ManşetSiyaset

Sarıyer Gazetesi’nin, “Tek tuşla 504 hayali daire kondurdular” haberi TBMM gündeminde… MHP’li Türkkan, Sarıyer’deki rezaleti İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu!

lutfuturkkansariyergazetesi.com

ayrac

Sarıyer Gazetesi’nin bir haberi daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde. Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu‘nun kaleme aldığı, SARİYERGAZETESİ.COM‘un yanı sıra AYDINLIK ve SOL Gazeteleri’nde de eş zamanlı olarak yayınlanan “Tek tuşla 504 hayali daire kondurdular- Sarıyer’de 10 bin hayali seçmen” haberi mecliste soru önergesine konu oldu.

ayrac

MHP’Lİ TÜRKKAN REZALETİ, İÇİŞLERİ BAKANI’NA SORDU

Sarıyer Gazetesi’nin gündeme bomba gibi düşen haberi, siyasi çevrelerde geniş yankı buldu. Türkiye’deki pek çok sorunu meclis gündemine taşıması ve çözüme katkı sunmasıyla bilinen MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sarıyer’deki rezaleti de meclis gündemine taşıdı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, seçim bölgesi Kocaeli’de seçim çalışmalarını sürdürürken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’ndaki bilgisayarlara gece yarısı girilip Sarıyer’e toplam 504 daireden oluşan tam 34 hayali bina eklendiği iddialarına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi.

MHP’li Türkkan, İçişleri Bakanı Efkan Ala‘nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verirken yaklaşık 10 bin kişinin İstanbul Sarıyer’de hayali seçmen kaydı yapılmaya çalışıldığını öne sürerken, bununla ilgili nasıl bir işlem yapıldığını sordu. Lütfü Türkkan, Sarıyer’de yaklaşık 10 bin kişiyi hayali seçmen yapma çalışması yapılması için Büyükşehir Belediyesi çalışanı Yasemin Yenice’nin İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü bünyesindeki Numarataj Şefliği bilgisayarlarının kullanıldığı Darüşşafaka Mahallesi’ne 504 daireden oluşan hayali 34 yeni bina eklediği iddiasının doğruluğunu sordu.

İŞTE TÜRKAN’IN SORU ÖNERGESİNDEKİ İFADELERİ

ayrac

* Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir kişinin Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) sistemine giriş yaparak bu işlemi yapması için özellikle mi mesai saati dışında bir saat seçilmiştir?

ayrac

* Yasemin Yenice isimli AKP Büyükşehir Belediyesi çalışanının Belediye’deki görevi nedir, bu işlemi yapma yetkisi ona kim tarafından verilmiştir?

ayrac

* Bu işlem hangi gerekçe ile yapılmıştır?

ayrac

* AKP’de görevli Şanlıurfa doğumlu bir avukatın, İstanbul’un Sultanbeyli, Arnavutköy başta olmak üzere pek çok semtinde çalışan ve kendi aşiretinden olduğu belirtilen çok sayıda işçi hemşerisini gerçek seçmen göstermek için değişik aralıklarla servislerle Sarıyer İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşıdığı, bu işçilerin bazılarının Ayazağa Kuran Kursu’nda ikamet ediyormuş gibi, bazılarının da ilçedeki yemek fabrikaları ve değişik iş yerlerinde kalıyormuş gibi gösterildiği doğru mudur?

ayrac

*AKP’de görevli bu avukat kimdir, bir milletvekili ya da Bakan ile akrabalık ilişkisi var mıdır?

ayrac

* 3’üncü Boğaz Köprüsü’nde çalışan işçilerin hayali seçmen yapılmak için İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne taşındığı, Ferahevler Mahallesi ve Pınar Mahallesi’ndeki iki ayrı yemek fabrikasında yaklaşık 250 kişinin kaydının yapılmak istendiği ve işyeri sahiplerinin olmayan kişileri kendilerinde çalışıyormuş gibi göstermek istedikleri doğru mudur?

ayrac

* Kuran kurslarının ve çok sayıda iş yerinin de konut adresi gibi gösterildiği, çok sayıda yemek fabrikasının, konteynırların ve iş yerinin yanı sıra Ayazağa’daki Kuran Kursları’nın ve camilerin de hayali adres olarak gösterildiği böylece yüzlerce kişinin gerçekte ikamet ediyormuş gibi belirtildiği doğru mudur?”

ayrac

HAYALİ DAİRELERİ TESPİT EDENLER TEHDİT EDİLDİ Mİ?

MHP’li Türkkan, soru önergesinde bu skandalı ortaya çıkaran Sarıyer İlçe Seçim Kurulu ve Sarıyer Belediyesi çalışanlarına da olayın üzerine gitmemeleri için tehdit telefonları açıldığına dair iddialar bulunduğunu, bunların doğruluk derecesinin ne olduğunu sorarken, “Ortaya çıkan bu skandalla ilgili olarak nasıl bir işlem yapılması düşünülmektedir” dedi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler