ArşivGündemManşet

152 dönümlük Gülhane Parkı, Kıyı Emniyeti’nden alındı! İdris Güllüce’den 50 milyar dolarlık operasyon!

gulhaneparki22

***

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde sessiz sedasız Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne tapulanan 152 dönümlük Gülhane Parkı’nın tapusu sürpriz bir kararla iptal edildi. Milyarlarca dolar değerindeki Gülhane Parkı, tapuya “tescil harici alan” olarak kaydedildi ve resmen “park” statüsüne alındı.

***

Tarihi yarım adadaki Sepetçiler Kasrı’nın tapusu da Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Maliye Hazinesi’ne verildi. Uzmanlara göre yaklaşık 500 dönümlük alanda yapılan tapu operasyonunun değeri 50 milyar doları buluyor.

 ***

Bekir BATU araştırdı/ ÖZEL HABER

 

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, 3 Mart 2014 tarihinde “Tarihi Yarım adada 10 milyar dolarlık oyun” başlığıyla yazdığı haberinde Gülhane Parkı başta olmak üzere tarihi yarım adadaki pek çok tapu kayıtlarında akıl almaz oynamalar yapıldığını gündeme taşımıştı. 5 milyar dolar değerindeki 152 dönümlük Gülhane Parkı’nın 2008 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’a bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne sessiz sedasız tapulandırıldığını da ortaya çıkarmıştı. Bölgedeki yüzlerce dönümlük parsellerin tapu kayıtlarında ise akıl almaz oynamalar yapıldığı anlaşılmıştı. Şimdi ise aynı bölgede Türkiye’de benzerine çok az rastlanır milyarlarca dolarlık müthiş bir tapu operasyonu yapıldı.

GÜLLÜCE’DEN 50 MİLYAR DOLARLIK TAPU OPERASYONU!

idrisgulluce-gulhaneparki

2008 yılında yapılan tapu operasyonundan sonra bu kez de Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul’un Fatih ilçesi sınırlarında kalan tarihi yarım adada, sürpriz bir operasyona imza attı. Yaklaşık 500 dönümlük bir alanda yapılan tapu operasyonunun piyasa değeri yaklaşık 50 milyar doları buluyor. Tarihi yarım adada kalan pek çok arazinin tapu kayıtları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden düzenlendi. 152 dönümlük Gülhane Parkı, 180 dönümlük 7 parsel, üzerinde Sirkeci Garı’nın bulunduğu 105 dönümlük 13 parsel, 32 dönümlük Sepetçiler Kasrı arazisi, tapusu oynanan arazilerden sadece bir kaçı…

GÜLHANE PARKI RESMEN KURTARILDI

Osmanlı’da, imparatorluğun yönetildiği Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan tarihi Gülhane Parkı, 2008 yılında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne tapulandırılmıştı. Hocapaşa Mahallesi 2 ada 81 parsel üzerinde bulunan 152 bin metrekarelik Gülhane Parkı’nın 31 Temmuz 2008 yılında Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne devredildiği ortaya çıkmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı şok bir operasyonla tarihi Gülhane Parkı’nın tapusunu iptal etti. 4 Aralık 2014 tarihinde yapılan tapu operasyonu ile Gülhane Parkı’nın daha önce Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait olan tapusu iptal edildi. Bakan İdris Güllüce’nin talimatıyla 152 dönümlük Gülhane Parkı, tapuda “tescil harici alan” statüsüne alındı ve tapuya resmen “park” olarak tescil edildi. Böylece Gülhane Parkı’nın özelleştirilme ya da imara açılma tehlikesi ortadan kaldırılmış, park statüsüne alınarak bu arazi dokunulmazlık avantajı kazanmış oldu. Gülhane Parkı’nın daha önce 81 olan parsel numarası da yine bakanlık tarafından iptal edilerek arazi parselsizleştirildi. Bu sayede Gülhane Parkı’nın hem park olarak korunması sağlanmış, hem de Fatih Belediyesi ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılabilmesi resmen güvence altına alınmış oldu.

Ayrıca Gülhane Parkı’nın yanındaki 180 dönümlük 7 parsel içinde kalan ve tek tapulu ev olarak bilinen harabe ev, Sultan Mahmudu Sani Vakfı’na tapulandırıldı. 180 dönümlük arazide tapusu bulunan tek gayrimenkul olarak dikkat çeken 300 metrekarelik bu evin 1984 yılında tapuya tescil edildiği ve Nizamettin oğlu Gürsel Ciner’e ait olduğu ortaya çıkarılmıştı.

SEPETÇİLER KASRI MİLLİ EMLAK’A VERİLDİ

Yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da olduğu, Yeşilay Genel Merkezi’nin bulunduğu Sepetçiler Kasrı’nın tapu kayıtları da değiştirildi. Yaklaşık 7 dönüm büyüklüğündeki 17 parselin tapusu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilirken, 24 dönümlük 16 parsel ise Hazine’ye yani Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne tescil edildi. Aynı bölgedeki 3 dönümlük 21 numaralı parselin tapusu da yine hazineye geçti. Bu arada 13 parsel üzerinde bulunan 105 dönümlük Sirkeci Garı’nın tapu kayıtlarında da düzenlemeler yapıldı.

 HAZİNE’YE AİT ARAZİ 333 DÖNÜM

Osmanlı’nın yönetim merkezi, tarihi Topkapı Sarayı 2 ada 38 parsel üzerinde bulunuyor ve tam 133 dönümlük bir araziden oluşuyor. Tapu kayıtlarına göre bu arazinin tamamı Hazine yani doğrudan devletin üzerine kayıtlı. Ayrıca sahil tarafında kalan 37 parsel ise tam 200 dönümlük bir araziden oluşuyor. Bu arazi de tıpkı Topkapı Sarayı gibi devlet Hazine’sinin üzerine tapulandırılmıştı. Ayrıca sahilde, deniz kenarında bulunan 2 bin 900 metrelik bir arazi, Ahırkapı Deniz Feneri adına tapuya tescil edilmiş durumda…

TANZİMAT FERMANI OKUNMUŞTU

Halen park olarak kullanılmasının yanı sıra uzun yıllar Hayvanat Bahçesi olarak da kullanılan Gülhane Parkı’nın, işletmeciliğini halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Gülhane Parkı aynı zamanda; Osmanlı Dönemi’nde demokratikleşmenin ilk adımı sayılan Tanzimat Fermanı’nın 3 Kasım 1839 yılında Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından okunduğu park olarak tarihi bir öneme sahip.

SARİYERGAZETESİ.COM/ ÖZEL HABER

YASAL  UYARI: Haberimiz kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

NOT: Yukarıdaki haber, Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun imzasıyla bugün (11 Şubat 2015 – Çarşamba) Aydınlık Gazetesi’nde de yayınlanmıştır.

Bir yorum

  1. uMARIM PARK OLARAK KALIR…..HER AÇIDAN TABİİ……HEM TARİHİ NEDENİYLE…….HEM DE İSTANBULDA HAVA ALINACAK NADİR BİR YER OLDUĞU İÇİN……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir