ManşetSiyaset

AK Parti’de liste krizi! 18 Şubat Salı günü kesinleşecek listeye girenler ve giremeyenler krize neden oldu

ayrac

Meclis üyesi listeliklerinin ilçe seçim kuruluna teslim edileceği son tarih 18 Şubat yaklaşırken, AK Parti’de liste krizi çıktı. Partide yıllarca emek vermiş isimlerin liste dışında kalması ve özellikle Sedat Özsoy’un başkanlığı döneminde belediyeden ihale alan isimlerin meclis üyesi listesine alınması büyük krize neden oldu. İşte AK Parti’deki liste krizinin detayları;

ayrac

AK Parti’de, meclis üyesi aday listeleri hazırlanırken partide büyük kriz çıktı. AKP adayı Sedat Özsoy’un listeye 5 isim verdiği ve geri kalan isimleri de İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, Nurettin Çelik ile Seçim İşleri’nden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Abdullah Güler’in belirlediği öğrenildi.

AK Parti’deki meclis üyesi listesinin büyük ölçüde hazırlandığı öğrenilirken, Sarıyer’den sorumlu milletvekili İsmail Safi’nin bu listeyi genel merkeze teslim edeceği belirtildi. Ancak Safi’nin yurt dışında olduğu ve listenin o geldikten sonra kendisine teslim edileceği öğrenildi. Genel Merkez onayından sonra AK Parti Sarıyer Belediye meclis üyesi listesinin en geç 18 Şubat’a kadar İlçe Seçim Kurulu’na verileceği ifade edildi. 18 Şubat’a kadar listeye girebilmek için çalışan çok sayıda meclis üyesi aday adayının yoğun bir kulis başlattıkları belirtildi.

Sarıyer Gazetesi, AK Parti’de genel merkezin onayı beklenen ve büyük ölçüde kesinleştiği belirtilen listeye ulaştı ve listedeki o isimleri sizler için tek tek analiz etti.

HALİL CANARIKAN VE ŞEMS ÇAKIROĞLU LİSTE DIŞI

AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in hazırladığı listeye, partinin sevilen isimlerinden Halil Canarıkan ile Şems Çakıroğlu’nun alınmaması da büyük tepkiye neden oldu. Canarıkan’ın özellikle tekrar İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olmayı istediği ve bu yüzden isminin listenin en üst sıralarına yazılmasında direttiği öğrenildi. Sarıyer Belediye Eski Başkan Yardımcısı Şems Çakıroğlu’nun da “Sen devlet memuru kadrosundasın, bu yüzden belediyede bir göreve alınman için meclis üyesi olmana gerek yok” denilerek listeden çıkarılmaya çalışıldığı belirtildi.

ARMONİ ORGANİZATÖRLERİ LİSTE BAŞI OLDULAR

Geçtiğimiz günlerde Armoni Düğün Salonu’nda düzenlenen “vefa gecesi” organizasyonunun mimarları, Kurucu İlçe Başkanı Avukat Nurettin Çelik ile Salih Güzel’in listenin ilk iki sırasında yer alması da gözlerden kaçmadı. Küskün Sivaslıların oylarını toplamak için liste başında ilk iki sırada Sivaslılar yer alırken, meclis üyesi listesine toplam 10 civarında Sivas kökenli kişinin yazıldığı öğrenildi. Ancak bu isimlerin çoğunun kazanılmayacak sırada yer alması da gözlerden kaçmadı. Selami Uzun taraftarı Sivaslıların ise partiye olan küskünlüklerinin devam ettiği ve listeye giren Sivaslıların da bu küskünleri telafi etmeye çalışacakları ancak bu boşluğu doldurmakta zorlanacakları öğrenildi. Sarıyer’in tanınmış isimlerinden Özkan Mavzer ve Bekir Karakuş’un da durumunun henüz kesinleşmediği ileri sürüldü.

AYAZAĞALILARA AZ KONTENJAN VERİLDİ

Ak Parti’nin listesine Ayazağa’dan Selçuk Bozkır, Asiye Koca Demir gibi isimler girerken, Sarıyer’e yeni bağlanan 3 mahalleden çok sayıda kişi de açıkta kaldı. Bu durum partide rahatsızlık yarattı özellikle daha çok kontenjan bekleyen Ayazağa’lılara hayal kırıklığı yaşattı. Sarıyer’in tanınan isimlerinden tecrübeli iş adamı Orhan Koçyiğit’in de listeye girdiği belirtilirken, Turan Danış ve Avukat Abdullah Akşahin’in ise listeye yazılmadıkları belirtildi. Ahmet Kuzpınar ve Cemil Özbalta’nın durumunun ise halen belirsiz olduğu öğrenildi. Ak Parti’nin meclis üyesi listelerini en geç 18 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar teslim etmesi gerekiyor.

İŞTE LİSTEYE GİREN İSİMLERDEN BAZILARI

Sarıyer Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre AK Parti’nin belediye meclis üyesi listesine giren isimlerden bazıları şöyle; Halil Akıncı, Yaşar Girgin, İlknur Arı, Orhan Koçyiğit, Mustafa Tosun, Selçuk Bozkır, Mehmet Çakır, Asiye Koca Demir, Nurettin Çelik, Salih Güzel, Avukat Şevket Cankur, Hüseyin Coşgun, Abdullah Günaylı, Hicran Çelikkaya, Abdullah Erol Akkuş, Muammer Nur…

İŞTE AK PARTİ’NİN MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYLARI

Resul Günay
Halil Canarıkan
Hüseyin Coşgun
Ergin Durdu
Ünal Çakır
İslam Kara
Ramazan Yücel
Erhan Vergili
Şevki Bezeroğlu
Mustafa Karaman
Ömer Arıcı
Bayram Ali Yaşar
Ahmet Kuzpınar
İlknur Arı
Erdal Pehlivan
Mehmet Erbaş
Mustafa Yanlı
Orhan Koçyiğit
Hicran Çelikkaya
Mehmet Çakır
Yusuf Doğan
Recep Bayraktaroğlu
Bülent Çıtır
İbrahim Baltacı
Halil Akıncı
Mehmet Ali Adıgüzel
Alaattin Hamlacı
Raşit Erbaş
Salim Saral
Birol Uçar
Vasil Linardi
Ahmet Yavuz Seven
Duran tanış
Şevket Cankur
Kemal Sucu
Okan Karagöz
Abdullah Günaylı
Selçuk Bozkır
Halil İbrahim Güven
Nuri Osman Akdağ
Ayla Serpil Bağrıaçık
Yücel Küçük
Osman Hakan Arslan
Suna Andiryadis
Ceyhun Aşık
Hızır Akdemir
Mehmet Yaman
Şeref Bilgin
Eyüp Coşkun
Hulusi Ulucan
Aydın Yazısı
Mehmet Salih Özbek
Cemil Özbalta
Muhammet Şirin
Atakan Koç
Kenan Çağın
Ferhat Koç
Murat Karataş
Öner Yılmaz
Bekir Karakuş
Özkan Mavzer
Muhittin Çelik
Mustafa Tosun
Sefer Gedik
Cihan Çakır
Kerim Fil
Ahmet Yayla
Uğur Aslanbaş
Hüseyin Avni Büyük
Onur Bozkurt
Cahit Al
Ayşe Aydemir
Vural Akbulut
Erhan Koçak
Ramazan Terzioğlu
Salim Kain
Murat Fidan
Emrah Sabır
Ersin Şahin
İsmail İnandı
Aslan Koparan
Verda Yiğit
Cemal Kaya
Engin Karaca
Yüksel Erdilli
Nazmi Soysal
Adnan Güven
Hasan Durhat
Aytaç Güngör
Yaşar Girgin
Kadir Onur Yılmazer
Hakan Kemal İmir
Cengiz Başpınar
Yaşar Baş
Hüseyin Günbaylı
Mehmet Kazdal
Erdem Aydın
Ali Paşa Seven
Şahin Cengiz
Saim Kadıoğlu
Serkan Uyanık
Vedat Demir
Engin Aydemir
Çetin Kara
Cem Erdoğmuş
Adem Özel
Yunus Kasap
Abdullah Karaman
Muammer Nur

4 yorumlar

  1. Resul gunayin mahallesinde sevilmedigini iddia ederken muhtarlık yarisini 10 oyla kaybettigini de bilin. Mahallesin de RESUL GUNAY kadar Saygin bir ikinci kkişi bulamazsiniz

    1. Resul gunayin muhtarlık secimlerini 10 oyla kaybettiğinide bbiliyorsunuzdur sanirim.mahallesinde ki en Saygonkkişilerden biridir

  2. işte seçim bu arkadaşların başarısı ölecek cefakar vefalı çilekeş arkadaşlar bunlar 31 31 martta büyük sandık patlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir