ManşetSiyaset

AKP’DE SARIYER ADAYI KESİNLEŞMEDİ! ADAYLARI KESİNLEŞEN İLÇELERE GÖNDERİLEN RESMİ TEBLİGAT SARIYER’E GÖNDERİLMEDİ, BİLGİ AMAÇLI İLÇEYİ ARAYAN BİLE OLMADI!

sedat-ozsoy-cikolata (6)

AK Parti’nin Sarıyer adayının kim olacağı yılan hikayesine döndü. Adayın Sedat Özsoy olacağı şeklinde basında çıkan haberlerin tümünün kaynağının, resmi bir açıklamadan alınmadığı, sadece haber7.com’a servis edilen kulis bir haber olduğu ortaya çıktı.

 ayrac

AK Parti’den Sarıyer adayının kesinleştiği yönünde bugüne kadar en ufak bir açıklama yapılmadı. AKP İl Başkanlığı, İstanbul’da adayları kesinleşen ilçelere, resmi tebligatlar göndermesine rağmen, Sarıyer gibi tartışmalı ilçelere ise bugüne kadar hiçbir resmi yazı gönderilmedi.

 

ayrac

Sarıyer İlçe Başkanlığı’na da parti üst yönetiminden adayın kesinleştiği yönünde hiçbir bilgi verilmedi. Sarıyer’e; adayları kesinleşen ilçelere yapıldığı gibi ne bir “Hayırlı olsun” telefonu, ne de bir bilgilendirme telefonu açıldı.

 

ayrac

İşte tüm bunlar, şu sıralar üstünde AK Parti Sarıyer adayı olduğunu yazan çikolatalar dağıtmaya başlayan Sedat Özsoy’un adaylığının çakma olduğu yorumlarına neden oldu!

ayrac

 

Sarıyer adaylığı için şu sıralar kıran kırana bir kulisin yaşandığı AK Parti’de, son noktayı bu Pazar günü Bakırköy’deki Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda Başbakan Erdoğan koyacak. İstanbul adaylarının açıklanacağı dev buluşmada, Erdoğan kimin elini havaya kaldırırsa Sarıyer adayı o olacak. Adayın kim olacağı aynı zamanda AK Parti Sarıyer İlçe Teşkilatı yönetiminin, kalmakla -gitmek arasındaki ince çizgisini çizecek… Hüseyin Özdemir ve ekibinin siyasi kaderi tamamen Pazar günü belli olacak…

 

ayrac

“Bir deli kuyuya taş atar 40 akıllı çıkaramaz” sözü Sarıyer’de gerçek oldu. Çünkü AK Parti’de işler iyice karıştı, adeta kulisler çıldırdı. Sarıyer adayının Sedat Özsoy olduğu yönündeki haberlerin, resmi hiçbir açıklamaya dayanmadığı ve sadece haber7.com’a sipariş edilen bir kulis bilgisi olduğu anlaşıldı. Haberin, çok sayıda internet sitesinde ve ulusal gazetelerde “kesin bilgiymiş” gibi yayınlanması da işin tuzu biberi oldu. Peki Pazar gecesinden bu yana AK Parti’de neler yaşandı?

HABERE YARIM SAAT SONRA “SEDAT ÖZSOY” İLAVESİ YAPILDI

huseyinozdemir

Sarıyer Gazetesi’ne ulaşan bilgilere göre; “Başbakan Erdoğan’ın Brüksel’e gitmeden önce İl Başkanlığı’nda yaptığı hafta sonu 11 saat süren aday belirleme toplantısından sonra Selami Uzun’a önemli bir isimden “Adaylığınız hayırlı olsun” şeklinde bir telefon geldi. Gelen müjdeli haberden sonra Uzun ve bir grup partili Yeniköy’de bir cafede durum değerlendirmesi yapmak için bir araya geldi. İddiaya göre işte bu buluşmayı haber alan ve Sedat Özsoy’u açıkça desteklediği bilinen İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’e yakın bazı isimler; Yeniköy’deki bu psikolojik ortamı dağıtmak için hemen devreye girdi. AKP İlçe Başkanlığı’na yakınlığıyla bilinen ve daha önce haber7.com isimli sitede çalışan bir kişi (STK’da çalışıyor) iddiaya göre söz konusu habere daha sonra sipariş usulü ilave yaptırdı. Haber7.com’un ilk yayınladığı haberde, Sarıyer, Beykoz, Beylikdüzü, Eyüp ve Büyükçekmece gibi ilçelerde adayın henüz belirlenemediği ve anket yapılacağı bilgisi verildi, ancak bu editöryal müdahaleden sonra Sarıyer anket yapılacaklar arasından çıkarılıp, Sedat Özsoy ismi ilave edildi.

KULİS HABER, AKP’NİN RESMİ AÇIKLAMASI GİBİ ÇARPITILDI

İşte ne olduysa bundan sonra oldu ve ortalık karıştı. Çünkü haber7.com’un resmi bir açıklamaya dayandırmadan yazdığı kulis haber, aralarında Milliyet gibi pek çok ulusal haber siteleri tarafından “resmi açıklamaymış” gibi yayınlandı. Bazı haber siteleri ve gazeteler, haber7’nin haberini kulis haber olmaktan çıkarıp “adaylar kesinleşti, işte listesi” diye duyurdu. İnternete düşen haberin ilk kaynağının haber7.com olduğunu fark edemeyen pek çok kişi ulusal gazetelerin sitelerindeki bu haberin doğruluğuna inandı.

 Haberde yazılan ilçe adaylarının yüzde 80’i zaten herkesin üzerinde uzlaştığı isimlerdi, ancak Sarıyer gibi tartışmalı 5-6 ilçede ise durum istisnaydı ve henüz kalem kırılmamıştı. İşte tüm bu belirsizlikler yaşanırken, Başbakan Erdoğan’ın da yurt dışına çıkması sağlıklı bilgi akışını önledi ve Sarıyer’deki kaos ortamını iyice arttırdı.

 ADAYLARI KESİNLEŞEN İLÇELERE TEBLİGATLAR ULAŞTI

 Bu arada Başbakan Erdoğan’ın katıldığı, 11 saatlik toplantıyla adayları kesinleşen tüm ilçelere resmi tebligatlar yapıldı ve adaylarının kim olduğunu gösteren resmi yazılar bu hafta içi Pazartesi itibariyle İlçe Başkanlıklarına ulaştırıldı. Ancak adayı henüz kesinleşmemiş Sarıyer gibi tartışmalı ilçelere ise İl Başkanlığı tarafından hiçbir resmi yazı ve tebligat gönderilmedi. Ayrıca adayı kesinleşen ilçeler bizzat İl Başkanı Aziz Babuşçu tarafından tek tek arandı, “Hayırlı olsun” şeklinde bilgilendirme ve tebrik telefonları açıldı. Oysa Sarıyer’e böyle bir telefon gelmedi, ilçeyi arayan soran olmadı. Üstelik resmi tebligat da gönderilmedi. Partililer sadece Sedat Özsoy’un “Ben İl Başkanıyla konuştum, bana hayırlı olsun dedi” şeklindeki kişisel söylemlerine inanmak durumunda bırakıldı. Oysa, bu bilginin doğru olması için önce aynı telefonun ilçeye de açılması ve ilçe yönetiminin resmi olarak bilgilendirilmesi gerekiyordu.

ÇİKOLATASI VAR, RESMİYETİ YOK

ozsoy-cikolata copy

Bu arada ortada henüz resmi ve kesin bir açıklama yokken Sedat Özsoy’un; üstünde “Sarıyer o’nu özledi, O Sarıyer’i özledi” şeklinde slogan yazan çikolatalar dağıtmaya başlaması partilileri çileden çıkardı. Ak Parti’nin Sarıyer’deki irtibat bürolarına dağıtılan çikolataların üzerinde, “AK Parti Sarıyer ADAYI” ibaresi bulunması dikkat çekti. Özsoy’un daha şimdiden kesin adaymış gibi hareket etmesi psikolojik bir taktik olarak yorumlanıyor. Öte yandan Özsoy’a parti içinden gelen tepkiler ve duyulan büyük öfke Genel Merkez koridorlarını fazlasıyla sarmış durumda…

ÖZSOY İÇİN KULİSLER YOĞUN ANCAK ADAYLIĞI ORTADA!

Sedat Özsoy için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in de yoğun kulis yaptığı herkesin malumu. Öyle ki Topbaş’ın, Başbakan’a “Ben 39 ilçeden sadece Sarıyer adayı için referans olurum” dediği bile iddia ediliyor. Ancak bu kulislerin ne kadar doğru olduğu ve siyasi dedikodu mu olduğu belirsiz. Çünkü AK Parti Sarıyer’de şu sıralar müthiş bir kulis ve siyasi savaş yaşanıyor.

 Öyle ki Selami Uzun’a yakın bazı partililerin, İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’e yakın bazı isimlerce sanal ortamdaki tüm faaliyetlerinin izlendiği ve bununla da yetinilmeyip fiziksel olarak da takip edildikleri bile konuşuluyor.

ORTADA FOL YOK YUMURTA YOK

sedat-ozsoy-cikolata (4)

 Sonuç olarak; AK Parti’nin Sarıyer adayı henüz kesinleşmedi. Bu konuda bugüne kadar Genel Merkez, İl Başkanlığı yada İlçe Başkanlığı’ndan hiçbir resmi açıklama yapılmadı. Adayı kesinleşen ilçelere pazartesi günü tebligatlar ulaşmasına rağmen Sarıyer’e ne “Hayırlı olsun” telefonu açıldı ne de bugüne kadar hiçbir resmi yazı -tebligat gelmedi. Ortada dolaşan tek iddia “Sedat Bey’in Aziz Babuşcuyla konuşması”. Ancak bu konuşmanın nasıl yapıldığı, tam olarak ne denildiği, gerçekte böyle bir görüşme olup olmadığı ve içeriğinin genel konuşmalardan ibaret olup olmadığı tam bir muamma… İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in de adaylığına açık destek verdiği Sedat Özsoy için en azından yandaş basın aracılığıyla “Adayımız Sedat Özsoy, Sarıyer’e hayırlı olsun” mesajı yayınlamaması da oldukça manidar bulunuyor… Üstelik adaylığı kesinleşen bir kişinin Sarıyer’e tek bir pankartının bile asılmamış olması kimsenin gözünden kaçmıyor.

 İşte tüm bu sorular; Sedat Özsoy’un adaylığının şimdilik çakma olduğu yönündeki tüm görüşleri iyice güçlendiriyor, “Birileri uyanıklık edip şimdiden çok erken davrandı” yorumlarına neden oldu.

 BAŞBAKAN, SARIYER ADAYINI BU PAZAR AÇIKLAYACAK

TAYYIP

AK Parti’nin Sarıyer adayının kim olacağı sorusu kesin olarak cevabını bu Pazar günü Bakırköy’deki Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda bulacak, krize Başbakan Erdoğan son noktayı koyacak. Saat 14.00’deki dev buluşmada, Sarıyer’in gerçek adayının ismi okunacak ve tüm spekülasyonlar sona erecek. Adayın kim olacağı; aynı zamanda, AK Parti İlçe yönetiminin “kalacaklar mı gidecekler mi” şeklindeki akıbetlerini belirleyecek.

Ayrıca Sarıyer’de MHP’den ihracı ve AKP’ye katılması gündeme gelen 2 meclis üyesi Osman Güloğlu ile Erol Akkuş’un kendilerine siyaseten yazık edip etmedikleri de gün yüzüne çıkacak. İkilinin siyaseten yanlış ata oynayıp oynamadıkları pazar günü anlaşılacak.

Son olarak hemen belirtelim, AK Parti’nin Sarıyer adayının “Selami Uzun, Şems Çakıroğlu ve Sedat Özsoy” üçlüsünden birinin olması bekleniyor. Selami Uzun isminin Başbakan’a çok yakın olduğu, ancak Babuşçu-Topbaş- Ekrem Erdem üçlüsünün de ısrarla Sedat Özsoy’u istedikleri biliniyor.

 Bakalım Sarıyer’de herkesin uykularını kaçıran “Aday kim olacak” kavgasında yüzü gülen taraf kim olacak!

Hep birlikte PAZAR’ı bekleyelim ve son dakika gollerine açık olalım!

Daha fazla göster

4 yorumlar

 1. batu bey kalbin sağlamsa pazar gunu sinan erdem spor salonuna bekleriz tum baskan adayları tebrik ediyor sence onlarda haber7 nin haberine goremi davrandıklarını sanıyorsun onun içinde bir hipotez bekliyoruz 🙂

 2. bence bu durum akp’nin genel ve sağlıksız siyasetlerinden biri.
  mesela bir konu hakkında 3 isim fikrini(tabi önceden hazırlanmış senaryo gereği) söylüyor,kamuoyu yoklanıyor ve sonunda az tepki alan son fikir olarak genelde başbakan tarafından söylenip kestirilip atılıyor!

  sedat özsoy da ya bu saçma siyasete göre nabız yoklama olarak kullandılar.

  ya da babuşçu-topbaş-erdem üçlüsü akp’nin oylarının ayakkabı kutuları ile beraber inişe geçtiğinin farkında olup,kendine münasır oyları var olarak bilinen Sedat Özsoy’u uygun görüp bu durumu kazasız geçirmenin peşindeler.

  AMA HER ZAMAN DEDİĞİM GİBİ PANDORANIN KUTUSU HENÜZ AÇILMASA DA “AYAKKABI KUTULARI” AÇILDI VE MEMLEKETTE DURUMLARI KÖTÜ…

  NABIZ SİYASETİ,KENDİNE AİT OY POTANSİYELLİ ADAY,KABADAYILIK,TEHDİTLER ARTIK SÖKMEYECEK VE SARIYER BİR KEZ DAHA AKPYE EL SALLAYACAK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler