ManşetSiyaset

AK Parti’yi, Sedat Özsoy’dan Başkan Yardımcılığı bekleyen heyecanlı avukatlar mı maceraya sürükledi?

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

AK Parti’nin, Sarıyer’de CHP’nin seçime girmesini önlemek için basit bir CD olayını gerekçe göstererek, Seçim Kurulu’na başvurması ve bu girişimden başarısız çıkması tüm partiyi zor durumda bıraktı.

ayrac

Her ortamda sandıktan bahseden bir partinin, Sarıyer’de CHP adayı Şükrü Genç’ten korkuyor havası yaratması, hem Sarıyer İlçe Teşkilatını hem de AK Parti Genel Merkezi’ni zor durumda bıraktı.

ayrac

AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in, bu süreçte meclis üyesi listesinde yer alan bazı genç ve heyecanlı avukatlar tarafından hukuken yanlış yönlendirildiği, yandaş bazı gazete haberleriyle de yok yere maceraya sürüklendiği öğrenildi.

ayrac

Sarıyer Gazetesi‘nin edindiği bilgilere göre AKP’nin itiraz sürecini başlatmasını sağlayan isimlere, Sedat Özsoy seçimi kazanması halinde Belediye Başkan Yardımcılığı görevleri verilecekti. Ancak makam sevdasının faturası AK Parti’ye Sarıyer’de çok büyük imaj kaybettirdi.

ayrac
DSC_0314
AK Parti’nin, İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesini önlemek istemesi ve YSK’nın bu süreçte CHP lehine verdiği nihai karar 2 gündür ülke gündemine oturdu. CHP’nin tıpkı AKP’liler gibi meclis üyesi listesinin son başvuru tarihi olan 18 Şubat’ta mesai saati içinde yasal müracaatını gerçekleştirmesine ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’ndan resmi olarak “alındı” belgesi almasına rağmen yapılan itiraz, şok bir kararla kabul edilmişti. İtiraza gerekçe olarak İlçe Seçim Kurulu’na saat 17.09’da teslim edilen ve AKP’lilerin isteği üzerine hakkında tutanak tutulan bir CD gösterilmişti.

SARIYER İLÇE SEÇİM KURULU HAKİMİ’NİN KARARI; “CHP’NİN BAŞVURUSU HUKUKA UYGUN”

Ancak söz konusu CD’nin teslim edilmesinin daha önceden zaten gerçekleştirilen işlemi etkileyecek durumda olmadığı, bu yüzden de 2972 Sayılı Yasa’nın 12. maddesine göre hukuken bir mahsur bulunmadığı ortaya çıktı. Siyasi partilerin temsilcilerinin oylarıyla 5’e 2, CHP aleyhine kabul edilen kararda, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakimi Nesime İste‘nin de “CHP haklı” yönünde oy kullanması dikkat çekti. İşte, seçim kurulu hakiminin hukukçu olarak aldığı bu kararı, gece yarısı olağanüstü toplanan YSK’daki hakimler de hukuka uygun buldu. Böylece, CHP’nin Sarıyer’de seçime girmesini sağlayan nihai karar; oylamaya katılan 9 hakimin tamamının onayıyla kesinleşmiş oldu. YSK’nın kararı kesin olduğu için hiçbir şekilde itiraz hakkı da bulunmuyor.

AK PARTİ’LİLERİ MECLİS ÜYESİ LİSTESİNDEKİ HEYECANLI AVUKATLAR YANLIŞ YÖNLENDİRDİ

Bu arada Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir‘in, bu süreçte genç ve heyecanlı avukatların etkisinde kaldığı ve hukuken sonucu belli olmasına rağmen itiraz sürecinin bu yüzden başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, AK Parti adayı Sedat Özsoy’un belediyeyi kazanması halinde bu isimlerden bazıları Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı makamına oturacaktı. Ayrıca bu süreçte yandaş gazetelerin umut vaat eden haberleri de AK Parti cephesinde yalancı bir baharın yaşanmasına neden oldu. Ancak YSK’dan gelen son karar, Ferahevler’deki tüm hesapları bozmakla kalmadı aynı zamanda rüzgarın hiç olmadığı kadar sert şekilde tersine esmesini sağladı.

AVUKATLAR HASAN DÜNDAR, NECATİ YILDIRIM, SELMA EKİNCİ VE HASAN SAİM ÖZTÜRK UYARMIŞTI

Sarıyer Gazetesi‘ne olayın patlak verdiği gün açıklamalar yapan ve bu süreçte görüşleriyle etkili olan isimlerden Avukat Hasan Dündar; “2972 Sayılı yasanın 12. maddesine göre CHP, bu itirazdan çok açık bir şekilde haklı olarak çıkacaktır. Çünkü yapılan itiraz hukuka uygun değil, CHP’nin meclis listesini mesai saati içinde yazılı olarak ıslak imzayla vermesi yeterlidir, yasada CD zorunluluğu yok” diye konuşmuştu. CHP’nin, itiraz sürecinde görüşlerinden yardım aldığı Avukatlar Hasan Saim Öztürk (Eski Başsavcı) Necati Yıldırım, Selma Ekinci de hukuki sürecin başarıyla tamamlanmasında etkili rol üstlendiler.

AKP’Lİ ANKARA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK’İN OĞLU OSMAN GÖKÇEK’E AİT BEYAZ TV, SARIYER’DEKİ BU OLAYI İŞTE BÖYLE VERDİ!

Daha fazla göster

7 yorumlar

 1. ”Madde 12 – Siyasi partilerin ilçe idare kurulları, seçime katılacakları çevrelere ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, alındı belgesi karşılığında, önseçim gününden en geç on gün sonraki gün saat 17.00’ye kadar verirler…” diyor yasada.. Adamlar bu saati geçirmiş işte. neyin peşindesiniz.. ”AK Parti’ye Sarıyer’de çok büyük imaj kaybetmiş..” lafa bak.. Sen altı üstü bir listeyi hazırlayıp zamanında veremediğin için imaj kaybetmiyorsun da AK Parti mi imaj kaybediyor.. Hayret edilecek bir bakış açısı..

 2. Koskoca AK Parti, CHP’den Şükrü Genç’ten korkuyor! Olacak iş mi bu yaa. Gerçi geçen seçimde Sedat Özsoy, Şükrü Bey’den 30 bin oy fark yemişti. Şimdi bu fark 100 bin oldu. Hadi geçmiş olsun AK Partili arkadaşlarımıza…

 3. Partıler arası yarış beni alakadar etmiyorda.CHP seçime giremiyor diye sevinen AKP li vatandaşları kabüllenemiyorum.
  yarış olmadan ipi göğüslemeyi ben istemem.kimsede istememeli diye düşünüyorum.
  bir sokağa çıkıpta dans etmedikleri kaldı.sadece yazıklar olsun diyorum.bu kişileri demokrası yoksunu olarak algılıyorum.vede rakibi seçime giremiyor diye sevinen insanları kınıyorum.
  insan derken bile sıkılıyorum.
  Sarıyerdede, İstanbuldada vede tüm Türkiyedede demokratlar,dürüstler,doğrular,yetim hakkı ,vatandaş hakıı yemeyenlerın müzaffer olmasını Yüce mevladan niyaz ediyorum..

 4. Arkadaşlar., kimsenin kimseden korktuğu yok.. Bu durum haberi yapan kardeşimizin ”Anksiyete’ halleri.. ”Anksiyete” (nedeni bilinmeyen, içten gelen, belirsiz, korku, kaygı, sıkıntı, kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusu).. Yani bir çeşit alarm duygusu, beklentilerine karşı yaşanan bir tepki.. Çok hafif gerginlik ve tedirginlikten panik derecesine varan değişik yoğunluklarda olabilir.. Bu durumun patolojik özellikleri yanısıra uyuma dönük işlevi de vardır.. Algılanan bu olgulara karşı benlik (ego) savunma düzeneklerini kullanarak başetmeye, önlem almaya, kendini korumaya çalışır.. Eğer benlik gücü yerindeyse sorun çözülür.. Oluş nedenleri psikolojik varsayımlar.. Bilişsel (kognitif) varsayım: Bu varsayıma göre anksiyetenin nedeni olayın kendisi değil, bu olayın kişi tarafından nasıl yorumlandığı, nasıl algılandığıdır. Olayların çarpıtılmış düşünce örüntüleriyle algılanması sonucunda anksiyete ortaya çıkar…Seni anlıyorum Haberci kardeşim., anksiyete ve endişeli beklenti, huzursuzluk, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerle mesleki işlevselliği bozan bir durum.. Geçecek kardeşim geçecek endişelenme.. (inş’Allah yorumum yayınlanır., şimdiden teşekkür ediyorum.. herkese saygılar..)

 5. Yalan ve provakitif haberlere itibar etmeyin. Zamanında ve saatinde gerekli,belgeler usulüne uygun olarak ilgili merciye teslim edilmiştir 19 Şubat, 01:12 · yazmıştık :

  Listeler usulüne uygun verilmiştir. Eksik belge yoktur. Yetkili Kişi CHP adına, ada üye listesini zamanında ve usulüne uygun teslim etmiştir. Gerisi teferruattır.Şöyle ki:
  CHP ‘nin Sarıyer’de Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri seçimine girmesinde yasal hiç bir engel ve eksikllik bulunmadığı halde, İlçe Seçim Kurulu siyasi bir kararla , CHP nin seçime girmesine engel olacak bir karar vermiştir. Bu karar hukuki değildir ve yasaya da aykırıdır. İlçe Seçim Kurulu 7 kişiden oluşmaktadır. 7 kişiden biri Hakim’dir. Istanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde kıdemli Hakimi , İlçe Seçim Kurlu Başkanıdır. Kurulda 2 kişi de Memurdur. Yani bir hakim iki memur dışındaki 4 kişi de siyasi parti temsilcisi olan kişilerdir. Biri CHP, biri AKP, biri MHP diğerinde SP parti temsilcileridir. İlçe Seçim Kurulu kararında Hakim usule uygun belgeler teslim edildiğinden CHP nin seçime girmesi gerektiği ve CHP nin seçime girmesinde hiç bir eksiklik bulunmadığıni belirtmiştir. CHP dişindeki Siyasi parti temsilcileri ise aleyhe oy vermişler ve CHP nin seçime giremeyeceği yönünde karar çıkmıştır. 2 memurun Hakîmin görüşüne uygun CHP nin seçime girmesinde engel bir durum olmadığı yönündeki kararına uygun oy kullanmaları teamül gereği olmasına rağmen buna aykırı ve yasaya aykırı karar çıkmıştır. Bunun kabul edilebilir bir yönü bulunmamaktadır. Hakim kararı ve görüşü geçerlidir. Bu talihsiz karar, hukuka aykırı yasaya aykırı haksız bir karardır. Il Seçim Kurulu Hakimleri hukuka ve yasaya uygun olarak bu kararı bozacak ve CHP nin seçime gireceği yönünde karar vereceklerdir. Ve ne mutlu ki bu ülkede hala hukukun işlediğini görebildik ve daha üç saat olmadan bu yanlış karar ortadan kaldırıldı, açıkça yasaya aykırı olduğu kesin kararla teyit edildi. CHP Sarıyer’de seçime giriyor. Sarıyer’deki iktidarımızı hiç bir oyun ve kumpasla alamayacaklar.CHP bu gün birlikteliğini gösterdi.Yeni bir enerjiyle hız kazandık, yayımız iyice gerildi, artık hedefi tam onikiden vuracağız. Ezici bir oy farkıyla
  yeniden Sarıyer CHP li Belediye Başkanını seçecektir. Herkese çok geçmiş olsun. Av. Necati Yıldırım

 6. Arkadaşlar, listeler usulüne uygun verilmiştir. Eksik belge yoktur. Yetkili Kişi CHP adına, meclis üye listesini zamanında ve usulüne uygun teslim etmiştir. Gerisi teferruattır.
  Yalan ve provakitif haberlere itibar etmeyin. Zamanında ve saatinde gerekli,belgeler usulüne uygun olarak ilgili merciye teslim edilmiştir. Yüksek seçim Kurulunun kararı kesindir ve hiç bir şekikde itiraz edilemez. Kesin karardır.

  CHP ‘nin Sarıyer’de Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri seçimine girmesinde yasal hiç bir engel ve eksikllik bulunmadığı halde, İlçe Seçim Kurulu siyasi bir kararla , CHP nin seçime girmesine engel olacak bir karar vermiştir. Bu karar hukuki değildir ve yasaya da aykırıdır. İlçe Seçim Kurulu 7 kişiden oluşmaktadır. 7 kişiden biri Hakim’dir. Istanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde kıdemli Hakimi , İlçe Seçim Kurlu Başkanıdır. Kurulda 2 kişi de Memurdur. Yani bir hakim iki memur dışındaki 4 kişi de siyasi parti temsilcisi olan kişilerdir. Biri CHP, biri AKP, biri MHP diğerinde SP parti temsilcileridir. İlçe Seçim Kurulu kararında Hakim usule uygun belgeler teslim edildiğinden CHP nin seçime girmesi gerektiği ve CHP nin seçime girmesinde hiç bir eksiklik bulunmadığıni belirtmiştir. CHP dişindeki Siyasi parti temsilcileri ise aleyhe oy vermişler ve CHP nin seçime giremeyeceği yönünde karar çıkmıştır. 2 memurun Hakîmin görüşüne uygun CHP nin seçime girmesinde engel bir durum olmadığı yönündeki kararına uygun oy kullanmaları teamül gereği olmasına rağmen buna aykırı ve yasaya aykırı karar çıkmıştır. Bunun kabul edilebilir bir yönü bulunmamaktadır. Hakim kararı ve görüşü geçerlidir. Bu talihsiz karar, hukuka aykırı yasaya aykırı haksız bir karardır. Il Seçim Kurulu Hakimleri hukuka ve yasaya uygun olarak bu kararı bozacak ve CHP nin seçime gireceği yönünde karar vereceklerdir. Ve ne mutlu ki bu ülkede hala hukukun işlediğini görebildik ve daha üç saat olmadan bu yanlış karar ortadan kaldırıldı, açıkça yasaya aykırı olduğu kesin kararla teyit edildi. CHP Sarıyer’de seçime giriyor. Sarıyer’deki iktidarımızı hiç bir oyun ve kumpasla alamayacaklar.CHP bu gün birlikteliğini gösterdi.Yeni bir enerjiyle hız kazandık, yayımız iyice gerildi, artık hedefi tam onikiden vuracağız. Ezici bir oy farkıyla yeniden Sarıyer CHP li Belediye Başkanını seçecektir. Herkese çok geçmiş olsun. Av. Necati Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler