ArşivGündemManşet Altı

1 ayda 32 ton kaçak midye

Denizde ve balıkçı barınaklarında yapılan denetimlerde ele geçirilen deniz ürünleri, yasadışı avlanmanın deniz değerleri varlığımızı ciddi şekilde tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Sadece 1 ayda 32 ton kaçak avlanmış midye, 29 kasa avlanması yasak küçük boyda balık, 6 trol ağı ele geçirildi. Marmara Denizi ve Boğaz’da sadece 1 ayda 32 ton midyenin kaçak avlandığı belirlendi.

Marmara Denizi, İstanbul Boğazı, balıkçı barınakları, karaya çıkış noktaları, işleme tesisleri ve soğuk hava depolarında yapılan kontrollerde; dip trolü ihlalleri, Çift kabuklu avcılığı ihlalleri, küçük boyda balık avcılığı ihlalleri ve küçük boyda su ürünü işleme ihlalleri gibi konularda yasal işlem yapıldığı bildirildi.

20 TON KUM, 12 TON KARA-KILLI MİDYE

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de katıldığı son bir ayda yapılan denetimlerde; 20 ton beyaz kum midyesi, 12 ton kara-kıllı midye, 4 trol kapağı, 6 trol ağı ve halatları ele geçirilirken, boyları küçük olan 29 kasa İstavrit balığına da el konuldu.

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, gelecek nesillerin protein kaynağı olan su ürünlerimizi sağlıklı şekilde tüketebilmesi ve su ürünleri avcılığımızın sürdürülebilir olabilmesi için, su ürünleri kaynaklarının korunmasının hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

trol

YASADIŞI TROL AVCILIĞI MÜCADELESİ SÜRÜYOR

İlimizde yasa dışı su ürünleri ve özellikle trol avcılığı mücadelesinin Adalar ve Kumkapı önleri başta olmak üzere tüm kıyı şeridimizde rutin olarak her gün devam ettiğini vurgulayan Aygül, “Rutin olarak devam eden denetimlerimiz sırasında yasaya muhalefet eden avcılara çeşitli yasal işlemler uygulanıyor. Umarım avcılarımız daha bilinçli avlanarak, su ürünleri kaynaklarımızı doğru kullanmada ve gelecek nesillerimizin hakkı olan bu değerli protein kaynağını korumamızda bizlere yardımcı olur” diye konuştu. (DHA)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler