ManşetSiyaset

Sarıyer; Şükrü Genç’in adaylığının açıklanmasını bekliyor!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

ayrac

Sarıyer’de heyecan dorukta… Çünkü CHP’nin Sarıyer adayı 9 Şubat’ta yapılacak Parti Meclisi’nde belli olacak. AK Parti’de, müteahhitlerin devreye girmesiyle adayın son anda Sedat Özsoy olarak belirlenmesinden sonra bu kez de gözler CHP’ye çevrildi. CHP’nin Sarıyer’i kaybetmemek için seçimlere en güçlü isim mevcut başkan Şükrü Genç’le gideceği belirtiliyor.

ayrac

sukru-genc-1

İstanbul’da AKP’nin elinde bulunan ilçelerin adayları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı ancak halen CHP’nin elinde bulunan belediyelerde ise adaylar belirlenmemişti. İşte o belediyelerin adayları da 9 Şubat’ta yapılacak Parti Meclisi toplantısında kesinleşecek.

ŞÜKRÜ GENÇ’LE YOLA DEVAM 

Öte yandan CHP’de bir kez daha Şükrü Genç’in adaylığının açıklanması bekleniyor. Şükrü Genç dışındaki aday adaylarının gerekli belediyecilik tecrübesine sahip olmaması ve ilçe genelinde yeterince tanınmıyor olması da onlar açısından bir dezavantaj olarak görülüyor. Mevcut başkan Şükrü Genç’in sadece CHP’nin değil AKP’nin yaptırdığı tüm anketlerde de açık ara önde çıkması, ilçe genelinde halkla iç içe olması ve yaptığı hizmetler de onu ön plana çıkarıyor.

sukru-genc-3

ŞÜKRÜ GENÇ HEM SİVASLI HEM KARADENİZLİ

Parti içindeki bazı çevrelerin bu süreçte teşkilata daha yakın olduğu iddia edilen isimleri ön plana çıkarmaya çalışmasına rağmen, söz konusu isimlerin sokakta yeterince güçlü olmamasının seçim sürecini riske sokacağı biliniyor. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in hem Sivas hem de Karadeniz seçmenine çok yakın olması ve her iki kesimin ortak noktası olan Şebinkarahisar doğumlu olması da ayrı bir avantaj olarak görülüyor.

Geçmişte Sivas’ın bir ilçesiyken daha sonra il yapılan ve bir süre sonra da Giresun’a bağlanan Şebinkarahisarlılar, Sarıyer’de en çok nüfusa sahip 2. hemşehri kesimini oluşturuyor. Şükrü Genç’in sadece belli yörelerde değil toplumun geniş kesimlerince de seviliyor olması, genel merkezin gördüğü ve önem verdiği kriterlerden birisi. Bu arada Şükrü Genç dışındaki hiç bir aday adayının, 1.5 ay gibi kısa bir sürede seçim çalışmasını yürütemeyeceği de biliniyor.

sukru-genc-2

YANDAŞLAR, CHP’DE PASİF ADAY İSTİYOR

Öte yandan Ak Parti’ye yakın çevrelerin ve özellikle AK Parti tarafından finanse edilen bazı yerel gazetelerin, bu süreçte CHP içinde en zayıf isimleri adaylık yarışında ön plana çıkarmaya çalıştıkları görülüyor. CHP’nin, AKP karşısında zayıf bir aday çıkarmasını isteyen yandaşlar, CHP’nin en zayıf aday adaylarını övücü ve gaza getirici haberlerle sözde en güçlü aday edasıyla partiye empoze etmeye çalışıyor. Kamuoyuna, mevcut başkanla yola devam edilmeyeceği havası vererek, CHP’yi içeriden dizayn etmeye çalışan yerel gazeteler, kendi partileri aleyhine basına belge sızdıran kimi aday adaylarını da öne çıkarmaya özen gösteriyor.

Öte yandan yandaş gazetelerin, CHP’de pazar günü yapılan parti içi ön seçimde, Şükrü Genç’in hiçbir liste çıkarmamasına rağmen, kendi destekledikleri isimleri ön seçimin kahramanıymış gibi göstermeye çalışmaları da oldukça manidar bulunmuştu.

sukru-genc-4

ŞÜKRÜ GENÇ AÇIK ARA SEÇİMİ KAZANIR

Sarıyer’deki siyasi çevrelerde yaşanan son gelişmeler şöyle yorumlanıyor; “CHP, Şükrü Genç’in dışında bir isimle Sarıyer’i kesinlikle alamaz. Çünkü yediden yetmişe herkes onu seviyor ve çalışmalarını beğeniyor. AKP’nin korktuğu tek isim Şükrü Genç. Bunu tüm Sarıyer iyi biliyor. Bu yüzden bir yandan Şükrü Genç hakkında karalama haberler yaptırıyorlar bir yandan da CHP içindeki en pasif isimleri gaza getirerek aday yaptırmaya çalışıyorlar. Genel merkeze onun hakkında yalan yanlış bilgiler ve doneler gönderiyorlar. Amaçları Şükrü Genç’i sorunlu ve başarısız birisi olarak göstermek. Ancak kim ne derse desin, kim hangi çamuru atarsa atsın, kim teşkilatı gaza getirmeye çalışırsa çalışsın, sokaktaki vatandaş Şükrü Genç’i istiyor. Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilatıyla birlikte Şükrü Genç bu seçimi kesinlikle açık ara alacaktır. Aksi halde CHP burasını kesinlikle kaybeder, Sarıyer’e yazık olur”

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler