ManşetSiyaset

İŞTE AKP’NİN ÇOK GİZLENEN RAPORU! SEDAT ÖZSOY DEVLETİ 23 TRİLYON ZARARA UĞRATTI!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

akp-sedat-ozsoy-23-trilyon

Sedat Özsoy’un ANAP’tan belediye başkanlığı yaptığı dönemde, belediyeye ait 21 dönümlük araziyi usulsüz bir şekilde İstinyepark’a sattığı, devletin bu işlemden o yılın rakamıyla tam 23 trilyon zarara uğratıldığı vurgulandı. Dilekçede, Sedat Özsoy’dan bu zararın bir an önce tahsil edilmesi ve Özsoy hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması istendi.

AK Partililerin, şuan kendi partilerinden Sarıyer Belediye Başkan adayı olan Sedat Özsoy hakkında, ANAP’tan belediye başkanlığı yaptığı döneme ilişkin çok çarpıcı bir usulsüzlük raporu hazırladıkları ortaya çıktı. 1999-2004 yılları arasında Sarıyer Belediye Başkanlığı yapan Özsoy’dan sonra belediyeyi kazanan AKP’li Yusuf Tülün döneminde hazırlanan raporda, Özsoy devleti 2007 yılı rakamıyla tam 23 trilyon zarara uğratmakla suçlanıyor.

Şuan üzerinde İstinyepark bulunan 21 dönümlük belediye arazisini usulsüz ve gayri yasal bir şekilde Doğuş Holding’e satmakla suçlanan Özsoy’dan, 23 trilyonluk bu zararın tahsil edilmesi ve durumun savcılığa bildirilmesi de istendi. Hesap uzmanı ve Eski Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Karakaya tarafından hazırlanan ve dönemin Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün’e verilen raporda çok dikkat çekici ayrıntılar yer alıyor. İşte o raporun detayları;

“21 DÖNÜM ARAZİ USULSÜZ SATILDI, DEVLET 23 TRİLYON ZARARA UĞRATILDI”

AKP’li Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün’ün o dönemki Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Karakaya, ANAP’lı Sedat Özsoy dönemini belgeleriyle mercek altına aldı. Kendisi aynı zamanda deneyimli bir hesap uzmanı da olan Karakaya, 7 Mayıs 2007 yılında hazırladığı raporu bir dilekçeyle dönemin Belediye Başkanlığı makamına sundu. Raporun konusu, Sarıyer Belediyesi’nin tapulu arazisiyken 2001 yılında dönemin Belediye Başkanı Sedat Özsoy tarafından meclise bile getirilmeden sadece encümen kararı ve özel bir protokolle Doğuş Holding’e satılan 21 bin 750 metrekarelik arazi.

AKP’li Yılmaz Karakaya’nın raporunda Özsoy bu arazi satışında pek çok usulsüzlük yapmak ve devleti 2007 yılı rakamıyla tam 23 trilyon lira zarara uğratmakla suçlanıyor. Bugün üzerinde İstinyepark bulunan arazi, 2001 yılında Belediye Başkanı Sedat Özsoy tarafından “yol artığı” gösterilerek 7 trilyon 73 milyara satılmıştı. Aynı yıl imzalanan özel bir protokolle de söz konusu arazinin ödemesi vade farksız ve faizsiz 12 aya taksitlendirilmişti. Özsoy’un imzaladığı özel protokole göre devletin, bu satıştan doğan 1 trilyon 273 milyarlık KDV alacağının da tahsil edilmemesi kararlaştırıldı.

4 ANAP’LI AKP’YE GEÇTİ BU RAPOR RAFA KALKTI

AKP’li Yılmaz Karakaya’nın raporu, aynı zamanda 3 Mayıs 2007 tarihinde İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellefler Hizmetleri KDV Grup Müdürlüğü’ne gönderildi ve devletin bu satıştan ettiği KDV zararının ilgililerden tahsil edilmesi de istendi. Karakaya, İstinye’deki bu satıştan devletin o günün rakamlarıyla yaklaşık 23 trilyon zarar ettiğini ve bu yüzden Sedat Özsoy hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması için başkanlık makamına resmi yazı gönderdi.

Söz konusu satışta çok sayıda usulsüzlük yapıldığını hesap uzmanlarına yaptırdığı incelemeyle ortaya çıkartan Karakaya’nın başkanlık makamına gönderdiği o yazı, o dönemlerde ANAP’lı 4 meclis üyesinin AK Parti’ye transfer olması yüzünden rafa kaldırıldı. Ancak ne var ki devlet hazinesi ve Sarıyer Belediyesi, o dönem Doğuş’a yapılan kıyak satıştan sonra bugünkü rakamlarla yaklaşık 30 trilyon lira (30 milyon) zarar etti.

İŞTE O BELGE

akp-sedat-ozsoy-23-trilyon-belge.jpg

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler