkonsolosluklarına gönderilen “sarı toz” bulunan zarftan, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na da gönderildiği öğrenildi.

Bugün İstinye’deki ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na içinde sarı toz bulunan zarf ulaşırken, Türk ve Amerikan yetkililer, zarfla ilgili gerekli çalışmaları yaptı. Başkonsolosluğun çalışmalarında herhangi bir aksama yaşanmadığı belirtildi. Öte yandan, zarflara yönelik tedbirlerin artırıldığı öğrenildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: 16 KİŞİ ŞÜPHELİ TOZ MADDEYE MARUZ KALDI

Sağlık Bakanlığı, Kanada Konsolosluğu’ndan 10 kişi (2’si üst düzey yetkili, 8 çalışan), Belçika Konsolosluğu’ndan 4 kişi ve Almanya Konsolosluğundan 2 kişi olmak üzere toplam 16 kişinin şüpheli toz maddeye maruz kaldığını açıkladı.

Hastalarımızın genel durumları iyi. Şüpheli maddeyle ilgili olarak kesin sonucu çıkana kadar izole bir odada gözlem altında tutulacaklar. Numune sonuçlarının 27 Ekim 2014 Pazartesi günü açıklanmasını planlanlıyoruz.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDE AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği sabah saatlerinde konsolosluklarda başlayan ‘sarı toz’ alarmı hakkında açıklama yaptı. Valilik, sabah saatlerinde İstanbul’da bulunan Kanada, Belçika, Almanya, ABD ve Fransa Başkonsolosluklarına gönderilen zarfların içinde şüpheli toz görüldüğü bilgisinin alınması üzerine İstanbul AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ekipleri tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığını belirtti.

Çalışmalar kapsamında, Kanada, Belçika ve Almanya Başkonsolosluklarında mekân ve personel dekontaminasyonun tamamlandığı birilerek şu ifadeler yer verildi: “Kanada Başkonsolosluğundan 8, Belçika Başkonsolosluğundan 2 ve Almanya Başkonsolosluğundan 4 kişi kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. KBRN ekipleri halen Fransa Başkonsolosluğunda dekontaminasyon çalışmalarına devam etmektedir. ABD Başkonsolosluğundaki şüpheli zarf, Başkonsolosluk personeli tarafından izole bir şekilde açılmadan muhafaza edilmekte olup Fransa Başkonsolosluğundaki işlemlerin bitmesini müteakip KBRN ekipleri tarafından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Sağlık ekipleri olay yerine yönlendirilmiştir. Çalışmaların tamamlandığı Başkonsolosluklardaki numuneler usulüne göre numune kabına alınarak sağlık ekiplerine incelenmek üzere teslim edilmektedir. Numuneler üzerinde yapılacak araştırmalar sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir